|
کدخبر: 132876

وعده بزرگ وزیر صمت پیرامون قیمت خودرو

وزیر صمت با اشاره به انحصارطلبی در بازار خودرو گفت: از مردم می‌خواهیم به ما زمان بدهند تا ساختار‌ها را اصلاح و تأثیر حضور دلال‌ها را کم رنگ‌تر کنیم.

علیرضا رزم حسنی پنجشنبه شب در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه اگر وارد کننده نسبت به ترخیص کالای خود اقدام نکند به عنوان کالای متروکه شناخته شده و به مزایده گذاشته می‌شود، افزود: در مجموع ما به دنبال فراوانی کالا هستیم، در بحث کالا‌های اساسی موجودی خوبی داریم.

وی افزود: در بحث بازرسی و نظارت بر عمده فروشان، انباردار‌ها و بنکداران با بسیج قرارداد امضا کرده‌ایم که مورد استقبال هم قرار گرفت، عنوان کرد: ما یک بحث گرانی داریم که متأثر از وضعیت نرخ ارز و تورم در جامعه است، اما آنچه که مردم گلایه‌مند هستند گرانفروشی است که انشاءلله به دنبال کنترل این وضعیت هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب که سامانه جامع تجارت راه اندازی می‌شود، عنوان کرد: بر این اساس دیگر نیاز به حضور فیزیکی افراد نیست، متقاضیان می‌توانند برای صدور کارت بازرگانی، انجام حواله پول و ثبت سفارش از این طریق اقدام کنند.

وی با اشاره به قانون رفع موانع تولید، بیان داشت: در همه استان‌ها جلسات برگزار می‌شود و ستاد اصلی آن در وزارت صمت است از طرف دیگر این ستاد اختیارات نسبتاً خوبی دارد، اما برخی مصوبات علیرغم ابلاغ، عملیاتی نمی‌شود که به دنبال رفع موانع و تقویت این ستاد هستیم.

رزم حسینی با بیان این مطلب که در سطح ملی بعضاً مشاهده شده است که برخی دستگاه‌ها مانند بانک‌ها در بحث سرمایه در گردش به خوبی عمل نمی‌کنند، اضافه کرد: در این راستا از طریق معاون اول رئیس جمهور این موضوع پیگیری و مبلغ ۵۰ هزار میلیارد در اختیار بانک‌ها قرار گرفت تا مراکز تولید مشکل سرمایه در گردش شأن برطرف شود.

وی اظهار کرد: همه ما با این موضوع مواجه شدیم که صادر کنندگان موظف به برگشت ارز به بانک مرکزی شدند، اما عده‌ای ارز را برگشت دادند و عده انجام ندادند.

رزم حسینی ادامه داد: در چنین شرایطی از هنگامی که بنده در وزارت صمت مشغول به فعالیت شدم، شاهد کاهش صادرات بودیم لذا بسته سیاستی بانک مرکزی در این زمینه اصلاح و مقرر شد که از سال ۹۸ تمامی صادرکنندگان که تعهد برگشت ارز را داشتند، می‌توانند از طریق واردات نسبت به رفع تعهد ارزی خود اقدام کنند.

خودروی با کیفیت و قیمت پایین حق هر ایرانی است

وزیر صمت با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری فرمودند «باید افکار عمومی را اقناع کنیم و مسئولان با مردم گفتگو کنند»، اما متأسفانه نتوانستیم و یا نخواستیم که با مردم صادقانه صحبت کنیم، تصریح کرد: از جمله مواردی که در تعامل با مردم صداقت به خرج ندادیم بحث خودرو بود چرا که حق هر ایرانی است که از یک خودرو با کیفیت و قیمت پایین استفاده کند.

رزم حسینی ادامه داد: واقعیت این است که در این ۴۰ ساله نتوانستیم چنین خودرویی را تولید کنیم چرا که دو شرکت دولتی بازار خودرو را در دست گرفته‌اند درحالی که ۱۴ درصد در این دو شرکت دولت سهم دارند لذا بازار خودور انحصاری شد، حمایت‌های بی جا انجام شد، ممنوعیت واردات رقم خورد و این دو شرکت با هر قیمت و کیفیتی اقدام به تولید خودرو کردند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر خودرو در بازار ۳ قیمتی شده است که شامل ارائه قیمت شورای رقابت، قیمت تمام شده توسط شرکت و قیمت بازار است از طرف دیگر به دلیل رشد نقدینگی زیاد، پول‌های کلانی یکدفعه وارد بازار خودرو شد و دلال‌های مالی نیز برای سود بیشتر ورود پیدا کردند.

رزم حسینی ابراز کرد: جلساتی برای بحث قیمت خودرو تشکیل دادیم و با مشارکت بخش خصوصی و با هماهنگی مجلس طرحی را آماده کردیم و امیدواریم که این انحصار را بشکنیم، رقابتی ایجاد شود همچنین از طریق تقویت شرکت‌های خصوصی شاهد افزایش کیفیت و کاهش قیمت خودرو باشیم.

تولید خودرو افزایش می‌یابد

وی ادامه داد: باید به این نکته نیز اشاره کرد که در شرایط سخت جنگ اقتصادی قرار داریم، شاید کامل هم نتوانیم برنامه‌های پیش بینی شده را انجام بدهیم، اما سعی می‌کنیم وضعیت بهتر شود به دنبال افزایش تولید خودرو هستیم لذا تا پایان سال ۹۰۰ هزار خودرو تولید و اگر بخش خصوصی فعال بشود، این آمار بیشتر می‌شود در نتیجه انشاءلله شاهد کاهش قیمت و افزایش کیفیت خودرو خواهیم بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: از مردم ایران اجازه می‌خواهیم که به ما زمان بدهند تا ساختار‌ها در این زمینه اصلاح شود همچنین تأثیر حضوردلال‌ها کم رنگ‌تر شود تا انشاءلله وضعیت بهبود پیدا کند.

وی با اشاره به طرح انتقال آب خلیج فارس به استان‌های مرکزی ایران، افزود: عده‌ای انتقال آب از خلیج فارس را نشدنی می‌دانستند، اما خوشبختانه کار‌ها انجام شد و عملیات اجرایی آن در دولت یازدهم کلید خورد که در ابتدا شرکت مس و گلگهر، اما در ادامه شرکت چادرملو مشارکت کردند تاجایی که این پروژه حتی یک روز هم تعطیل نماند.

رزم حسینی با بیان این مطلب که استان‌های کرمان، یزد، اصفهان و فلات مرکزی معدن خیز هستند و احتیاج مبرم به آب دارند، ابراز داشت: این‌ها باید مواد خود را به کنار دریا منتقل کنند که هزینه بسیار زیاد است لذا طرح انتقال آب مطرح شد چرا که صرفه اقتصادی دارد از طرف دیگر چنین پروژه‌ای در تاریخ کشور سابقه ندارد و در خاورمیانه نیز در این حجم بی سابقه است لذا امیدواریم که تا پایان سال این طرح به اردکان برسد.

وی با بیان این مطلب که این طرح، یک افتخار بزرگ در کشور است، اظهار داشت: همین الگو را در خراسان رضوی نیز آغاز کردیم و از یک سال پیش از منطقه چابهار به خراسان جنوبی و رضوی برنامه ریزی شده است و عامل این طرح نیز صنعت کشور است و خود بخش خصوصی در حال سرمایه گذاری هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب که ما در بحث اکتشافات در کشور خوب عمل نکردیم و تنها ۱۰ درصد در کشور اکتشافات انجام شده است، اظهار داشت: همچنین در بحث معادن با مشکلاتی روبرو هستیم و حتی مجوز فروشی انجام شده است لذا براین اساس به مسئولین مربوطه ابلاغ شده است معادنی که غیر فعال شده‌اند باید ظرف مدت ۳ ماه جهت فعال کردن آن‌ها اقدام کنند در غیر این صورت مجوز لغو و مجدداً به مزایده گذاشته می‌شوند.

