|
کدخبر: 196210

آینده درخشان در انتظار مناطق آزاد

دومین نشست فعالان اقتصادی سازمان منطقه آزاد انزلی با حمید رضا مومنی دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی کشور با حضور مهندس علی اوسط اکبری مقدم رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، اعضای هیئت مدیره و معاونان سازمان در سالن اجلاس ملل برگزار شد.

تجارت آینده درخشان در انتظار مناطق آزاد

در این نشست مومنی با تبیین موفقیت های حاصل شده در مناطق آزاد به همت فعالان اقتصادی بیان کرد: در سه سال گذشته تراز تجاری مناطق آزاد کشور مثبت بوده و این امر بیانگر رویکرد صادرات محور بودن مناطق آزاد بوده که با توسعه زیر ساخت های لازم زمینه تولید و صادرات محصولات متنوع را به بازارهای جهانی فراهم کرده است.

وی با اشاره به حجم سرمایه گذاری در مناطق آزاد افزود: در هشت سال گذشته  ۴۰۳ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری از سوی بخش خصوصی در سطح مناطق آزاد انجام شده که مورد بهره برداری قرار گرفته و ۳۰۷ هزار میلیارد تومان پروژه با پیشرفت فیزیکی بالای ۵۰ درصد نیز هم اکنون در مناطق آزاد در حال ساخت و تکمیل است.

وی تاکید کرد در مجموع سهم سرمایه گذاری سازمان های مناطق آزاد در این حجم سرمایه گذاری تنها ۸ درصد در‌حوزه توسعه و ایجاد زیر ساخت می‌باشد و ۹۲ درصد این سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی داخلی و خارجی محقق شده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به تدوین برنامه های راهبردی ۳ ساله اشاره و خاطرنشان کرد: متناسب با برنامه هفتم توسعه برنامه راهبردی ۳ ساله توسعه مناطق آزاد تدوین شده که مسیر راه به منظور توسعه همه جانبه و حفظ درآمد پایدار در مناطق آزاد و ارائه مشوق های سرمایه گذاری را در اختیار مدیران عامل قرار می دهد.

مومنی استقرار گمرک مستقل در مناطق آزاد را یک ضرورت عنوان کرد و گفت: بر اساس قوانین مناطق آزادی که گمرک مستقل نداشته باشد کارایی و خدمات کمتری ارائه خواهند داد که منجر به عدم رضایت فعالین اقتصادی در مناطق آزاد می شود طبق بررسی های انجام شده ۹۸ درصد از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جهان در حوزه امور مالیاتی و ۹۴ درصد از  این مناطق در حوزه قوانین گمرکی ساختاری مستقل نسبت به سرزمین اصلی دارند.

وی به احصاء مشکلات فعالان اقتصادی در سطح وزارت خانه ها اشاره و اظهار کرد: بخش زیادی از مشکلات در سطح ملی بررسی و رفع شده است و با حضور دکتر خاندوزی به عنوان وزیر اقتصاد امیدواریم بتوانیم در حوزه ایجاد بانک خصوصی مناطق آزاد، ارائه نظام نامه لجستیک، و رفع مشکلات احصا شده در حوزه امور مالیاتی توفیقاتی را کسب کنیم.

گفتنی است در این نشست فعالان اقتصادی در حوزه های تجاری، صنعتی، دانش بنیان، تولیدی و بندری  هر کدام نظرات و مشکلات خود را بیان و راهکارهای پیشنهادی را عنوان داشتند.

منبع: اکوناپرس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...