کدخبر: 107433

بررسی طرح ۲ فوریتی بازار مسکن در مجلس

عضو کمیسیون عمران از بررسی طرح ساماندهی بازار و نرخ مسکن در جلسه روز یکشنبه این کمیسیون خبر داد.

راه و مسکن بررسی طرح ۲ فوریتی بازار مسکن در مجلس

مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به تدوین پیش‌نویس طرح ساماندهی بازار و نرخ مسکن، گفت: با توجه به اهمیت موضوع احتمالا طرح مزکور در جلسه روز یکشنبه (۱۵ تیر) کمیسیون بررسی و با حضور اعضای کمیسیون عمران چکش‌کاری شود.

وی در توضیح محتوای پیش‌نویس طح ۲ فوریتی بازار مسکن، گفت: نرخ مسکن افزایش سرسام آوری داشته که در تلاش هستیم با طرح مذکور و اجرای دقیق آن، نرخ مسکن مدیریت و کنترل شود و همچنین راهکار‌هایی برای تولید مسکن مطرح و در اختیار نهاد‌های مربوطه قرار گیرد.

عضو کمیسیون عمران با بیان اینکه بخش دیگری از این طرح ۲ فوریتی مربوط به اخذ مالیات از خانه‌های خالی است، بیان کرد: پایه دریافت مالیات باید به سمت عایدی سرمایه و اشخاصی که در تولید نیستند و سفته بازان برود. پیشنهاد ما در این طرح این است که خانه‌های خالی که وارد چرخه نمی‌شوند؛ تا یک سال تنفس داده شود پس از آن باید به صورت پلکانی از مالکان مالیات دریافت شود به گونه‌ای که مثلا بعد از ۵ سال، ۵۰ درصد نرخ خانه از افراد مالیات اخذ شود تا داشتن خانه برای مالکان دیگر صرفه اقتصادی نداشته باشد و در نهایت فرد مجبور می‌شود آن را به چرخه خرید و فروش و یا اجاره بازگرداند.

یوسفی تصریح کرد: برای حل معضل مسکن و کاهش نرخ آن باید یک بسته ویژه برای تولید نیز داشته باشیم و از طرف دیگر نظارت را تقویت و جلوی دلال بازی‌ها را بگیریم تا سوداگران نتوانند از شرایط سوء استفاده کنند.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر