|
کدخبر: 114535

آخرین وضعیت قیمت‌ها در بازار خودرو (۹۹/۰۵/۱۵)

با وجود همه وعده‌ها برای مدیریت بازار خودرو، قیمت‌ها در این بازار همچنان صعودی است به طوری که امروز پراید با نرخ ۸۱ میلیون تومان و پژو ۴۰۵ با نرخ ۱۴۲ میلیون تومان به متقاضیان عرضه می‌شود.

خودرو آخرین وضعیت قیمت‌ها در بازار خودرو (۹۹/۰۵/۱۵)

قیمت خودرو در بازار همچنان صعودی است و این در حالی است که قرار بود خودروسازان با دریافت مجوز افزایش نرخ محصولاتشان و عرضه خودرو زمینه را برای کاهش قیمت‌ها در بازار فراهم کنند. اما عرضه پایین‌تر از تقاضا نتوانست عاملی برای کنترل قیمت‌ها در بازار باشد و در عین حال، فروش خودرو به روش قرعه کشی بهانه‌ای برای ترغیب بیشتر مردم به حضور در یک فرآیند بخت آزمایی بود تا شانس خود را برای برنده شدن محک بزنند. به گفته کارشناسان، این اتفاق بخشی از تقاضای خاموش برای خرید خودرو را نیز فعال کرد.

همچنین قرار بود نرخ خودرو در بازار با ابزار نظارت و با قید فروش حداکثر ۱۰ درصد بالاتر از نرخ کارخانه، کنترل شود که این تصمیم هم عملی نشد.

حال برآیند این اتفاقات، رشد هر روزه نرخ خودرو در بازاری است که ظاهراً برنامه خاصی برای مدیریت آن وجود ندارد. در این خصوص عزت الله اکبری تالار پشتی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس چند روز پیش با ارسال نامه‌ای به حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، خواستار تشکیل کمیته مشترک برای تهیه فوری طرح ساماندهی صنعت و بازار خودرو شد که تاکنون از تشکیل این کمیته خبری نشده است.

در این وضعیت هرچند سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان اتومبیل می‌گوید: ‌«در شرایط فعلی تعداد فروشندگان خودرو در بازار زیاد است ولی خریداران فعلاً دست نگه داشته‌اند تا قیمت‌ها پایین‌تر بیاید» اما قیمت‌ها همچنان روند صعودی دارد و متقاضیان خرید هر روز نگرانتر از روز قبل، قیمت‌ها را بررسی می‌کنند.

پراید همچنان می‌تازد

بررسی بازار خودرو نشان می‌دهد امروز نرخ هر دستگاه سایپا ۱۳۱ در بازار با رشد ۳ میلیون تومانی نسبت به ۱۰ روز گذشته به ۸۱ میلیون تومان رسیده و در عین حال سایپا ۱۱۱ با نرخ ۹۳ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود که رشد ۴ میلیون تومانی را نسبت به روزهای گذشته تجربه کرده است. همچنین هر دستگاه سایپا ۱۳۲ نیز با نرخ ۸۱ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود.

در مورد نرخ تیبا صندوق دار در بازار باید به رشد ۵ میلیون تومانی نرخ طی روزهای اخیر اشاره کنیم به طوری که درحال‌حاضر این خودرو با نرخ ۹۶ میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود. نرخ تیبا ۲ نیز در بازار با رشد ۷ میلیون تومانی به ۱۰۷ میلیون تومان رسیده است. هر دستگاه ساینا نیز در بازار به نرخ ۱۰۸ میلیون تومان معامله می‌شود.

رشد ۱۱ میلیونی نرخ پژو ۴۰۵

در مورد محصولات ایران ‌خودرو نیز می‌توان به نرخ ۲۱۰ میلیون تومانی پژو پارس با موتور TU۵ اشاره کرد. نرخ پژو ۴۰۵ نیز با رشد ۱۱ میلیون تومانی نسبت به روزهای گذشته به ۱۴۲ میلیون تومان رسیده است. نرخ سمند LX نیز در بازار ۷ میلیون تومان رشد داشته و به ۱۴۵ میلیون تومان رسیده است.

در عین حال، هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با افزایش نرخ ۱۲ میلیون تومانی، امروز در بازار ۲۰۰ میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود. نرخ پژو ۲۰۶ صندوق دار نیز در بازار ۱۴ میلیون تومان رشد داشته و به ۱۹۴ میلیون تومان رسیده است. هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز با رشد نرخ ۹ میلیون تومانی به نرخ ۱۶۴ میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

در مورد پژو ۲۰۷ دنده‌ای نیز باید به نرخ ۲۳۵ میلیون تومانی این خودرو در بازار اشاره کنیم که در مقایسه با روزهای گذشته رشد نرخ ۹ میلیون تومانی را تجربه کرده است. همچنین هر دستگاه پژو ۲۰۷ اتوماتیک نیز با نرخ ۳۱۰ میلیون تومان معامله می‌شود که رشد ۲۰ میلیون تومانی را طی روزهای اخیر داشته است.

قیمت رانا در بازار به ۱۶۴ میلیون تومان رسیده که نشان دهنده رشد ۱۳ میلیون تومانی نرخ این خودرو طی روزهای اخیر است. نرخ هایما نیز در بازار با رشد ۳۰ میلیون تومانی به ۵۶۰ میلیون تومان رسیده است.

در بازار خودرو امروز، سمند سورن با نرخ ۱۹۰ میلیون تومان، هایما S۷ با نرخ ۵۶۰ میلیون تومان، دنا با نرخ ۲۱۲ میلیون تومان و دنا پلاس با نرخ ۲۶۲ میلیون تومان عرضه می‌شود.

وعده هایی که عملی نشد

 متقاضیان خرید خودرو در حالی همچنان مات و مبهوت قیمت‌های نجومی کارخانه و بازار هستند که مسئولان وزارت صنعت دو ماه پیش با وعده هایی مبنی بر کاهشی شدن نرخ خودروها، از مردم می‌خواستند تا برای خرید دست نگه دارند.

امیر جعفرپور، معاون دفتر خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت اردیبهشت امسال گفته بود: نخستین توصیه‌ام به مردم این است که فعلاً از بازار، خودرو خریداری نکنند تا قیمت‌ها براساس مصوبات ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت نهایی شود.

وی گفته بود: وزارت صمت با تمام قوا در حال پیگیری نرخ خودرو است تا آنچه مردم خواهان آن هستند اتفاق بیفتد، در این میان از خودروسازان هم خواسته شده به سمت افزایش تولید و ساماندهی فروش خودرو حرکت کنند تا مردم شاهد جهش نرخ خودرو در بازار نباشند.

جعفرپور مدعی شده بود: با سازوکارهای جدید چون فروش از طریق قرعه کشی، نداشتن پلاک جاری و...شاهد این خواهیم بود که بازار خودرو از التهاب‌های پیش آمده فاصله زیادی بگیرد و قیمت‌ها روال طبیعی خود را طی کند.

حال با گذشت حدود ۳ ماه از این وعده ها، نرخ خودرو در بازار نه تنها کاهش نیافت بلکه بالاتر هم رفت و مردمی که برای خرید خودرو مبلغی را فراهم کرده بودند، حالا باید به فکر افزایش اندوخته خود باشند، البته اگر باز هم قیمت‌ها بالاتر نرود و با همین نرخ‌ها موفق به خرید خودرو شوند.

 

 

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظر