|
کدخبر: 149404

رونمایی از مرسدس بنز EQA برقی + عکس

مرسدس بنز EQA به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت، ۱۵.۷ کیلووات ساعت انرژی مصرف می‌کند.

خودرو رونمایی از مرسدس بنز EQA برقی + عکس

در سال ۲۰۱۹ بود که تصاویر جاسوسی یک کراس اوور الکتریکی کامپکت از مرسدس بنز منتشر شد. چند روز پس از انتشار این تصاویر مرسدس تایید کرد که قصد معرفی این کراس اوور الکتریکی را با نام EQA طی ۱۲ ماه پیش رو دارد. مرسدس تقریبا وعده خود را عملی کرد و روز گذشته نسخه تولیدی کراس اوور الکتریکی EQA را رونمایی کرد.

 این کراس اوور الکتریکی ارزان‌ترین و کوچکترین محصول در بین خانواده الکتریکی EQ مرسدس محسوب می‌شود. ضمن اینکه EQA نخستین خودروی الکتریکی کامپکت مرسدس بوده که قرار است از بهار در اروپا به فروش برسد. مرسدس قصد دارد که EQA را در دو سایت تولیدی Rastatt آلمان وئ پکن چین تولید کند.

مرسدس بنز EQA 1

مشخصات فنی مرسدس EQA

مرسدس در ابتدا نسخه EQA ۲۵۰ این کراس اوور الکتریکی را معرفی کرده که دارای یک موتور الکتریکی با ۱۸۸ اسب بخار قدرت است. به لطف بهره بردن از یک باتری ۶۶.۵ کیلووات ساعتی لیتیوم یونی، EQA ۲۵۰ قادر است در حالت شارژ کامل بیشینه مسافت ۴۸۶ کیلومتر را تحت سیکل NEDC طی کند. مرسدس وعده داده که در ادامه نسخه‌های قدرتمندتری را نیز از این خودرو با دو موتور الکتریکی معرفی می‌کند که روی هم رفته قادر به تولید ۲۶۸ اسب بخار قدرت و بیشینه مسافت قابل پمایش ۵۰۰ کیلومتر در حالت شارژ کامل است.

مرسدس بنز EQA به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت، ۱۵.۷ کیلووات ساعت انرژی مصرف می‌کند که مرسدس بیان کند ضریب مقاومت هوای ۰.۲۸ این خودرو در کاهش مصرف انرژی این خودرو تاثیر زیادی داشته است. لازم به ذکر است که مراحل توسعه آیرودینامیک این خودرو در یک استودیو دیجیتال با تمام ابزارهای شبیه ساز تونل باد برای سنجش نتیجه این طراحی صورت گرفته است.

مرسدس بنز EQA 2

صحبت از بهینه بودن که شد باید اظهار کنیم مرسدس EQA دارای یک پمپ گرمایش بوده که انرژی گمایشی تلف شده از موتور الکتریکی را به کابین سرنشینان به منظور گرمایش آنها منتقل می‌کند. این سیستم به وسیله سیستم سرگرمی MBUX مرسدس یا نرم افزار Me امکان پیش گرمایش کابین را قبل از ورود سرنشینان دارد.

طراحی ظاهری

از نظر ابعاد بیرونی، مرسدس EQA ابعاد نزدیکی به همزاد درونسوز خود یعنی مرسدس بنز GLA دارد. در واقع مرسدس بنز اظهار کرده که بدنه GLA را به عنوان پایه و اساس طراحی EQA مد نظر قرار داده و به روزرسانی‌ها و تغییرات زیادی را روی آن برای طراحی یک خودروی الکتریکی اعمال کرده‌اند. با این حال جلوپنجره بسته، چراغ‌های جلو تغییر شکل یافته و چراغ‌های عقب خطی و نوار LED بین آنها، یک هارمونی جدیدی در طراحی EQA نسبت به GLA ایجاد کرده است.

طراحی کابین EQA

داخل کابین مرسدس EQA تا حد زیادی به همزاد درونسوز آن یعنی GLA شباهت دارد؛ اما المان هایی هم وجود دارد که با مشاهده آنها متوجه الکتریکی بودن این خودرو می‌شوید. بسته به تریم انتخابی این خودرو دارای قطعات تزیینی مختلف و تودوزی چرمی سوراخ دار در نسخه ادیشن ۱ است. بارزترین تفاوت ظاهری این خودرو با GLA مربوط به نمایشگر دیجیتالی پشت فرمان بوده که اطلاعات مرسوم در خودروهای الکتریکی را به راننده نمایش می‌دهد.

مرسدس بنز EQA 3

مرسدس بنز EQA دارای چراغ‌های جلو LED با سیستم کمکی نور بالا، درب برقی فضای بار، رینگ‌های آلیاژی ۱۸ اینچی، نورپردازی داخل کابین در ۶۴ رنگ مختلف، دوربین پارک و غربیلک فرمان چرم دوزی شده است. این کراس اوور الکتریکی به لطف سفارش دو پکیج ظاهری مختلف Electric Art و AMG لاین امکان شخصی‌سازی ظاهری را هم دارد؛ همچنین پکیج ظاهری نایت نیز یکی دیگر از کیت‌های قابل نصب برای شخصی‌سازی ظاهری این خودرو است.

منبع: خودرونویس

ارسال نظر