|
کدخبر: 153674

دامنه نوسان نامتقارن بورس تا کی اعمال می‌شود؟

در حالی که امروز نخستین روز اجرای دامنه نوسان نامتقارن بود، اما در روزهای اخیر گمانه‌زنی‌ها در خصوص مدت زمان اعمال این قانون شدت گرفته است. در آخرین اظهارنظر معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفته است: تغییر دامنه نوسان و اجرای آن کوتاه مدت خواهد بود و ممکن است اجرای این تصمیم برای مدت یک ماه یا تا پایان امسال به طول بینجامد.

بورس دامنه نوسان نامتقارن بورس تا کی اعمال می‌شود؟

محمدرضا معتمد به علت اجرای دامنه نوسان نامتقارن در بازار از امروز اشاره کرد و افزود: هر زیرساختی که قرار باشد در بازار سرمایه اجرایی شود از زمان تصویب آن به مدت ۷۲ ساعت مهلت اجرا دارد.

وی اظهارکرد: این تصمیم در شنبه هفته گذشته در شورای‌عالی بورس اتخاذ شد که امروز نخستین جلسه معاملاتی برای اجرای این تصمیم بود.

به گفته معتمد، اگر روز چهارشنبه تعطیل نبود تغییر دامنه نوسان از روز چهارشنبه هفته گذشته اجرایی می‌شد.

وی به مدت زمان اجرای تغییر دامنه نوسان در بازار اشاره کرد و گفت: اجرای این اقدام کوتاه مدت خواهد بود و به محض اینکه وضعیت بازار به شراط عادی بازگردد اجرای آن منتفی خواهد شد.

معتمد افزود: ممکن است اجرای این تصمیم یک ماه یا تا پایان امسال به طول بینجامد و حتی ممکن است تصمیم دیگری در این زمینه بسته به شرایط بازار اتخاذ شود.

معاون سازمان بورس اظهارکرد: اکنون سرمایه‌گذار براساس وجود صف‌های خرید و فروش تصمیم به معامله در بازار می‌گیرد، در حالی که این موضوع اشتباه است و اکنون شرایطی در بازار حاکم نیست که سرمایه‌گذاران بخواهند براساس آن در بازار تصمیم‌گیری کنند.

وی با بیان اینکه دامنه نوسان نامتقارن باعث ایجاد ثبات و آرامش در بازار می‌شود، گفت: اجرای تغییر در دامنه نوسان به این دلیل بود که سرمایه‌گذار فرصت بیشتری برای تصمیم‌گیری در روند منفی بازار داشته باشد و نباید در شرایط هیجانی اقدام به خرید و فروش سهام در بازار کند.

معتمد خاطرنشان کرد: زیرساخت اجرای دامنه نوسان نامتقارن در بازار فراهم شده بود و برای ایجاد آرامش در بازار آن را به مرحله اجرا رساندیم.

این اظهارات در حالی است که در روزهای اخیر سعید اسلامی بیدگلی نیز مدت زمان اجرای دامنه نوسان نامتقارن را یک ماهه اعلام کرده بود. اما دیشب مدیرروابط عمومی سازمان بورس در توئیتی اعلام کرد که این قانون تا اطلاع ثانوی پابرجاست و تنها در شرایط مساعد بودن بازار لغو خواهد شد.

منبع: بورسان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...