|
کدخبر: 128645

انتشار تصاویری از موتور شماره ۲ فوکر ۱۰۰ هواپیمایی آسمان + جزئیات

سازمان هواپیمایی کشوری از زمینگیر شدن هواپیما فوکر ۱۰۰ هواپیمایی آسمان خبر داد.این هواپیما طی ۲ روز به دلیل بروز نقص فنی مشابه مجبور به فرود اضطراری شده بود.

حوادث انتشار تصاویری از موتور شماره ۲ فوکر ۱۰۰ هواپیمایی آسمان + جزئیات

گزارش دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری درباره نقص فنی هواپیمای فوکر ۱۰۰ اسمان به شرح زیر است؛

با احترام؛ در پی دریافت خبر وضعیت اضطراری دو پرواز و تکرار حوادث دست دادن یک موتور هواپیمای فوکر ۱۰۰ شرکت هواپیمایی آسمان در فرودگاههای تهران و اهواز ، نماینده دفتر بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری ضمن کسب اطلاعات لازم ، جهت بررسی موضوع در محل شرکت حضور یافته که بررسی های اولیه بشرح ذیل ایفاد می گردد:

شرح پرواز:

۱- درساعت ۲۵: ۲۱ به وقت محلی شنبه مورخه ۱۳۹۹/۳/۱۰ هواپیمای فوکر ۱۰۰ به علامت ثبتی EP-ATF و شماره پرواز IRC۶۲۶ با ۷ نفر خدمه پروازی و ۱۱ مسافر از مبدأ تهران به مقصد کرمانشاه ، از باند ۲۹ چپ فرودگاه مهرآباد به پرواز درآمده و خلبان در حین اوج گیری در ارتفاع ۱۳ هزار پایی با مشکل بالا رفتن دمای روغن موتور شماره ۱ مواجه می‌شود و مطابق با رویه‌های مکتوب عملیاتی هواپیما اقدام نموده ولی با توجه به بهبود نیافتن شرایط موتور شماره ۱، آنرا خاموش کرده و ضمن اعلام وضعیت اضطراری به فرودگاه مبدأ بازگشته و بدون هیچگونه صدمه به هواپیما و سرنشینان فرود می آید.

سپس پرسنل فنی گواهینامه‌دار و مجاز شرکت اقدام به بررسی موتور نموده و متوجه ایرادی در اتصالات سیستم نمایش دهنده دمای روغن موتور شده و به منظور اطمینان بیشتر بعضی از قطعات جانبی آن را نیز تعویض می‌کنند.

مطابق رویه‌های تعمیراتی، موتور پس از انجام تعمیرات و رفع عیب توسط پرسنل فنی برروی زمین روشن شده و عملکرد موتور عادی تشخیص داده می‌شود.

همچنین یک پرواز آزمایشی و بدون مسافر نیز توسط معلم خلبان در روز بعد انجام شده و با گزارش ایشان درخصوص پارامترهای عادی موتور ، هواپیما جهت ادامه پروازهای خود ترخیص گردید.

۲- در روز یکشنبه مورخه ۱۳۹۹/۳/۱۰ هواپیما برای انجام پرواز در مسیر پروازی (تهران- تبریز- تهران- اهواز) برنامه شده که سه پرواز آن بدون مشکل خاصی انجام می‌شود.

در پرواز چهارم هواپیما در ساعت ۱۲۳ به وقت محلی با ۷ نفر خدمه پروازی و ۱۹ مسافر از باند فرودگاه اهواز به مقصد تهران پرواز کرده که بار دیگر مشکل بالا رفتن دمای روغن موتور شماره ۱ حادث گردیده و این بار نیز خلبان موتور معیوب را خاموش نموده و ضمن اعلام وضعیت اضطراری به سلامت در فرودگاه اهواز فرود آمده است.

پس از آن یک تیم فنی از شرکت به منظور بررسی اشکال به فرودگاه اهواز اعزام شده و اقدامات اولیه از قبیل بازدید بازدید سیستم‌های خنک‌کننده موتور و تعویض آنها را انجام داده و هواپیما در تاریخ ۱۳۹۹/۳/۱۲ بدون مسافر به تهران بازگردانده شده و هواپیما تا بررسی‌های بیشتر در این خصوص زمینگیر اعلام گردید.

بررسی های اولیه نشان می دهد که آخرین تعمیرات موتور معیوب در یک مرکز تعمیرات خارجی انجام شده بوده و حدود ۵۴۰۰ سیکل از عمر موتور باقی مانده و موتور قبل از حادثه پرواز تهران- کرمانشاه دارای عیوب مرتبط و تکراری نبوده است.

برای تحلیل موضوع یک گروه تخصصی شامل متخصصین عملیاتی، فنی و ایمنی تشکیل شده تا با دسترسی به اطلاعات دستگاه‌های ضبط اطلاعات پروازی ، گزارش خلبانان و سایر اطلاعات لازم به تحلیل این دو حادثه اقدام نمایند.

لازم بذکر است ادامه فعالیت پروازی هواپیما منوط به تحلیل گروه و انجام اقدامات اصلاحی علی الخصوص در بهبود روشهای عیب یابی هواپیما گردیده و در صورت نیاز شرکت هواپیمایی می بایست ضمن ارسال اطلاعات به کارخانه سازنده موتور ( Rolls-Royce)، عیب مستحدثه را مورد بررسی مضاعف قرار داده تا اقدامات پیشگیرانه انجام پذیرد.

در ادامه تصاویری از موتور شماره ۲ فوکر ۱۰۰ هواپیمایی آسمان به رجیستر EP-ATE که امروز هنگام تیک آف از باند ۲۹ چپ فرودگاه مهراباد دچار نقص فنی (احتمالا نقص در کمپرسور) گردید، مشاهده می کنید.

فوکر۱۰۰+آسمان۱

‌بااینکه قطعاتی از موتور جدا و درحاشیه‌ی باند پخش شد ولی خوشبختانه به کسی آسیب نرسید و هواپیما هم اکنون به رمپ منتقل گردید.

فوکر۱۰۰+آسمان

‌تانگو اکوی ۳۰ ساله با موتور رولز رویس Tay-650-15 مدت زیادی بدلیل نداشتن قطعات زمینگیر بود که چند سال پیش با وارد کردن تعدادی فوکر ۱۰۰ بعنوان انبار قطعه این هواپیما نیز اکتیو گردید.

 

منبع: aviationcenter_news
  • ali ارسالی در

    سلام. متوجه نشدم . خبر برج 3 امسال با یه هواپیمای دیگه چه ربطی به مشکل موتور چند روز قبل دارد.

ارسال نظر