|
کدخبر: 151372

چند نکته مهم پیشنهادی به رئیس جدید بورس

ارتباط مثمر بین بازار سرمایه و بخش واقعی اقتصاد بسیار ضروری و حیاتی است. استفاده از ظرفیت انواع اوراق و ابزارهای تامین مالی اسلامی در کنار سایر روش‌های مرسوم و متداول می‌تواند کمک کند.

بورس چند نکته مهم پیشنهادی به رئیس جدید بورس

پس از استعفای «حسن قالیباف اصل» از ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، «محمد علی دهقان دهنوی» سکاندار این سازمان شدند. قالیباف، سالیان سال در بورس تهران زمام امور را در اختیار داشت و در طول همین مدت کوتاه در سازمان بورس نیز اقدامات مهمی انجام داد شاید مهم‌ترین اتفاقات، کوتاه کردن زمان کد سبدگردانی از دو هفته به نیم روز، بازارگردانی همه نمادها، جهت نقدشوندگی بهتر سهام و مدیریت ۵۰ میلیون سهامدار عدالت بود.

با توجه به استقرار رئیس جدید، لازم است به چند نکته مهم پیشنهادی که می‌تواند در اولویت‌های اصلی سازمان قرار گیرد، اشاره شود. اولویت دادن به این امور می‌تواند گره بسیاری از مشکلات در بورس را باز کند.

ایجاد تعادل بین بخشی و تعامل مناسب با سایر بخش‌های مهم اقتصادی کشور از جمله بازار پول که با توجه به رشته تحصیلی و سوابق کاری ایشان و حضور در وزارت امور اقتصادی و دارایی بسیار حائز اهمیت است. این موضوع می‌تواند با سرعت بیشتری پیگیری و عملیاتی شود. در کنار آن حضور مستمر رئیس سازمان در جلسات هیات دولت که می‌تواند به عنوان یک مطالبه اصلی اهالی بازار سرمایه پیگیری شود.

توجه بیشتر به توسعه و تعمیق رویکرد تامین مالی در بازار سرمایه از طریق روش‌های مختلف در کنار نقدشوندگی بازار و رونق معاملات ثانویه که به دلیل ورود نقدینگی مناسب به بازار در طی امسال صورت گرفته، لازم است صورت گیرد. هم چنین ایجاد ارتباط مثمر بین بازار سرمایه و بخش واقعی اقتصاد از جهت تامین مالی بنگاه ها، موسسات و شرکت‌های خصوصی بسیار ضروری و حیاتی است. در این خصوص استفاده از ظرفیت انواع اوراق و ابزارهای تامین مالی اسلامی در کنار سایر روش‌های مرسوم و متداول می‌تواند زمینه ساز حرکت اقتصاد ایران در فضای رکودی فعلی باشد.

بر طبق شواهد علمی مسیر توسعه و پیشرفت بیشتر بازارهای مالی و بورس‌های معتبر در جهان، از طریق به کارگیری گسترده انواع ابزارهای مالی نوین شامل انواع مشتقات مالی (از جمله قراردادهای آتی و اختیار معاملات) و ابزارهای جدیدی مانند فروش تعهدی (فروش استقراضی) می‌گذرد.

این موضوع می‌تواند از نظر کارایی عملیاتی و اطلاعاتی آثار فراوان مثبتی را در بازار سرمایه داشته باشد و در شرایط فعلی و با توجه به نوسانات شدید صعودی و نزولی بازار، توسعه و استفاده از این ابزارها اقدامی در جهت ثبات و تعادل بازار باشد.

ایجاد هماهنگی و همکاری بین نهادهای مالی و شرکت‌های کارگزاری با بخش‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات بازار سرمایه در جهت گسترش و رونق معاملات و همچنین جلوگیری از مشکلات احتمالی برای سرمایه‌گذاران بر طبق تجربیات حاصل شده در چند ماه ابتدایی امسال از نکات مهم دیگری است که پیشنهاد می‌شود دهقان دهنوی به آن توجه داشته باشند.

و در آخر با توجه به تجربیات موفق جهانی پیشنهاد می‌شود، توجه به بهبود زیرساخت‌های مبتنی بر فن‌آوری اطلاعات در کل مجموعه بازار سرمایه و همچنین توجه به آموزش و تربیت منابع انسانی در بازار به عنوان دو راهبرد اصلی مدنظر قرار گیرد و قطعا این دو موضوع می‌توانند در آینده دو بال پرواز و اوج گیری بازار سرمایه در عرصه اقتصادی کشور باشند.

 

منبع: ایرنا
 • ناشناس ارسالی در

  پیشنهاد می کنم
  ۱ ساعت معاملات برای عدم تداخل با اذان ظهر و نماز و تکریم نم از از ساعت ۸:۱۵ تا ۱۱:۴۵ تعیین گردد
  ۲ برای بی اثر کردن بازارهای جهانی با ب ازار داخلی تعطیلی بورس برای روز یکشنبه ب اشد چرا که روزهای یکشنبه بازار ایران شرط ی شده و در بازار اخلال ایجاد می کند
  ۳ دامنه نوسان را در زمان رکود و عرضه م نفی ۲ و مثبت ۷ قرار دهید تا بازار متعادل شود و بصورت ناگهانی و عمیق سقوط نکند و در زمان افزایش قیمت و تقاظا های نجومی دا منه منفی ۷ و مثبت ۳ نه اینکه بدون در نظر گرفتن سلامتی افراد دامنه ۵ شده ۱۰ برای ۶ ماه و بصورت ناگهانی و در زمان تعطیلی ب ازار دامنه شده مجددا ۵ که این تغییر دامن ه فقط به نفع رانتی ها انجام شده است و خل اف قانون
  ۴ ناظر بورس خواب نباشد و بدون تبعیض نسبت به شرکتها قانون را اجرا و نظارت کند و اگر توجه نمی شود مدعی العم وم بدون فوت وقت اجازه حذف ایشان را داشته باشد

 • ناشناس ارسالی در

  اگر دهنوی دزد نباشد و حرف گوش دزدان نکند و جلو دزدان را بگیرد بورس پا میگیرد وگر نه ساختمان بورس را باید با خاک یکسان کنن د

ارسال نظر