|
کدخبر: 151190

تویوتا گروه فناوری‌های سیاره تاسیس کرد

گروه خودروسازی تویوتا موتور از «گروه پژوهشی سیاره در هم تنیده» Woven Planet Research Group در کنفرانس رسانه‌های مجازی رونمایی کرد و در آن وعده داد که «ایمن‌ترین حمل‌ونقل نوین» را ارائه دهد، مخصوصاً حالا که رقابت در خودران‌ها و خودروهای متصل به شبکه‌های اینترنتی روز به روز داغ تر می‌شود.

خودرو تویوتا گروه فناوری‌های سیاره تاسیس کرد

تویوتا از ایجاد گروه جدیدی در عرصه تحقیقات و نوآوری رونمایی کرده که نام آن را «فناوری‌های سیاره درهم تنیده» گذاشته است.

گروه خودروسازی تویوتا موتور از «گروه پژوهشی سیاره در هم تنیده» Woven Planet Research Group در کنفرانس رسانه‌های مجازی رونمایی کرد و در آن وعده داد که «ایمن‌ترین حمل‌ونقل نوین» را ارائه دهد، مخصوصاً حالا که رقابت در خودران‌ها و خودروهای متصل به شبکه‌های اینترنتی روز به روز داغ تر می‌شود.

در ارائه آنلاین «سیاره درهم تنیده» که از آن با نام جنسیس [اشاره به کتاب پیدایش تورات] هم یاد شده، عصاره کلام، نصب سامانه‌های کمک به راننده روی داشبورد خودروهای سواری است که تا پایان سال ۲۰۲۱ محقق خواهد شد. در حقیقت ارائه رونمایی از این گروه پژوهشی از گام‌های نخست عرضه نمونه اولیه خودرانِ کامل در آینده نزدیک است.

اکثر خودرسازان سنتی در دنیا با رقابت شدیدی از سوی غول‌های فناوری مثل اَپل، آمازون، گوگل، سونی و غیره مواجه شده‌اند که می‌خواهند سهم قابل توجهی از خودران‌ها [خودروهای بدون نیاز به راننده] داشته باشند. حالا تویوتا می‌خواهد «سیاره درهم تنیده» خود را با رویکرد غول‌های سیلیکون ولی [مهد غول‌های فناوری در امریکا] گره بزند و فرآیند ساخت سامانه‌های تویوتا را در نسل جدید خودروها به کار بگیرد.

تا ساخت خودران‌های کامل فاصله زیادی وجود دارد. همان طور که می‌دانید خودران‌ها را به ۶ سطح تقسیم بندی می‌کنند که از صفر شروع می‌شود: سطح ۰: هیچ کاری خودکار انجام نمی‌شود؛ سطح۱: خودران به کمک راننده نیاز دارد؛ سطح۲: بدون نیاز به راننده حرکت می‌کند اما به توجه راننده نیاز دارد؛ سطح۳: خودران عمل می‌کند اما مسئولیت همچنان با راننده است؛ سطح۴: سطح بالایی از خودران که به دخالت راننده نیاز ندارد اما همچنان مسئولیت با راننده است؛ سطح۵: خودران کامل که امکان بروز حادثه در آن به صفر رسیده است.

گروه خودروسازی جنرال موتورز در نمایشگاه الکترونیک مصرف‌کنندگان (معروف به CES) که در اواخر ژانویه برگزار شد از خودران کادیلاک خود رونمایی کرد. همین طور در خبری مرتبط، موتور جست و جوی بایدو –که به گوگل چینی‌ها معروف است- از همکاری و شراکت با برند معروف چینی «جیلی» برای ساخت خودروهای برقی خبر داده است. همین‌ها نشان می‌دهد که عرصه رقابت در خودران‌ها با حضور غول‌های فناوری مثل گوگل، اَپل و غیره تا چه حد تنگ شده است.

گروه پژوهشی «سیاره درهم تنیده تویوتا» را جیمز کوفنر James Kuffner هدایت می‌کند که پیش از این در گوگل کار می‌کرد. از مزیت‌های سیاره در هم تنیده تویوتا، مقیاس گردآوری اطلاعات آن است. بانک اطلاعاتی غنی یکی از پایه‌های اصلی توسعه نرم افزارهایی است که با هوش مصنوعی کار می‌کنند. این اطلاعات را میلیون‌ها دستگاه خودروی تویوتا که در سطح جهان در حال تردد هستند، برای گروه تویوتا موتور گردآوری و ارسال می‌کنند. مخصوصاً حالا که تویوتا دوباره مقام پرفروش‌ترین خودروساز جهان را در سال ۲۰۲۰ از گروه فولکس واگن پس گرفت.

کوفنر هنگام معرفی سیاره در هم تنیده گفت: «این تازه آغاز راه است. ما تازه شروع کرده‌ایم و با این فناوری و نوآوی می‌خواهیم دنیا را تغییر دهیم.» در مراسم معرفی این گروه، مدیران ارشد آن هم معرفی شدند که مهم‌ترین نکته در آن معرفی دایسوکو تویودا Daisuke Toyoda، فرزند [پسر] آکیو تویودا –مدیرعامل و رئیس هیات مدیره تویوتا- به عنوان یکی از مدیران ارشد گروه سیاره درهم تنیده بود.

سال گذشته تویوتا نمونه اولیه «شهر آینده» یا «شهر درهم تنیده» Woven City را در پای کوه فوجی معرفی کرد که برق و توان آن را پیل‌های سوختی و سوخت هیدروژنی تأمین می‌کنند. این شهر در حقیقت نوعی آزمایشگاه برای خودران‌ها است. جمعیت این شهر ۲۰۰۰ نفر است که از پیشرفته‌ترین ابزارهای فناوری بهره‌مند هستند.

منبع: عصر خودرو

ارسال نظر