|
کدخبر: 143194

تندتر شدن شیب کاهش قیمت خودرو

براساس طرح پیشنهادی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به شورای رقابت و برمبنای بسته پیشنهادی جهش تولید خودروسازان به شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، قیمت دست‌کم ۱۰مدل خودرو تولید داخل کم‌تیراژ و گرانقیمت آزاد شد.

خودرو تندتر شدن شیب کاهش قیمت خودرو

سرانجام با گذشت چند هفته تلاش مشترک وزارت صنعت و خودروسازان برنامه آزادسازی قیمت ۴۵درصد خودروهای تولید داخل در حال به‌ثمر نشستن است. موضوعی که در چارچوب ارائه بسته جهش تولید خودروسازان توسط وزیر صنعت به شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی و پیشنهاد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به شورای رقابت دنبال شد، با این مصوبات از این پس قیمت دست‌کم ۱۰خودرو کم‌تیراژ مونتاژی و تولید داخل که بیشتر شامل خودروهای چینی و برخی محصولات جدید خودروسازان، در شرکت‌های خودروسازی تعیین و وظیفه شورای رقابت در تعیین ضوابط قیمت‌گذاری به‌خودروهای قدیمی پرتیراژ و انحصاری ایران‌خودرو و سایپا محدود خواهد شد.

آزادسازی قیمت خودرو در شورای هماهنگی اقتصادی

گزارش‌های دریافتی حاکی است موضوع آزادسازی ۴۵درصد بازار خودرو در ۲نهاد حاکمیتی به‌طور همزمان در حال پیگیری است. چنانکه علاوه بر بررسی پیشنهاد آزادسازی قیمت خودروهای کم‌تیراژ در نشست دیروز بعدازظهر شورای رقابت، اصلاح شیوه قیمت‌گذاری خودرو نیز در دستور کار جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران سه‌قوه قرار داشت. در این بسته ۴محور کلی شامل: رشد ۵۰درصدی تیراژ، اصلاح شیوه قیمت‌گذاری، پرداخت تسهیلات به‌خودروسازان و تامین ارز موردنیاز صنعت خودرو پیشنهاد شده؛ با تصویب و ابلاغ نهایی این طرح قیمت برخی محصولات کم‌تیراژ تولید داخل و مونتاژی نیز آزاد خواهد شد.

احتمال تغییر قیمت کارخانه‌ای برخی خودروها تا پایان هفته

دبیر انجمن قطعه‌سازان با تأیید این خبر که موضوع آزادسازی قیمت برخی خودروهای داخلی در دستور کار نشست‌های روزهای یکشنبه و دوشنبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا قرار داشته و این شورا در حال بررسی این موضوع است، گفت: هنوز نتایج بررسی‌های این شورا اعلام نشده است. مازیار بیگلو با اشاره به اینکه آزادسازی قیمت برخی خودروها در دستور کار نشست دیروز شورای رقابت هم قرار داشته افزود: در این بسته آزادسازی قیمت ۴۵درصد خودروها و تعیین قیمت ۵۵درصد دیگر در شورای رقابت مدنظر قرار گرفته است.

او با اشاره به اینکه طرح مذکور بر مبنای طرح مجلس تهیه شده افزود: طبق طرح مجلس ابتدا قرار بود خودرو در بورس عرضه شود، اما با اصلاح این طرح، قرار شده ۵۵درصد خودروهای تولیدی در شورای رقابت قیمت‌گذاری شوند. به‌گفته او این کار بر مبنای اسناد و مدارک خودروسازان صورت خواهد گرفت. در عین حال، قیمت ۴۵درصد باقی خودروها خارج از شورای رقابت و در هیأت مدیره شرکت‌های خودروساز تعیین خواهد شد. او توضیح داد: مقرر شده تا قیمت یکسری خودروها در رده قیمتی بالا را خودروسازان تعیین و قیمت خودروهای پر تیراژ را شورای رقابت اعلام کند. با این روند قیمت خودروهای پر تیراژ مانند تیبا، پژو۴۰۵، پژو پارس و برخی انواع سمند در شورای رقابت تعیین خواهد شد.

بیگلو تأکید کرد: در آخرین جلسه‌ای که در سازمان گسترش برگزار شد، برمبنای مدارک ارائه شده، رئیس شورای رقابت تقریبا توجیه شد و پذیرفت پایه قیمتی خودروها باید اصلاح شود، در نتیجه مقرر شد این هفته پاسخ نهایی را به این درخواست بدهد. دبیر انجمن قطعه‌سازان گفت: اگرچه حتی این اتفاق نیز با حالت ایده‌ال کشف قیمت در بازار خودرو فاصله دارد، اما می‌تواند به جبران زیان خودروسازان و افزایش تیراژ تولید منجر شود.