وی با بیان این مطلب که استان کرمان از استان‌های مهم معدنی کشور است، افزود: یکی از وظایف مسئولین صمت در استان انجام اکتشافات است که خوشبختانه یک معدن بزرگ طلا در مرز کرمان و سیستان اکتشاف شده است همچنین یک طرح در جهت توسعه صنعتی جنوب استان داریم، که پیگیری خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
 • قلی ارسالی در

  توی 6 ماه 70 درصد به قیمت فرغون های ساخت خودتون اضافه کردید و اسمشو گذاشتید اصلا ح ساختار قیمت گذاری حالا اومدی میگی بازم مردم فرصت بدند؟؟؟؟ منظورت 70 درصد افزای ش قیمت دیگه هست؟ بدبخت مصرف کننده واقعی چه گناهی کرده که باید تاوان انحصارطلبی ش ماها رو بده.

 • ناشناس ارسالی در

  واردات باید آزاد بشه ، ماشین اتوماتیک ارزون می شه خوب چیزی که دولت نمی خواد چون در اون صورت اشغال های خودرو سازی ها و بیوولف های چینی رو کی می خره

 • بازنشسته ارسالی در

  دنبال قاتل بروسلی هستی.....
  اگر شم اها برید خونه بخوابید حقوق هم کامل دریاف ت کنید ....بهتر میشه وضعیت مردم ....

 • ناشناس ارسالی در

  خر خودتونید

 • ناشناس ارسالی در

  خودرو را با کیفیت بدهدمشکلی ندارد

 • علی ارسالی در

  چقدر دروغ؟؟؟ چقدر سیاه نمایی؟؟؟؟؟
  هر سه ماه قیمت کارخانه ای رو بالا میبری حالا واسه مردم اشک تمساح میریزی؟؟؟؟؟؟؟

 • پوریا ارسالی در

  سلام
  همش حرف فقط برای منحرف کردن ذهن مردم تا زمانی که سیستم کشور داری ما درست نشه وضع مردم بدبخت بدتر میشه.
  هر موقع کارشون دست مردم گیره مردم دوست میشن بعدش کلا مردم اهمیتی ندارن تمام.

 • ایرانی ارسالی در

  شما اگه قادر به کار کردن بودین تا حالا یه کاری میکردین

 • از مهران ارسالی در

  طفلکی بمیرم برات

 • مهران ارسالی در

  هنوز محاسبه واقعی قیمت تمام شده انجام نش ده !قیمت انواع خودرو اعلام شده توسط دوشر کت انحصاری تا ۲۵۰ درصد افزایش توسط کارخا نه اعلام شده که غیر قانونی است، متاسفانه مردم هم با عجله و چشم بسته دارن میخرم ! آقای وزیر باید جلوی قیمتهای جدید این دو کارخانه را بگیرد !!!

 • ناشناس ارسالی در

  دیدن مردم دیگه خودرونمیخرندحالادرباره ار زانی صحبت میکنندچه خوب میشددرباره قیمت م سکن هم حرف میزدنندوتصمیمات جدی دراین حوز ه اتخاذمیشد.

 • متقاضی ارسالی در

  آقای وزیر تو را به خدا فکری برای افراد ب دون خوردو کنید چندین بار ثبت نام کردم به اسمم در نیامد اگه خوردو مثل قبل در شرکت ها فروخته بشه اینقدر مشکل نداریم البته اگه فروش خودرو در بازار زیر قیمت کارخانه اعلام بشه و حرف اخر لطفا لیزینگ فرهنگیا ن را فعال کنید

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...