|

بخوانید :

کدخبر: 279531

حجم تجارت ایران با برزیل ۲ برابر شد

جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با موضوع «آخرین وضعیت روابط اقتصادی کشورمان باآمریکای لاتین» به ریاست مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و با حضور اعضای ستاد مرکب از مدیران دستگاه‌های ذیربط برگزار شد .

تجارت حجم تجارت ایران با برزیل ۲ برابر شد

در این نشست مهدی صفری با اشاره به ظرفیت های  اقتصادی موجود در منطقه آمریکای لاتین  بر لزوم برنامه ریزی برای بهره برداری حداکثری از این ظرفیت‌ها تاکید و ابراز امیدواری کرد تا با هماهنگی های لازم بین بخش های مختلف، این امکان  هر چه سریعتر ایجاد شود.

محصولات پتروشیمی و نفت، کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی، صنایع دستی و خدمات مهندسی از جمله نیازهای کشورهای این منطقه عنوان شد که جمهوری اسلامی ایران می تواند در تأمین آن نقش مهمی ایفا کند. 

در ادامه  مدیر کل آمریکای وزارت امور خارجه با اشاره به دو برابر شدن حجم تجارت با برزیل طی یک سال گذشته، تقاضای دریافت خدمات مهندسی و کالا ازسوی ونزوئلا  و تمایل کوبا برای گسترش سطح روابط اقتصادی با کشورمان افزود: فضا و ظرفیت کار، با کشورهای این منطقه بسیار زیاد است که با برنامه ریزی دقیق و مناسب می توان به بهره برداری حداکثری رسید.

همچنین در این نشست با اشاره به  برگزاری کمیسیون مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و مجارستان، از اعلام آمادگی این کشور برای همکاری دوجانبه در حوزه های دانشگاهی، کشاورزی و اقتصادی خبر داده شد که طی سفر وزیر کشاورزی مجارستان در اوایل سال آینده میلادی به تهران عملی  خواهد شد.

در پایان صفری با اشاره به اینکه چند کشور اروپایی دیگر هم تمایل برای برقراری روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را دارند از مسئولین ذی ربط خواست موضوع کمیسیون های مشترک روابط اقتصادی با دیگر کشورها به صورت جدی پیگیری شود و تفاهمات و توافقات صورت گرفته در فاز عملیاتی قرار گیرد.

 

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...