|
کدخبر: 128711

پرواز شاهین بر آسمان بازار خودرو + فیلم

تولید آزمایشی شاهین زودتر از موعد آغاز شد.

حجم ویدیو: 9.70M | مدت زمان : 00:00:58
خودرو

در حالی که قرار بود شاهین از اوایل آبان ماه وارد خط تولید سایپا شود و فرآیند تولید آزمایشی آن آغاز شود، شاهد هستیم که سه هفته زودتر از برنامه ریزی های انجام شده، تولید آزمایشی این خودرو در فازهای PP۱ و PP۲ شروع شده است.

در تمام خودروسازان جهان برای اضافه شدن یک محصول به خط تولید باید فرآیندهای مهندسی انجام شده و پس از طی مراحل تولید آزمایشی و صحه‌گذاری، تولید انبوه خودرو آغاز شود.

شاهین که نخستین عضو خانواده SP۱۰۰ سایپا به حساب می آید، پس از تولید نمونه های اولیه در مرکز تحقیقات سایپا، اکنون قدم به خط تولید اصلی خود گذاشته و از چند روز پیش، تولید آزمایشی آن در فازهای PP۱ و PP۲ آغاز شده است.

در فاز PP۱، خط تولید با فرآیند ساخت خودرو هماهنگ می شود و ابزارهای مربوط به آن خط تولید اصلاح و یا تغییر پیدا می کنند. برای تولید شاهین در کارخانه تهران سایپا، یک لاین تولید مستقل به خانواده SP۱۰۰ اختصاص یافته است. تغییر ابزارها، تطبیق کانوایرها و... از جمله تغییراتی است که برای آغاز تولید شاهین در مرحله PP۱ رخ داده است. در کنار این اتفاق ها در مرحله PP۱، تعداد محدودی بدنه رنگ‌شده به خط تریم و قوای محرکه می آید و با توجه به نوع قطعات و اجزای خودرو، ایستگاه های مونتاژ مختلف توسط مهندسان تولید تعریف می‌شود. در خط تولید SP۱۰۰ سایپا هم چند اتاق شاهین به خط تولید نهایی آمدند و در هفته گذشته فرآیند تولید آزمایشی PP۱ را پشت سر گذاشتند.

پس از این مرحله، تولید وارد فاز PP۲ می شود. در این فرآیند تعداد اتاق های بیشتری به خط تریم و قوای محرکه می آیند و مونتاژ چند خودرو به صورت همزمان انجام می شود. از ابتدای هفته جاری فرآیند تولید آزمایشی شاهین با ۱۰ اتاق رنگ‌شده در مرحله PP۲ آغاز شده است.

در این مرحله، آموزش نیروهای خط تولید، افزایش سرعت کار، بهبود جانمایی قطعات منفصله نسبت به مرحله PP۱، ارتقاء تأمین قطعه و هماهنگ کردن بخش لجستیک با بخش تولید و رفع ایرادات مونتاژی اهمیت بسیار دارد و در حال حاضر، خط تولید SP۱۰۰ فاز تولید آزمایشی PP۲ را طی می‌کند.

همیشه در مرحله تولید آزمایشی یک خودرو، از مجموعه قطعاتی متفاوت استفاده می شود، زیرا در این مرحله سرعت تولید و دقت کار اهمیت دارد و باید کیفیت مونتاژ مورد بررسی قرار گیرد. به همین دلیل خودروسازان از مجموعه قطعات تولید آزمایشی در فرآیند PP۱ و PP۲ استفاده می کنند و براساس قواعد، امکان عرضه این خودروها را به مشتریان ندارند. با توجه به این موضوع مهم بدیهی است که نمی توان ویژگی های نهایی سایپا شاهین را از روی نسخه های تولید آزمایشی قضاوت کرد. از سویی، گاهی در تولید آزمایشی خودروها، امکانات جدیدتری نسبت به کاتالوگ خودرو دیده می شود که نشان می دهد مهندسان در حال بررسی ویژگی های جدید بر روی خودروی مورد نظر هستند.

با توجه به برنامه ریزی های انجام شده، سایپا شاهین زودتر از موعد به فرآیند تولید آزمایشی و رسمی رسیده است و در روزهای آتی این مراحل حساس تولیدی را پشت سر می گذارد.

خط تولید و مونتاژ شاهین، یکی از مجهزترین و به‌روزترین بخش های تولیدی خودرو در کشور است و شاهد هستیم که فرآیند ارتقای این خط تولید توسط مهندسان سایپا و با دانش بومی اتفاق افتاده است.

در حال حاضر، خط تولید SP۱۰۰ سایپا این امکان را فراهم ساخته تا به صورت همزمان سه عضو از خانواده این پلتفرم جدید در این کارخانه تولید و مونتاژ شوند. فعلاً سایپا سدان و کراس اوور خانواده SP۱۰۰ را معرفی کرده است و قصد دارد در سال جاری شاهین را با تیراژ انبوه به بازار بفرستد.

پس از پایان فرآیند تولید آزمایشی این خودرو، تولید انبوه و تجاری شاهین در کارخانه سایپا آغاز خواهد شد. خط تولید SP۱۰۰ در مرحله فعالیت با ظرفیت کامل می تواند ۱۴ دستگاه خودرو در هر ساعت را تجاری‌سازی کرده و در هر شیفت آن ۱۴۳ اشتغال مستقیم را ایجاد کند.

 

منبع: سایپانیوز
 • ناشناس ارسالی در

  مگر از سال ۹۷ تولیدآزمایشی شاهین شروع نش ده بود؟ تازه بعد سه سال واین همه پیش فرو ش ، تولیدآزمایشی را شروع کروه؟ وافعا دست مریزاد!

 • ناشناس ارسالی در

  خاک تو سرتون بعد از 40 سال دزدی و مملکتو خوردن ببینید چی درست کردن اونم تازه خود تون نه با کمکه کشورای دیگه

 • حق علیه باطل ارسالی در

  جالبه.سایپا معوقات بهمن پارسال رو نمیده هنوز بعد از گذشت چند ماه دعوت نامه ای نم یفرسته.بعد فروش فوق العاده میزاره و شاهی ن تولید میکنه.طبق معمول هم بازرسان تو خو ابن یا دستشون تو یه کاسس وگرنه وقتی معوق ات داره چرا باید فروش فوق العاده بزاره

 • مهدی ارسالی در

  خدا قوت خوب بسازیدش نهایت دقت رو تو فرای ند تولیدش بکار ببرید تا یه خودروی خوب ای رانی داشته باشیم نوش جان هر کی که سوارش بشه لذتش رو ببره

 • ناشناس ارسالی در

  نوربخش خدایان خودروراخوب بسازید اگه این جور باشه هم مردم می خرند هم به تولید داخ ل افتخاری کنندوهم می تواند صادرهم بکنیدل طفا قیمت مناسب باشد تا بتوان آن راخریدما امیدواریم که کارخوبی باشه البته تاکورشود هرآن که نتواندبیند

ارسال نظر