|
کدخبر: 136179

اعزام رایزن بازرگانی توسط سازمان توسعه تجارت ایران

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: طی یک تا دو ماه آینده شش رایزن بازرگانی به کشورهای هدف اعزام خواهند شد.

تجارت اعزام رایزن بازرگانی توسط سازمان توسعه تجارت ایران

احسان قمری با بیان این که تنها راه رشد دپیلماسی اقتصادی کشور فقط رایزن‌های بازرگانی نمی‌باشند افزود: ضرورت دارد بین وظایف رایزن‌های بازرگانی که بوسیله وزارت صمت و با همکاری وزارت امور خارجه و ابلاغ رسمی سازمان توسعه تجارت ایران تعیین می‌شوند و وابستگان اقتصادی که در ساختار وزارت امور خارجه حضور دارند، تفکیک قائل شد.

وی اظهارکرد: وابستگان اقتصادی در سفارتخانه‌ها بیشتر بحث‌های کلان اقتصادی را تحلیل و دنبال می‌کنند اما هدف رایزنان بازرگانی ورود به عرصه تجارت خارجی به‌صورت خرد است.

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در بحث دیپلماسی اقتصادی فقط یک نهاد نمی‌تواند دخیل باشد از اینرو هم باید سطح داخلی و هم سطح خارجی را توامان نگاه کرد.

وی افزود: اگر به اهداف دپیلماسی اقتصادی نگاهی بیندازید خواهید دید تجارت خارجی یکی از اهداف آن است.

قمری در ادامه اظهارکرد: خوشبختانه از ابتدای تاسیس این سازمان در دهه ۸۰ اعزام رایزن بازرگانی به کشورهای مختلف در دستور کار بوده به نحوی که در یک دوره ۲۰ رایزن بازرگانی از جمهوری اسلامی ایران در کشورهای دنیا به‌ویژه در ممالک همسایه فعال بودند.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در دوره‌های مختلف جدا از کشورهای همسایه در تونس، الجزایر، کنیا، افریقای جنوبی، نیجریه، کویت، قطر، ارمنستان، روسیه، افغانستان و پاکستان رایزن بازرگانی داشته است.

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تمامی هم و غم سازمان توسعه تجارت ایران این است که تعداد رایزنان بازرگانی افزایش پیدا کند.

وی افزود: فرآیند انتخاب رایزنان بازرگانی یک فرآیند کاملا علمی و کارشناسی و شاید بیش از یکسال طول بکشد.

قمری اظهارکرد: درحال‌حاضر فرآیند انتخاب ۲۰ رایزن بازرگانی انجام شده وافراد جهت اعزام به کشورهای هدف آماده هستند.

وی ادامه داد: طی یک تا دو ماه آینده شش رایزن بازرگانی به کشورهای هدف اعزام خواهند شد.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر