|
کدخبر: 185520

ظلم آشکار در حق سهامداران عدالت

قانون به شرکت ها مهلت یک ساله ای برای پرداخت سود مجامع می دهد و بعضی شرکت ها از کل ۳۶۵ روز مهلتی که قانون به آنها می دهد استفاده می برند تا یک سال بعد از سال مالی سود سهام به حساب سهامداران واریز شود. این اقدام ظلم آشکاری است که در حق سهامداران می شود.

بورس ظلم آشکار در حق سهامداران عدالت

نوید خاندوزی، کارشناس بازار سرمایه گفت: بررسی عملکرد شرکت ها چنین سوالی را ایجاد می کند که به چه دلیل وقتی سال مالی شرکت ها به پایان می رسد و مجامع برگزار می شود باید سریعاً مالیات پرداخت شود اما در خصوص واریز سود به ضرر سهامداران اقدام می شود و پاداش سهامداری آنها به ماه های آینده موکول می شود؟!

وی اظهار داشت: حق سهامداران این است که دولت با تغییر قوانین و اعمال تشویق هایی زمینه پرداخت به موقع سود تعیین شده در مجامع را فراهم کند و اجازه ندهد پرداخت سود به آخرین روزهای مهلت قانونی انتقال یابد.

خاندوزی تاکید کرد: این اتفاق که در بعضی شرکت ها حدود یک سال طول می کشد تا سود مجامع به حساب سهامداران واریز شود، ظلم آشکاری است که در حق سهامداران می شود و متأسفانه تا کنون اقدامی در جهت تغییر این رویه نیفتاده است.

وی اظهار داشت: قانون در خصوص واریز سود به سهامداران دست شرکت ها را باز گذاشته است؛ بنابراین بعد از برگزاری مجامع سود برخی از شرکت ها در مدت زمان کوتاه و بدون انتظار سهامداران به حسابشان پرداخت می شود و برخی شرکت ها با استفاده از این بند قانون پرداخت سود سهامداران را به ماه بهمن و اسفند موکول کرده و این نقدینگی را در شرکت خود نگه می دارند.

خاندوزی با بیان اینکه این اقدام بیشتر به ضرر سهامداران حقیقی است، ادامه داد: به نظر نمی رسد که بلوکه کردن سودها منفعت عجیبی برای شرکت ها داشته باشد اما این موضوع عملاً باعث می شود تا سهامدار یک سال دیرتر به سود خود برسد در نتیجه سهامدارانی که با دید یک ساله و دریافت سود مجمع سرمایه گذاری می کنند روز به روز کمتر می شوند چون برای آنها سرمایه گذاری و رفتن به مجمع جذابیتی ندارد.

وی اظهار داشت: زمانی که سهامداران تشویق به نگهداری سهم در میان مدت و بلندمدت می شوند باید تصمیماتی هم برای جذابیت نگهداری سهم گرفته شود که یکی از این جذابیت ها پرداخت به موقع سود است نه اینکه همه تصمیمات عملاً به زیان سهامداران میان مدت و بلند مدت تمام شود. شرکت ها با نگه داشتن سود سهامداران نزد خود و واریز آن در یک سال آینده باعث از بین رفتن ارزش پول سهامداران می شوند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه اکنون نحوه پرداخت سود شرکت ها بهبود پیدا کرده است و حدود ٨٠ درصد از شرکت ها سود خود را از طریق سجام به حساب سهامداران پرداخت می کنند، افزود: مسیر واریز سود به سهامداران راحت تر شده است اما تغییر زمان بندی آن نیازمند همکاری بیشتر شرکت ها است.

وی خاطرنشان کرد: باید اقدامی انجام شود تا قانون تغییر کند و سهامدار خرد در بازه زمانی یک یا حداکثر دو ماهه سود خود را دریافت کند تا این موضوع زمینه افزایش انگیزه برای سرمایه گذاری در بورس را تحت تاثیر خود قرار دهد.

منبع: سنا
 • ناشناس ارسالی در

  ما خیلی خیلی بدبختیم وهمه انگار بهحال خو د رها شده وانگاد ب ای فرصت طلبها جشن وضی افت برپا شده که ا این خوان بهره ببرند

 • محمد ارسالی در

  با سلام خدمت مسئولین گرامی .تکلیف بنده ک ه تاکنون موفق به ثبت نام سهام عدالت از ا ولین روز این طرح که از طرف مسئولین امر م بنی براینکه نمیتوانم ثبت نام کنم چیست آی ا کسی هست که جوابگوی بنده در این مملکت ب اشد به هرجا که میروم فقط جواب این است!ثب ت نام میکردی دیگه برو صبر کن .آیا این جو اب از سمت مسئولین درست است؟

 • ناشناس ارسالی در

  سلام چرا سود سهام عدالت من این قدر کم اس ت سالی ۵۰ هزلر تومان 😯😯😯😯

 • ناشناس ارسالی در

  هشت سال فقط مردم را از دین جدا کردن مردی گفت چطور شخص اول مملکت اجازه داد که شخص دوم دین را از مردم با دوروغ وکلک فریب د هد وهرکاری توانست روحانی انجام داد که نس ل جوان یادی از دین اسلام نکنند

 • ناشناس ارسالی در

  من نمیدانم سهام عدالت را به مردم رایگان دادند یا فروختند . چه سهامی است سود خوبی ندارد . مبلغش خیلی کم است.

 • حسین ارسالی در

  به نظرم بهتره مردم ساده در خرید و فروش ا رز خارجی فعالیت کنند. بورس داخلی فقط به درد نوسانگیران دولتی میخوره. دولت درامد نداره و چشم دوخته به نوسانگیری از مردم ب رای کاهش نقدینگی . بعیده تابحال به جز اف راد حقوقی و رانتخوار کسی توانسته باشد دو ریال سود کند طی شش ماه اخیر. بورس برای کشورهای دموکراتیک و دارای تولید خوبه

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...