به‌گفته او برای حمایت از صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی یک بسته حمایتی پیش‌بینی شده که شامل قیمت‌گذاری و تأمین مالی است؛ این بسته برای اجرایی شدن نیازمند تأیید سران قواست. در عین‌حال پس از آن نیز باید به شورای پول و اعتبار برود. برای تأمین مالی نیازمند مصوبه این شورا هستیم. دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی‌ نیز از احتمال تغییر قیمت‌گذاری کارخانه‌ای خودروها تا پایان هفته جاری خبر داد و گفت: در بسته اصلاح صنعت خودرو، تغییراتی در قیمت‌گذاری بخشی از خودروهای داخلی پیش‌بینی شده است. اینطور که گفته شده تا پایان این هفته تغییراتی در قیمت‌ها رخ خواهد داد. آرش محبی‌نژاد، با اشاره به اینکه قیمت خودرو باید اصلاح شود، افزود: قطعه‌سازان آماده تحقق جهش تولید در قطعه‌سازی‌ هستند اما تحقق این امر نیازمند حمایت است.

رای مثبت شورای رقابت به آزادسازی قیمت‌ها

رئیس شورای رقابت هم با بیان اینکه آزادسازی قیمت برخی خودروهای تولید یا مونتاژ داخلی را سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به شورای رقابت ارائه کرده، گفت: شورا این درخواست را برای بررسی به مرکز ملی رقابت ارائه کرد تا با توجه به سهم بازار و تیراژ تولید خودروهای مذکور، با استفاده از فرمول مشخص، نظر نهایی خود را به شورای رقابت ارائه کند.

در نهایت طی نشست دیروز دوشنبه، اعضای شورا این موضوع را بررسی نهایی کردند که نتایج آن به‌زودی اعلام می‌شود.

به‌گفته رضا شیوا، با این مصوبه قیمت بیش از ۱۰خودرو، که اغلب آنها به‌صورت سی‌کی‌دی وارد می‌شود، مانند دناپلاس توربو شارژ، هایما، رانا، کوئیک، شاهین، ساینا، پژو۲۰۷ پانوراما، چانگان، آریا و کی۱۳۲ ایران‌خودرو و سایپا به‌دلیل تولید محصولات مشابه آنها در کرمان موتور، بهمن و مدیران خودرو و خروج بازار این خودروها از انحصار، از شمول قیمت‌گذاری شورای رقابت خارج و از این پس در شرکت‌های خودروسازی قیمت‌گذاری می‌شود.

به‌گفته او با وجود این ۵۵درصد خودروهای پرتیراژ داخلی که بازاری انحصاری دارند، همچنان مشمول ضوابط دستورالعمل قیمت‌گذاری شورای رقابت خواهند بود. شیوا تأکید کرد: قیمت‌گذاری خودرو در بورس، در شورای رقابت مطرح و بررسی شد اما رأی نیاورد.

تندتر شدن شیب کاهش قیمت خودرو

 در شرایطی که شمارش معکوس برای آزادسازی‌ قیمت ۴۵درصد خودروهای تولید و مونتاژ داخلی آغاز شده؛ گزارش میدانی از بازار خودرو حاکی از تندتر شدن شیب کاهش قیمت در روز دوشنبه نسبت به ۲روز اول هفته بود؛ به‌نحوی که قیمت برخی مدل‌های خودرو مانند سمند و دنا تا ۴میلیون تومان کاهش یافت. حال باید دید آیا با آزادسازی قیمت برخی خودروهای داخلی و کاهش شکاف بین نرخ کارخانه و حاشیه بازار، در بازار راکد خودرو، همانند گذشته برای این نوع خودروها خریداری وجود خواهد داشت؟ این گزارش حاکی است: دیروز قیمت سمند LX با کاهش یک میلیونی نسبت به یکشنبه به ۱۷۱میلیون، سمندEF۷ با کاهش ۴میلیونی به ۱۸۲میلیون، سمند دوگانه‌سوز با کاهش ۴میلیونی به ۲۱۱میلیون، پژو۴۰۵ جی‌ال‌ایکس با کاهش ۳میلیونی به ۱۷۴میلیون، پژو پارس TU۵با کاهش ۲میلیونی به ۲۳۲میلیون، پژو۲۰۶ تیپ۲ با کاهش ۲میلیونی به ۱۷۸میلیون، پژو۲۰۶ تیپ۵ با کاهش ۳میلیونی به ۲۴۲میلیون، دنا معمولی تیپ‌یک با کاهش ۴میلیون تومانی به ۲۴۲میلیون تومان رسید. نکته قابل توجه کاهش ۵میلیون تومانی قیمت بازار دنا پلاس توربو اتومات و رسیدن نرخ حاشیه بازار این خودرو نامزد آزادسازی قیمت به ۴۱۵میلیون تومان بود. همچنین دیروز نرخ پراید۱۳۱ بین ۹۹ تا ۱۰۰میلیون و پراید۱۳۲ در محدوده ۱۰۲میلیون تومان اعلام می‌شد که هرکدام نسبت به یکشنبه هفته جاری کاهش یک تا ۲میلیون تومانی قیمت را شاهد بود.

منبع: همشهری
 • ناشناس ارسالی در

  207 و دنا و ... قبول قیمت کارخانه نزدیک قیمت حاشیه بازار میشن که خودرو ساز سود ببره
  ولی
  حالا مثلا قیمت کارخانه کوییک قراره چند بشه؟
  همین الان قیمتش حاشیه بازار هست.
  اصلا چرا قیمت کارخانه کوییک از 206 تیپ 5 و2 و سمند و پارس و ... بیشتره؟

 • شهروند ارسالی در

  نگید اصلاح شود بگین داره گران میشود شما مدیران میانی جز خالی کردن جیب مردم فقیر وزحمتکش ایران چیزی دیگری نمیتوانید انجام بدهید

 • ناشناس ارسالی در

  ای کاش قیمت کوییک رادرکارخانه کاهش بدهند شورای رقابت و مدیرعامل شرکت سایپا

 • علیرضا ارسالی در

  جنگ زرگری!!!!
  مدیران نالایق و بی س واد و احمق، نمیتونن مستقیم به مردم بگن ک ه بازم میخوایم خودرو رو گرون تر و بی کیف یت تر و کمیاب تر کنیم، با مباحث پیچیده و نامفهوم میان جلو!!!
  آزادسازی قیمت ...
  خب این طرح لعنتی به نفع مردمه یا به ضرر!!!؟
  مسلما که به ضرر مردم ، مثل همیشه

 • هالو ارسالی در

  فرقون بجای خودرو با قیمت 170 مییون به با لا !میلیارد بیا برو تو حساب من .چقدر مرد م با فرهنگ و کمالات ماهی 5 میلیون حقوق م اشین 100 میلیونی داره هر شب خونه دعوا دا ره که زندگی سخته.

 • میثم رازیانی ارسالی در

  لطف کنید قیمت کوییک آر رو درست کنید از ۲۰۷ و۲۰۶ هم گرونتره

 • عقاب ارسالی در

  هر کی یه حلال زاده مسئول در تعیین قیمت خودرو سایپا به من معرفی کنه به ناموسم وضع مالیم خوب نیست ولی پنج میلیون بهش جایزه میدم

 • رضا ارسالی در

  حالا که قیمت کاهشی شد چه دلیلی داره که ب ا اضافه کردبه قیمت خودرو ها باعث نجومی ش دن دوباره خودرو میکنید چرا خیانت به قشر ضعیف جامعه میکنی ای کافر ها مشرک ها

 • ناشناس ارسالی در

  به خدااینا زر گریه کافیه فکر کنیم به گذ شته کلاه سرمون نره

 • ناشناس ارسالی در

  بازی دلال دلال. هم نقشه بود تا به هدف بر سن😁😁😁حال خودشون ببرن بالا مهم نیست.
  اندکی تفکر ..خواهشا

 • ناشناس ارسالی در

  نظرا مونو کجات کردی حقه باز نشون بده

 • جواد ارسالی در

  سلام خدمت وزیر صمت
  اقای وزیر آومد ی رو کار که مشکلات را حل کنی یا اینکه جی ب مردم را خالی کنی چقدر وعده دروغ از مرد م عزیز کشورمان خجالت بکشید چرا به طرح نم یدی که به نفع مردم باشد تا به نفع دولت ا ین نا عدالتیها را باید روزی جواب بدید و آن روز خیلی نزدیک است

 • آرمان ارسالی در

  الان چی میشه یعنی
  بااین اوصاف منکه یه سال پیش ماشینمو فروختم 35تومن بابت ک وییک 70تومنی اون موقع ریختم الان که اعل ام کردن 140تومن یعنی منه بدبخت ایرانی حد ود 100تومن دیگه باید بدم که ندارم بدم از غصه دارم دق میکنم یعنی تو آرزوی داشتن یه خودرو برا خانوادم میمونم یا ارزونترش میکنن 😥😥😟😟

  • مهدی ارسالی در

   ماهم دقیقن مث شما شدیم بخدا نداریم کاش ح داقل طرح تبدیل بدن

 • ماهان ارسالی در

  چقدر شما بدبختین که یک میلیون که کم میشه میگین شیب تند خاک بر سرتون

 • Majid ارسالی در

  به این میگین کاهش قیمت کاهش قیمت یعنی ما شینی که ۵۰ تومن بود الان شده ۱۶۰ میلیون قبل ۱۶۰ هم ۲۲۰ بود🤣🤣🤣🤣 کاهش قیمت یعنی بش ه ۶۰یا۶۵میلیون این موقع میشه کاهش قیمت ت ند ملت رو چی فرض کردین😏😏😏😏

 • ناشناس ارسالی در

  تکبیر

 • مهدیه ارسالی در

  یه کوییک آر نوشتیم پارسال قیمتشو چندیدن برابر کردید کاش یه ۲۰۶ نوشته بودم ک انقد ر بدبخت نشم فک کردم سایپا ب مردم رحم میک نه زهی خیال باطل

 • محمود ارسالی در

  واقعا خاک تو سر شورا رقابت ک اجازه میده قیمتها رو ببرن بالا
  چه دلال چه کارخانه این مگه به نفع ماست؟!!
  جای اینکارتولید رو افزایش بدید
  واردات رو آزاد کنید با تعرفه کم
  اونطوری ۵۰۰ تومن میدیم ماشین خوب خارجی سوار میشیم نه دنا پلاس توربو
  حالا که مردم دست از خرید برداشتن با این کارا میخوان بازارو هیجانی کنن

 • ناشناس ارسالی در

  بجای اینکه کیفیت روببریدبالاترفقط روی قیمت شعارمیدیدچقدراقایان وزرابه فکربالابردن دستمزدهستندکه انتظار۴۵درصدی برای اجناستون دارین آقای رزم حسینی شمارونیاوردن به دردمردم اضافه کنیدپولی که مردم دارن به اجناس شما میدن تواین کرونا به قیمت جونشونه به امیدی که آسایشی برای خونوادشون تامین کنن شمانمیتونیددلال روازمصرف کننده جداکنیدیااینجوری بصرفتونه خدامیدونه ولی اینوبدونیدداریدبه مردم ظلم میکنید هرروزبه یک بهانه سروکارتون باخدا حرف دل یک کارگر

 • ناشناس ارسالی در

  این هم از اقدام دولت
  به جای پائین آوردن قیمت بازار با آزادسازی واردات قیمت کارخانه ای را با آزاد سازی بالا می برد .

 • ناشناس ارسالی در

  یک بار ما بااین کشورها همسایه مقایسه کنی د چه ماشینهای دارن با پول حقوق یکسال بهت رین ماشینها دنیا دارن ولی ما چی ارزو یک حلبی قاتل درست کردین هی جون مردمو میگیر ه رو دلمان مانده

 • hossein ارسالی در

  من یه زمین داشتم فروختم یه کوئیک آر ثبت نام کردم زمینی که فروختم الان شد ۱۰۰ توم ان و الان باید ۱۰۰ به بالا بدم برای یه آ شغال که در حد سایناست بخرم نزدیک ۶۰تا ر وی زمین ضرر کردم و نزدیک ۱۰۰ میلیون روی زمین وام گرفتم که نهایتا یه کوئیک بگیرم در واقع این ماشین ۲۰۰ به پا ما افتاده خد ا را خوش نمیاد همون موقع میتونستیم با ۸۰ یکی بگیریم ....
  یه کم انصاف داشته باشین ۲۰۶ ۱۱۰ میلیون باشه کوئیک ۱۴۰ بعد تو بازار باز هم اختلاف ....

 • ناشناس ارسالی در

  یه سوال از گسترش نیوز زمانی که ۲۰ میلیون ۲۰ میلیون میرفت بالا چیزی نگفتی حالا که ۵۰۰تومان میاد پایین میگه شیب تند ...
  یه کم به فکر ملت باشید آه ابن مردم همه شما را میگیره

 • Pooya ارسالی در

  چه کاهشی اقا مردم رو چی فرض کردید همه خو درو ها
  ۱ تا ۳ میلیون ارزون شدن با ز دوباره هفته دیگه ۲ تا ۶ میلیون میره با لا
  خواهش خواهش خواهش میکنم اگر نم یتونین بیارین پایین قیمت ها رو
  حد اقل یه قیمت بالا بزارین که دلال ها قیمته ا رو از اینی که هست بالا تر نبرند
  خواهش میکنم
  لطفا منتشر کنید شاید مسئولی این متن رو بخونه

ارسال نظر