|
کدخبر: 135764

یک هشدار نسبتا جدی به بورس بازان!

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به رونق خریدها در بورس گفت: در روند صعودی که بازار در پیش گرفته، مردم باید مراقب باشند و هر سهمی را نخرند؛ چراکه روند هیجانی شاخص دیگر تکرار نمی‌شود.

بورس یک هشدار نسبتا جدی به بورس بازان!

وحید هلالات با اشاره به سخنان دیروز وزیر اقتصاد مبنی بر تداوم حمایت دولت از بازار سرمایه و عدم تضمین برای سودآوری چند برابری سرمایه‌ها همچون روال ماههای ابتدایی سال جاری گفت: این نوع اظهارنظر وزیر اقتصاد حکایت از تجربه‌ای دارد که در دولت برای ترغیب سرمایه‌گذاری در بورس رخ داد و به هر حال سرمایه‌ها را به صورت هیجانی و بدون فکر وارد بازار سرمایه کرد.

تحلیلگر بازار سرمایه افزود: یکی از عواملی که دیروز تا حدی باعث هیجان بازار شد و بسیاری را ترغیب به این کرد که در موقعیت خرید قرار بگیرند، تصمیمات شورای عالی بورس و اظهارنظرهای رئیس کل بانک مرکزی بود که به نوعی برداشت‌ها را از دولت به این سمت پیش برد که بانک مرکزی، از روند سرمایه‌گذاری در بازار سهام حمایت می‌کند.

وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت دیگر آن است که بازار سرمایه طی هفته‌های گذشته افت سنگینی را تجربه کرده است و در طرف مقابل، دلار افت قیمتی در بخش حواله نداشته است؛ به نحوی که شاخص کل، وقتی که در حوالی دو میلیون واحدی به سر می‌برد، قیمت دلار حدود ۲۰ هزار تومان بود و اکنون نرخ حواله دلار به بالای ۲۵ هزار تومان رسیده است و شاخص، قله یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی را رد کرده است؛ پس به طور قطع باید گفت که اقبال به بازار سرمایه وجود دارد و این موج بازگشت نیز ناشی از همین موضوع است؛ اما باید توجه داشت که رشد بازار در دور جدید، مانند رشد عجیب و غریب شاخص در ماههای ابتدایی امسال نخواهد بود.

به گفته هلالات، بازگشت شاخص به رشدهای هیجانی و بی منطق بعید است؛ پس سرمایه‌گذاران در بورس باید در این برهه از زمان، حواسشان باشد که به صرف اینکه جو بازار مثبت می‌شود، هر سهمی را خریداری نکنند.

وی اظهار داشت: تصمیمات اخیر شورای عالی بورس در شرایط بحرانی گرفته شده و قوانین مرتبط با آن نیز، متناسب با همین دوران اتخاذ شده‌اند؛ پیش از این تصمیمات اصلاحی، برخی از فضای بازار سوءاستفاده کردند که نمونه آن هم، بهره‌برداری از زمان نیم ساعته پیش‌گشایش بود که علیرغم اینکه پیش‌گشایش در بازارهای دنیا مرسوم است؛ ولی طولانی بودن آن آسیب می‌زند؛ چراکه باعث شد حقوقی‌های بازار، سفارش‌های غلط انداز ثبت کنند؛ به این معنی که در شروع پیش گشایش، سفارش‌های سنگین خرید یا فروش ثبت می‌کردند و همین سفارش‌های سنگین موجب می‌شد سهامداران حقیقی به سمت خرید یا فروش آن سهام ترغیب شوند و سفارش ثبت کنند اما در دقایق پایانی پیش گشایش، حقوقی‌ها اقدام به حذف سفارش‌های خود می‌کردند و در واقع سیگنال غلط به بازار می‌دادند. که بنظر می‌رسد با محدود شدن زمان پیش گشایش از نیم ساعت به ۱۵ دقیقه، این مشکل مدیریت شود.

هلالات گفت: جذابیت بازار سرمایه برای سرمایه گذاری همچنان بالاست؛ چراکه بازارهای موازی ضعیف هستند و چشم‌اندازی برای رشد ندارند؛ در واقع چشم‌انداز صعود برای دلار، مسکن، طلا و خودرو وجود ندارد؛ تنها رقیب بازار سرمایه، سپرده بانکی است که رئیس کل بانک مرکزی نیز در چند مصاحبه اعلام کرده که بانک مرکزی تصمیم ندارد نرخ سود را بالا ببرد؛ پس خیال همه راحت شده است که در بازار سرمایه می‌توانند سرمایه گذاری با بازدهی بهتری داشته باشند؛ ولی این به معنای بالا رفتن هیجانی شاخص نیست و بازار با روندی منطقی رشد خواهد کرد.

