|
کدخبر: 145677

احتمال وقوع جنگ بین ایران و آمریکا چقدر است؟

حسن بهشتی‌پور گفت‌: جنگی در منطقه روی نخواهد داد. اقدام‌های امریکا بیشتر به منظور ارعاب و ترساندن ایرانی‌ها صورت گرفته و به طور قطع می‌توان گفت، احتمال جنگ بین جمهوری اسلامی با ایالات متحده زیر ۵ درصد است.

بین‌الملل احتمال وقوع جنگ بین ایران و آمریکا چقدر است؟

نزدیک به ۲ هفته دیگر جو بایدن دوران ۴ ساله حضورش در کاخ سفید را شروع خواهد کرد. اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کنونی امریکا همچنان در تلاش است تا مناسبات خاورمیانه را تا آخرین روز ریاست جمهوری خود تغییر دهد و کار را برای دولت تازه دشوار کند. بر همین اساس تحلیلگران تحرک‌های چند وقت اخیر در خاورمیانه را تلاشی برای مخالفان احتمالی هر نوع تعامل بین ایران و‌ امریکا می‌دانند.

حسن بهشتی‌پور، کارشناس مسائل خاورمیانه، در این‌باره اظهارکرد:

فضاسازی‌های چند روز اخیر در خاورمیانه نشانگر این است که عربستان و اسرائیل خواستار درگیری ایران و امریکا هستند. با این حال باید تاکید کرد که جنگی در منطقه روی نخواهد داد. اقدام‌های امریکا بیشتر به منظور ارعاب و ترساندن ایرانی‌ها صورت گرفته و به طور قطع می‌توان گفت، احتمال جنگ بین جمهوری اسلامی با ایالات متحده زیر ۵ درصد است.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: به هر حال باید در نظر داشت، دونالد ترامپ در دو هفته‌ پایانی دولتش مشکلات زیادی دارد.

او از یک طرف با جمهوری‌خواهان به اختلاف سلیقه‌های جدی رسیده و از طرف دیگری امریکایی‌ها همچنان به عنوان آسیب‌پذیرترین مردم دنیا در مقابل شیوع ویروس کرونا مطرح هستند. دولت امریکا به دلیل این مسائل و البته هزینه‌های گزافی جنگی که می‌تواند به جنگی منطقه‌ای تبدیل شود، حتما کشورش را وارد فضای رویارویی نظامی با ایران نمی‌کند.

او همچنین درباره تغییر سیاست‌های امریکا توسط جو بایدن تصریح کرد: نگاه جو بایدن درباره رابطه امریکا با نظام بین‌الملل با ترامپ تفاوتی آشکار دارد.

امریکا از سال ۲۰۱۶ تا به‌امروز چالش‌هایی جدی با کشورهای اروپایی داشت و رویکرد تنازعی در قبال چین هم، که یکی از قدرت‌های اقتصادی جهان به شمار می‌رود، یک درگیر تمام عیار اقتصادی را به بار آورد. به‌طور حتم بایدن می‌آید تا گره‌‌های دیپلماسی کشورش را یکی پس از دیگری باز کند.

وی درباره مواجهه امریکا در دوران رسایت جمهوری جو بایدن با ایران گفت: رئیس‌جمهور آتی ایالات متحده به‌طور آشکاری خواستار تغییر فضای این کشور با ایران است.

بنابراین احتمالا در گام اول برخی از تحریم‌ها برداشته خواهد شد یا به حالت تعلیق درخواهد آمد تا به ایران و دنیا این پیام را بدهد که برای ترمیم فضای کدر کنونی در حال تلاش است.

همچنین این مسئله را باید در نظر داشت که امریکا به اهدافش در تحریم ایران نرسید، چرا که منظور آنها از تحریم چیزی جز فروپاشی از درون ایران نبود که هیچ وقت اتفاق نخواهد افتاد.

حسن بهشتی‌پور در پایان گفت: در چنین شرایطی دستگاه دیپلماسی ایران هم باید خودش را آماده ایجاد تعامل با دنیا و نظام بین‌الملل نشان دهد.

منبع: اعتماد آنلاین

ارسال نظر