|
کدخبر: 142622

بازار خودرو نیازمند یک شوک اساسی

در شرایطی که بازار خودرو هر روز با کاهش قیمت مواجه است و در این میان خودروهای داخلی بیشترین تغییرات را نسبت ‌به چند ماه اخیر تجربه کرده‌اند، خودرو پراید ۱۳۱ در آخرین هفته پاییز به ۱۰۰میلیون تومان رسید.

خودرو بازار خودرو نیازمند یک شوک اساسی

از اواسط تابستان در بازار آزاد، قیمت خودروهای داخلی روند صعودی به خود گرفت. همین موضوع باعث شد برخی خودروها با قیمت‌های نجومی و کاملا غیرمنطقی در بازار معامله شوند. این جهش، سبب شد پراید ۱۳۱ که تا حدودی معیار قیمت‌گذاری در بازار خودرو محسوب می‌شود؛ رقم ۱۳۵میلیون‌تومان را تجربه کند. در آن زمان با وجود افزایش قیمت‌ها مشتریان بسیاری اقدام به خرید خودرو می‌کردند، اما در شرایط فعلی بازار که قیمت خودرو روزانه روند نزولی دارد، تعداد خریداران کاهش یافته است.

طی ماه‌های اخیر بازار خودرو با نوسانات زیادی همراه بوده و در رکود به سر می‌برد. البته بسیاری از افراد به‌امید کاهش بیشتر قیمت‌ها به‌دنبال انتخابات امریکا از خرید منصرف شدند البته کاهش نسبی نرخ دلارنیز باعث شد قیمت خودروهای داخلی و خارجی کاهش چشمگیری را تجربه کند.

درحال‌حاضر اغلب کارشناسان معتقدند با شرایط غیرپایداری که در بازار ایران و شرایط اقتصاد کشور دیده می‌شود، نمی‌توان پیش‌بینی کرد چه زمانی شرایط برای خرید خودرو مناسب خواهد شد. زیرا شرایط اقتصادی کشور به معیارهای گوناگونی بستگی دارد و کمتر کارشناسی می‌تواند زمان مناسب برای خرید خودرو را اعلام کند.

حال باتوجه به شرایط کنونی، تنها راهکاری که برای خرید خودرو می‌توان ارائه داد، این است افراد به‌عنوان سرمایه‌گذار وارد بازار نشوند و فقط در صورتی که به خودرو برای مصرف شخصی نیاز دارند، برای خرید اقدام کنند.

در چنین شرایطی که بازار خودرو به یک شوک بزرگ برای ایجاد انگیزه برای خرید خودرو نیاز دارد، قطعا آزادسازی واردات خودرو می‌تواند علاوه‌بر تزریق خودروهای جدیدتر به بازار، کاهش قیمت خودروهای خارجی و داخلی را رقم بزند. چنین اتفاقی می‌تواند نویدبخش رونق دوباره این بازار مانند گذشته باشد.

به‌هرحال واردات خودرو تاثیر چشمگیری بر بازار خواهد داشت. اگر نگاهی به بازار خودروهای خارجی داشته باشید، متوجه خواهید شد خودروهای مدل سال‌های ۲۰۱۳ یا ۲۰۱۴ با قیمت‌هایی در بازار معامله می‌شوند که اگر مدل‌های ۲۰۲۱ آنها با نرخ کنونی ارز وارد شوند، بهای کمتری نسبت به مدل‌های قدیمی خواهند داشت. درمجموع واردات خودرو می‌تواند در کاهش قیمت‌ها تاثیرات بسیار مثبت و زیادی داشته باشد.

واردات خودرو نه‌تنها باعث می‌شود قیمت خودروهای خارجی در بازار به‌اصطلاح بشکند بلکه موجب کاهش بهای خودروهای داخلی نیز خواهد شد. درواقع می‌توان گفت روندافزایش بهای خودرو در چند ماه اخیر بارشد قیمت خودروهای داخلی آغاز شد.

ابتدا خودروهای داخلی به‌دلیل نبود عرضه مناسب در بازار، سیر صعودی در پیش گرفتند و بعد از آن شاهد افزایش قیمت خودروهای وارداتی بودیم. ازجمله دلایل این اتفاق می‌توان به تعداد قابل‌توجه خودروهای داخلی و تولید داخل اشاره کرد البته باید چینی‌های مونتاژی را هم جزو همین از خودروها دانست.

خوشبختانه خودروهای داخلی تاثیر بیشتری بر قیمت‌ها دارند، بنابراین اگر تولید و عرضه خودرو به‌خوبی انجام و به دنبال آن واردات هم آزاد شود، شاهد کاهش بیشتر قیمت خودرو و همچنین خروج بازار از رکود فعلی خواهیم بود.

هفته گذشته، آخرین هفته پاییز بود. خودرو در روز پنجشنبه با کاهش قیمت شدید نسبت به روزهای گذشته کار خود را آغاز کرد. قیمت برخی محصولات گروه خودروسازی سایپا در بازار به این شرح بود: پراید ۱۳۱ با ۲میلیون کاهش؛ ۱۰۰میلیون‌تومان، تیبا صندوق‌دار با ۲ میلیون کاهش؛ ۱۱۵میلیون‌تومان، تیبا هاچبک با یک‌میلیون کاهش؛۱۲۵میلیون‌تومان، کوییک ساده با ۲میلیون کاهش؛ ۱۴۱میلیون‌تومان و کوییکR با ۳میلیون کاهش؛ ۱۴۹میلیون‌تومان قیمت‌گذاری شدند.

اما محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو کاهش قیمت بیشتری را در بازار آزاد تجربه کردند و در آخرین روز هفته گذشته اینگونه به به کار خود پایان دادند. جایی که قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با ۴میلیون کاهش؛۱۸۴میلیون‌تومان، پژو ۴۰۵SLX با موتور TU۵ با ۳میلیون کاهش؛۱۸۵میلیون‌تومان، پژو پارس ساده با ۵میلیون کاهش؛ ۱۹۸میلیون‌تومان، پژو پارس با موتور TU۵ با ۲میلیون کاهش؛ ۲۴۱میلیون‌تومان، سمند LX با ۳میلیون کاهش؛ ۱۷۶میلیون‌تومان، دنای معمولی با ۴میلیون کاهش؛ ۲۴۰میلیون‌تومان، دناپلاس دنده‌ای با ۵ میلیون کاهش؛ ۲۹۸میلیون‌تومان و دناپلاس توربو اتومات با ۴میلیون کاهش؛ ۴۳۰میلیون‌تومان در بازار قیمت‌گذاری شدند. البته باید گفت بیشترین کاهش قیمت مربوط‌به ۲۰۷ در دو مدل دنده‌ای و اتومات بود. زیرا۲۰۷ دنده‌ای با کاهش ۱۰میلیونی؛ ۲۸۳میلیون‌تومان و ۲۰۷ اتومات با تجربه ۸میلیون کاهش؛ ۴۱۵میلیون‌تومان در بازار قیمت‌گذاری شدند.

منبع: اخبار خودرو

ارسال نظر