|
کدخبر: 176190

بورس در آغاز مسیر طلایی

یک تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه سرمایه‌گذاران نسبت به توقف ارزپاشی در بازار واکنش مثبت نشان داده‌اند،گفت: بازار سرمایه در آغاز یک روند صعودی قرار دارد.

بورس بورس در آغاز مسیر طلایی

وحید کشمیری پور با اشاره به نوسانات روزهای اخیر شاخص بورس گفت: نوسانات شاخص و رشد بورس ظرف روزهای گذشته را باید متأثر از این دانست که بازار بیش از آنچه که باید، در هفته‌های گذشته ریزش کرده؛ در حالیکه بخش بسیار بزرگی از بازار سرمایه، بسیار ارزنده و در حال معامله کمتر از ارزش‌های واقعی خود بوده است.

این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: علت این ریزش آن است عده زیادی از مردم، به خاطر اینکه قیمتها هر روز پایین می‌آمد، دچار شک و تردید نسبت به بازار شده و سهم‌های ارزشمند خود را به فروش رسانند؛ اما بعد از اینکه روز چهارشنبه استارت بازگشت بازار با خبر احتمال افزایش تخفیف نرخ خوراک در صنعت پالایشگاهی زده شد، روند کلی بازار شروع به تغییر کرد و ظرف روزهای گذشته نیز افزایش قیمت دلار این اطمینان و سیگنال را به فعالان بازار داد که خبری از ارزپاشی و پایین نگاه داشتن تصنعی ارز از سوی دولت نخواهد بود.

وی تصریح کرد: البته تحلیل سیاسی این روند در بازار سرمایه خیلی مشخص نیست؛ اما بسیاری از افراد نگران بودند که دولت به صورت مصنوعی، نزدیک انتخابات قیمت ارز را پایین خواهد آورد؛ ولی با مشخص شدن ترکیب کاندیداها و رفع برخی ابهامات سیاسی، ظاهراً دولت و بانک مرکزی نیز از این امر عقب نشینی کرده اند که به نظر می‌رسد دلیل اصلی آن، مخاطرات ارزپاشی برای اقتصاد ایران است که این موضوع باعث شده نرخ سهامی که با قیمت دلار نرخگذاری شده‌اند، همچنان با دلار خیلی خیلی پایین‌تر از قیمت‌های فعلی در حال معامله باشد؛ پس شرکتها به توقف روند کاهش نرخ ارز واکنش مثبت نشان داده‌اند و بازار رشد خوبی را در روزهای اخیر شاهد بوده است.

کشمیری پور معتقد است که نباید از این روند غافل شد که قیمت‌های جهانی برخی از کالاها رشد خوبی داشته و سهم‌ها، اصلاحات سنگین داشته‌اند؛ ضمن اینکه پی به ای کلی بازار به یک نرخ منطقی رسیده و بنظر می‌رسد که بازار برای سرمایه گذاری میان مدت بسیار ارزنده باشد.

این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: تصور بر این است که روند رو به رشد ادامه می‌یابد و اکنون بازار سرمایه در شروع یک روند صعودی خوب قرار دارد؛ البته در این بین قطعاً نوساناتی خواهیم داشت ولی روند کلی بازار صعودی خواهد بود.

کشمیری پور در پاسخ به این سوال که آیا پول تازه، وارد بازار شده است، گفت: وقتی که بازار رشد می‌کند، پول وارد بازار می‌شود؛ اما اینکه فکر کنیم که همه پول‌های خارج شده از بورس، وارد بازار شده است قطعاً خیر این فرضیه درست نیست؛ چراکه اکنون در شروع یک روند صعودی خوب قرار داریم و به طور قطع برخی‌ها هنوز در شک و ابهام هستند که آیا روند صعودی است یا اصلاح در روند نزولی است که در حال انجام است؛ پس خیلی از سرمایه‌های بزرگ احتمالاً صبر خواهند کرد و در چند روز آینده و با اطمینان از اینکه روند بازار صعودی است، وارد بازار خواهند شد؛ البته پول تازه هم ظرف روزهای گذشته وارد بازار شده است؛ ولی مقدار آن زیاد نیست.

وی افزود: نکته دیگر آن است که در یک ماه گذشته، در اکثر نمادهای ارزنده، حقوقی‌ها هر روز در حال خرید و خریداران اصلی بوده‌اند؛ در حالیکه برعکس، حقیقی‌ها فروشنده شده‌اند؛ یعنی برعکس همان روندی که در اوج قیمتها در سال گذشته شاهد بودیم؛ یعنی در شاخص ۲ میلیون و ۱۰۰ حقوقی‌ها فروشنده و حقیقی‌ها خریدار بودند؛ در حالیکه در کف شاخص یک میلیون و ۱۳۰ واحدی این روند بالعکس است.

کشمیری پور گفت: تصورم این است که اصلاح صعودی است و اکنون بازار در شروع یک روند صعودی چند ماهه قرار دارد.

 • مالباخته ارسالی در

  بورس می خواست برگردد که لطف ریاست محترم جمهور مثل همیشه با برکناری رییس بانک مر کزی به شامل حال مردم شد و دو روز متوالی با شاخص ریخت.
  انشاالله با رفتن با نیان وضع موجود و انتخاب فردی دلسوز و معت قد و پاکدشت کارهای کشور روبراه شود و امی د و لبخند برگردد.

 • ایران اسلامی و ناب محمدی ارسالی در

  باز مردم پول بزارن بدبختشون کنی دلار میا ره پایین آقای دولتت

 • ناشناس ارسالی در

  قطعا نظر منم سیر صعودی است و شاخص کل به دو میلیون میرسه

 • گمنام ارسالی در

  بله دیدم . از پرتفوی تمام قرمز خودم فهمی ده طلایی خیلی قرمزیه !

 • Acropeyman ارسالی در

  قیمت سهم بعضی از کارخانجات به قدری پایین اومده که یه ادم تقریبا پولدار میتونه سه م اعظم یه شرکت رو به راحتی بخره

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...