|
کدخبر: 125315

مشکل در ترخیص قطعات خودرو از گمرک

دبیر انجمن قطعه سازان خودرو از رسوب قطعات خودرو و عدم ترخیص سریع بر خلاف وعده‌های داده شده خبر داد و گفت: چرا وقتی قطعات در کشور وجود دارد و می‌تواند به چرخه تولید تزریق شود، باید شاهد کاهش تیراژ تولید باشیم؟

خودرو مشکل در ترخیص قطعات خودرو از گمرک

آرش محبی نژاد در خصوص عدم ترخیص قطعات خودرو و انباشت خودروهای ناقص در پارکینگ‌ها اظهارکرد: یکی از دلایل خودروهای ناقص نبود قطعات است و بعضا بیش از ۶ ماه است که قطعات خودرو اعم از یدکی، مواد اولیه و تولید در گمرکات مانده و ترخیص نشده است.

وی ادامه داد: اخیرا گمرک اعلام کرده که ترخیص به صورت درصدی و بدون توجه به کد رهگیری انجام می‌دهد و با توجه به اینکه حدود ۱۱۰ هزار خودرو ناقص در پارکینگها رسوب شده، این اقدام می‌تواند کمک خوبی برای ترخیص سریع قطعات خودرو از گمرک باشد، اما متاسفانه این امر عملی نشده و ترخیص به کندی انجام می‌شود.

دبیر انجمن قطعه سازان با اشاره به اینکه در شرایطی که تحریم‌های بین‌المللی این گونه است، دیگر طاقت بد سلیقگی‌های داخلی را نداریم، افزود: همچنین هزینه‌های زیادی برای انبار و نگه داری این قطعات باید پرداخت شود و برخی از مواد نیز تاریخ انقضای آنها با مشکل روبه رو خواهد شد، بنابراین نیازمند همراهی بیشتر مسئولان هستیم.

محبی نژاد با تأکید بر اینکه اگر ترخیص این اقلام به سرعت انجام نشود، نیاز بازار به این قطعات با مشکل روبه رو شده و جهش تولید رخ نخواهد داد، خاطر نشان کرد: علی رغم همه رایزنی هایی که با بانک مرکزی انجام شده، درخواست کردیم تا بخش اندکی از ارز مورد نیاز بخش خودروسازی کشور یعنی یک چهارم را بدون انتقال ارز و ذکر منشا، انجام شود تا بتوانیم خودروهای رسوب شده را تکمیل کنیم.

وی ادامه داد: قصد داشتیم اجازه ترخیص با این شرایط حتی به صورت درصدی نیز انجام شود تا روند کار سرعت بیشتری داشته باشد، زیرا اگر قرار باشد کد پیگیری ثبت شود، روند ترخیص طولانی خواهد شد. ارزش کل کالاهای رسوب شده در گمرک حدود یک میلیارد دلار است که درخواست ما برای ترخیص با این شرایط یک چهارم این مبلغ است.

دبیر انجمن قطعه سازان گفت: جالب است که ما قطعات مورد نیاز را برای تولید، در گمرک کشور خود داریم، اما شاهد توقف و کاهش تولید و تیراژ خودرو هستیم. بنابراین از مسئولان یعنی وزارت صمت، گمرک و بانک مرکزی درخواست می‌کنیم با هماهنگی و توافق با یکدیگر این مشکل را حل کنند تا شاهد وعده‌های توخالی نباشیم.

منبع: تسنیم

ارسال نظر