|
کدخبر: 197130

سقوط آزاد قیمت طلای سیاه

از آنجا که گروه اوپک پلاس در نشست خود تصمیم گرفت بر برنامه افزایش عرضه خود به میزان ۴۰۰هزار بشکه در روز پایبند بماند، قیمت نفت مجددا روند نزولی در پیش گرفت.

انرژی سقوط آزاد قیمت طلای سیاه

پس از موافقت اوپک پلاس برای ادامه بازگشت تدریجی عرضه به بازار در شرایطی که موارد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان در حال افزایش بوده و بسیاری از پالایشگاه‌های آمریکایی، که منبع اصلی تقاضای نفت خام است، همچنان تعطیل مانده، قیمت نفت روز پنجشنبه کاهش یافت.

معاملات آتی نفت خام برنت به دنبال افت ۴درصدی روز چهارشنبه، ۱۵سنت معادل ۰.۲درصد کاهش یافت و به ۷۱دلار و ۴۴سنت در هر بشکه رسید. همچنین معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا پس از تجربه ۹سنت رشد در جلسه معاملاتی گذشته، با ۲۰سنت معادل ۰.۳درصد افت، به قیمت ۶۸ دلار و ۳۹سنت در هر بشکه مورد معامله قرار گرفت. 

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آن (اوپک پلاس) روز چهارشنبه توافق کردند که به افزودن ۴۰۰هزار بشکه در روز به بازار ادامه دهند.

با این حال، اوپک پلاس پیش‌بینی تقاضای خود برای سال ۲۰۲۲ را افزایش داد و در عین حال، دولت بایدن از این گروه خواست که سرعت افزایش تولید خود را بیشتر کند. دولت ایالات متحده از تعهد اوپک پلاس برای پایبند ماندن آن بر برنامه افزایش عرضه ابراز خوشحالی کرد. 

بورنار تونهاگن، رییس بازار نفت ریستاد انرژی در یادداشتی اظهار کرد: «هنوز این‌عدم قطعیت وجود دارد که با توجه به قرنطینه‌های جدید برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا، آیا تقاضا می‌تواند با سرعتی که اوپک پلاس و بازار پیش‌بینی می‌کند رشد داشته باشد یا خیر.» 

در ایالات متحده، پالایشگاه‌های نفت در لوئیزیانا ممکن است هفته‌ها طول بکشد که پس از وقوع طوفان آیدا مجددا فعالیت خود را از سر بگیرد و همچنین از طرفی اپراتورها با کمبود برق و آب مواجه هستند که این موارد به احتمال زیاد باعث کاهش تقاضای نفت خواهد شد. 

مقامات ایالات متحده اعلام کردند که شرکت‌های انرژی در تلاش برای راه‌اندازی مجدد سکوها و خطوط لوله در خلیج هستند و با این حال هنوز تولید ۱.۴میلیون بشکه در روز متوقف شده است. 

اداره اطلاعات انرژی روز چهارشنبه اعلام کرد که ذخایر نفت خام آمریکا ۷.۲ میلیون بشکه کاهش یافته، اما فرآورده‌های نفتی عرضه شده توسط پالایشگاه‌ها با وجود افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان رشد قابل توجهی تجربه کرده است. 

کیران کلنسی، اقتصاددان کامودیتی در Capital Economics اذعان داشت: «از آنجا که گزارش‌ها نشان می‌دهد آغاز مجدد فعالیت پالایشگاه‌ها پس از وقوع طوفان آیدا، نسبت به تولید نفت خام زمان بیشتری طول خواهد کشید، به نظر می‌رسد موجودی ذخایر در هفته‌های آینده افزایش یابد.»

 

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...