منبع: مهر
 • رضا ارسالی در

  با سلام. جای بسی تامل و تاسف است که کل ب ازار بورس ایران برابری کند با پنج درصد س هام آرامکو عربستان و. چهار درصد سهام آما زون! باید مسئولین از بازار سرمایه حمایت و جذب سرمایه کنند...

 • ناشناس ارسالی در

  روحانی با فریب و دروغ مردم را به وارد شد ن در بورس تشویق کرد و با حیله انودخته ها ی مردم را غارت کرد وزیر احمقش میاید و را ست راست توی دوربین می گوید تضمین نمی کنی م تو جیب مردمت را نزن حمایت پیش کش .....

 • حامد ارسالی در

  ولید هلالات نه وحید

 • ناشناس ارسالی در

  تضمینن نمیکنیم یعنی اینکه باز هم مجبوریم دست تو جیب ملت کنیم البته بصورت قرض الح سنه زوری

 • ناشناس ارسالی در

  اگه شما کارنشناسها و دولتی ها خفه میشدید حرف نمی زدید بازار مسیر طبیعی خودش را پ یدا می کرد اگر شرکتهای داخل بورس از مسیر قانونی و فیلتر درست وارد شده باشند به ع بارتی نظارت بورس وجود داشته باشد شما غلط می کنی که برای انتخاب مردم تصمیم بگیری. ..

 • ناشناس ارسالی در

  میشه کارشناسی نکنید

 • ناشناس ارسالی در

  اگه مثل قبل بازار دستوری نشه وحقوقیا خرا بش نکن. چند وقتی مثبت میمونه و جبران گوش ه ای از ضررهای سهامداران میکند

 • ناشناس ارسالی در

  کارشناس مزخرف حرامزاده..لطفا زن خووتو شو هر نده

 • ناشناس ارسالی در

  بسیاری از تحلیل ها باید اپدیت بشن چون در دوره های گذشته فضای مجازی به این شکل و جود نداشت الا ن مردم روند سهام خود را در کف دست خود تماشا می کنند وخبر ها به سرع ت نور در فضای مجازی پخش می شود در نتیجه این هیجان نیست سرعت عمل است

 • . ارسالی در

  بله این بار دیگه راست میگن چون قبلا شاخص رو دست کاری کرده بودن ولی الان به روال عادی برگشته

 • ناشناس ارسالی در

  بابا بزارید 2 روز بگره کمی صررها جبران بشه بعد هشدار بدید..

  • امیر قلی ارسالی در

   مطلب را نگرفتی .
   الان دارن میگن که بعدا گله ای نکنین

 • علی قدسی ارسالی در

  تمام .این.فتنه.فسادی.که.دربورس.بوجود.امد .زیر.سر.دژپسند.میباشد.که روحانی.را.برا.ک سری.بودجه.دزدی .از بورس .را .راهگشای.دول ت.دانست!محال.است.که مردم .مثل.گذشته .وار د .بورس .بشن.بورس .ایران.راهم.مانند .نفت .ازدست .دادیم!

 • ناشناس ارسالی در

  ک برررره. شما جیب مارو نزن هشدارتو نخاست یم

 • بهنام ارسالی در

  کارشناسان اینقدر زیادی بلغور نکنند لطفا

 • ایرانی ارسالی در

  یکی از بهترین سهم های بورس صبا با بنیاد عالی و پرتفو مستحکم واز معدود سهم هایی ک ه به علت بازارگردانی واقعی فردا می تونید خرید کنید

 • مجید موذن ارسالی در

  سلام هر بدبختی در بورس هست زیر سر دژبسند ه

 • امیر قلی ارسالی در

  الان بعد از ۳ ماه نزولی بودن بازار بورس .
  الان وقت بازگشت پولها به طرف بور س هست .
  و همچنین در این اوضاع سهم های بنیادی مثل چدن و ددام .نوری موقعیت خ وبی قرار دارن برای خرید..الیته با تحلیل خودتان ..در ضمن سهام نوری الان در نزدیکی سقف هست ولی افزایش ۲۰۰ درصدی در راه دار د .

ارسال نظر