|
کدخبر: 120721 شروین اشیدری

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌وگو با گسترش نیوز مطرح کرد:

خداحافظ خودروی وارداتی! / آخرین وضعیت ترخیص ها

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اظهار کرد: به طور کلی نزدیک ۱۸۰۰ دستگاه خودرو داریم که صد در صد بلاتکلیف است. وضعیت تقریبا نصف این خودروها را باید مرجع قضایی و نصف دیگر را باید دفتر مقررات وزارت صمت مشخص کند.

خودرو خداحافظ خودروی وارداتی! / آخرین وضعیت ترخیص ها

پیش از این که سال جدید شروع شود صحبت هایی درباره وضعیت بودجه کشور مطرح شد. پس از این که شرایط مشخص شد عده‌ای از این موضوع صحبت کردند که احتمال آزادسازی واردات خودرو برای سال ۹۹ وجود دارد. اما با گذشت زمان این قضیه کمرنگ تر شد و معلوم شد که واردات خودرو به کشور همچنان منتفی خواهد آمد. این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شد که هنوز تعدادی خودرو در گمرکات کشور باقی مانده بود.

این خودروها مدت زمان زیادی را در گمرک بودند و در نتیجه شرایط مصاعدی ممکن است نداشته باشند. با این وجود شرکت‌های واردکننده وظیفه ترمیم آنها را بر عهده داشتند تا به صورت سالم به‌دست مشتریان برسد. تقریبا اواسط ماه مرداد بود که سید مهدی میراشرافی، رئیس کل گمرک از بسته شدن پرونده ترخیص خودروها خبر داد. اما مشخص شد که هنوز تعدادی خودرو در گمرک مانده که ترخیص نشده و مشتریان آنها چشم انتظار هستند. برای بررسی بیشتر آخرین وضعیت ترخیص خودروها از گمرک گفت‌وگویی با مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو انجام دادیم که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید. با گسترش نیوز همراه باشید:

دادفر

امکان خروج ۳۰۰ خودرو از گمرک

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ابتدا در رابطه با وضعیت ترخیص خودروها اظهار کرد: پرونده ترخیص خودروها از گمرک هنوز بسته نشده است. هنوز تعدادی خودروی دیگر در گمرک مانده که بالغ بر ۳۰۰ دستگاه ثبت سفارش دارد و باید کارهای گمرکی آن سریع تر انجام شود. نزدیک به ۹۰۰ دستگاه خودرو نیز ثبت سفارش ندارد یعنی این خودروها در گمرکات آمده و هنوز ثبت سفارش آنها انجام نشده و یا ثبت سفارش بسته است و گمرک نمی‌تواند آنها را نگه دارد.

وی ادامه داد: تقریبا ۹۰۰ دستگاه خودرو کاملا بلاتکلیف در گمرک مانده است. لازم به ذکر است که ۹۰۰ دستگاه نیز در توقیف مراجع قضایی است. ما به طور کلی نزدیک ۱۸۰۰ دستگاه خودرو داریم که صد در صد بلاتکلیف است. وضعیت تقریبا نصف این خودروها را باید مرجع قضایی و نصف دیگر را باید دفتر مقررات وزارت صمت مشخص کند. البته بعید می‌دانم حتی اگر همین الان نیز وضعیت این خودروها مشخص شود بتوان آنها را ترخیص کرد.

خداحافظی با خودروهای وارداتی

دادفر افزود: درحال‌حاضر فقط ۳۰۰ دستگاه خودرو امکان ترخیص خواهند داشت. مهلت مصوبه آخر اگر به اتمام برسد می‌توان گفت که پرونده ترخیص این خودروها بسته خواهد بود و دیگر مصوبه مجددی نیز برای تمدید نخواهد آمد. در نتیجه این احتمال وجود نخواهد داشت که بتوان این خودروها را از گمرک خارج کرد. کلا موضوع واردات خودرو به کشور ممنوع بود و به طور کلی نیز پرونده آن بسته خواهد شد. در نتیجه دیگر چیزی به نام خودروی وارداتی نخواهیم داشت.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در خصوص تمدید مصوبه ترخیص گفت: این مصوبه تا ۲۶ همین ماه تمدید شده است. لازم به ذکر است که مصوبه مذکور ۴ مرتبه تمدید شد تا ۱۴ هزار و ۸۰۰ دستگاه خودرو از گمرکات خارج شود. با این وجود هنوز ترخیص خودروها از گمرک کاملا صورت نگرفته است و باید منتظر ماند و دید که طی روزهای آینده وضعیت به چه صورت خواهد بود.

به روزرسانی پیش از تحویل

دادفر در پاسخ به سوالی مبنی بر این که وضعیت خودروهای ترخیص نشده در گمرک به چه صورت است؟ به گسترش‌نیوز گفت: به هر حال خودروها پس از ترخیص اوورهال می‌شوند و این وظیفه شرکت واردکننده است. هر اتفاقی بیفتد باید خودروها را از لحاظ نرم‌افزاری به روزرسانی کند و همچنین مواردی نظیر باتری، لاستیک و حتی اگر نیاز باشد صندلی‌ها نیز عوض خواهد شد.

 

 • کاوه ارسالی در

  خب همین غلطها رو می کنید که گاری پراید می شود 100 میلیون تومان . خجالت هم خوب چیزی هست شماها رو کدام بی وجدانی کرده مسئول مملکت خدا ازتون نگذره که بخاطر مصلحت خودتون مردم و کشور رو به باد فنا دادید

 • محمد حسنی ارسالی در

  اصلا نیازی به واردات خودرو نیست، الحمدالله خودرو سازها نیاز بازار را تامین کرده اند و بازار اشباع شده و قیمتها هم با همت دولتی ها بطور منطقی تثبیت شده و همه خانواده های ایرانی همانند سایر ملل دنیا قادر به خرید خودرو مورد نظر خویش هستند، اگر هم دروغ باشد از بزرگانمان یاد گرفتیم.

 • بهرام ارسالی در

  بزرگترین اشتباه دولت واردات خودروهای خارجی است چون باعث میشود صنعت خودرو سازی هیچوقت پیشرفت نکند همین مثلا آقا که پراید را گاری خطاب میکند خیلی بی وجدان است که برای خودروهای وارداتی وخارجی تبلیغ میکند وبجای دفاع از زحمت کارگران ایرانی وتشویق آنان به تولیدات داخلی لقب گاری میدهد خواهشمنداست واردات خودروهای خارجی را که فقط باعث پز دادن عده ای مرفهین بی غم میشود بطور کلی ممنوع کنید تا صنعت خودرو سازی روز به روز پیشرفت کند

  • pertikan ارسالی در

   من تعجب می کنم شما بعد از ۴۰ سال از صنعت خودروسازی ایران دفاع می کنی .عمرمون رفت مگه چند بار آدم به دنیا میاد که باید هی حسرت ماشین خوب وبا کیفیت و بروز دنیا را بخوریم.خجالت بکشید همه چیزو از مردم گرفتید این خودرو یه کالای بی ارزش تو کل کشورهای دنیا هست.اینجا شده سرمایه شده آرزو برای این مردم بدبخت یه نگاهی به ماشین های کشورهای دنیا بندازید.چند نفر در سال جونشون از دست میدن تو تصادف های ساده.خدا نیامرزتون خدا براتون خوش نخواهد که این زندگی رو برا مردم درست کردید.

  • کیان ارسالی در

   دوست عزیز علت عقب ماندگی ما در ساخت خود رو همین انحصار و تحمیل گاری است بنام پراید دلبند شما که سالانه هزاران نفر را در جاده ها میکشد و وارد نشدن خودرو ایمن و راحت خارجی باعث پز دادن مشتی تازه به دوران رسیده نو کیسه شده واز طرفی ورود خود رو خارجی مثل بقیه کشور های دنیا باعث رقابت و ارتقا کیفی خودروهای داخلی میشود

  • ناشناس ارسالی در

   خوبی ...اگه واردات نباشه و رقابت نباشه همین پراید رو دوست دارن بدون چرخ به ملت بدن ..حالا خوبه یکم واردات هست

 • امید ارسالی در

  جوووووون

 • محمدی ارسالی در

  خسته نباشیدویرانگران کشورعزیزمان.

 • وطندار ارسالی در

  به جای خودرو تابوت وارد کنید .مردم دیگر امید به زندگی ندارند

ارسال نظر