|
کدخبر: 149468

صعود بورس با شیب ملایم

مدیر مجامع و امور سهام هلدینگ هزاردستان، وضعیت بنیادی شرکت‌های بورسی کشور را مطلوب و رو به رشد دانست و اظهارکرد: به نظر می‌رسد بازار سرمایه تا خرداد سال آینده در روندی صعودی با شیب ملایم حرکت کند.

بورس صعود بورس با شیب ملایم

محمد گرجی آرا در پاسخ به این سوال که درحال‌حاضر محرک‌های جدید اقتصادی و سیاسی موثر بر بازار سرمایه کدامند، گفت: مهم‌ترین اتفاقی که ممکن است بازار را به لحاظ اقتصادی تحت تاثیر قرار دهد، احتمال تغییرات نرخ بهره است. همچنین سیاست دولت در رابطه با تامین کسری بودجه خود بر بازار سرمایه تاثیرگذار خواهد بود؛ چرا که ممکن است اتخاذ برخی سیاست‌های قبلی، به بحث‌های تورمی دامن بزند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به لحاظ سیاسی هم به نظر می‌رسد که بازار، چشم امید به گشایش‌های سیاسی و توافقاتی دارد که امکان دارد در آینده اتفاق افتد. از طرفی با کمرنگ شدن تنش‌های سیاسی، احتمال رودررویی نظامی در دیگر کشورها کاهش یافته که بازار با هوشمندی این مسئله را درک و در معاملات خود لحاظ می‌کند.

 وی همچنین با اشاره به مسئله انتخابات به عنوان عامل اثرگذار بعدی بر بازارها به ویژه بازار سرمایه خاطرنشان کرد: تا خرداد ماه آینده که انتخابات را در پیش داریم، سرمایه‌گذاران می‌توانند سهم‌های کم ریسک تر را انتخاب و موقعیت خود را در بازار حفظ کنند. به نظر می‌رسد نزولی بودن بازار مربوط به دوره کوتاه مدت است و در بلندمدت شاهد برگشت قیمت‌ها باشیم.

 گرجی آرا در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم سقف شکنی تاریخی بورس‌های دنیا و جذابیت قیمت سهام در بسیاری از شرکت‌های بورسی داخلی، واکنش بورس بازان ایران متفاوت است، گفت: البته شرایط بازار داخل و خارج با هم متفاوت است و گاهی این دو بازار ارتباط مشخصی با هم ندارند، اما روند خوب بورس‌های جهانی، بیشتر از بابت امیدواری‌ها و خوش بینی‌ها برای بازگشت به دوران قبل از کروناست که تقاضا در بازارهای بین‌المللی را جذاب کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: علاوه بر این بسته حمایتی دولت ها، این خوش بینی را در بازارها ایجاد کرده که قدرت خرید مصرف‌کنندگان در خارج از ایران افزایش و در نهایت وضعیت شرکت‌ها بهبود پیدا کند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در داخل اما عدم اطمینان هایی که به بازار تزریق می‌شود، سهامداران را به‌تدریج نگران و برای باقی ماندن در بازار دچار تردید می‌کند. این در حالی است که حمایت‌های کلامی صرف از سوی دولتمردان بدون اینکه در عمل نتیجه مثبتی برای سهامداران داشته باشد، باعث سرخوردگی آنها خواهد شد. اما سهامداران انتظار دارند که نهادهای نظارتی در مواردی مانند قیمت گذاری‌های دستوری که به ضرر تولید‌کننده و سهام دار است، صدای آنها را بشنوند.

به گفته گرجی آرا، بخش عمده‌ای از حقوقی‌های بازار هم که زیرمجموعه نهادهای دولتی و سازمان‌های بازنشستگی هستند، قسمتی از پورتفوی خود را در شرایط فعلی نقد می‌کنند که این موضوع، هم به شکل گیری روند نزولی بازار دامن زده است.

منبع: سنا
  • محسن صفری ارسالی در

    چرا دامنه نزولی ۵درصد ولی حالا که صعودی است ۲درصد شده؟؟؟؟؟
    فقط پالایش یکم دستوری ۱۰ درصد است؟

  • محسن صفری ارسالی در

    چرا وقتی بورس تا نزولی بود روزانه _5 بود ولی حالا که صعودی شده +2 است
    و فقط پالایش یکم دستوری +10 است؟ ؟؟؟

ارسال نظر