|
کدخبر: 330468 سارا سمیع شمس

گزارش اختصاصی گسترش نیوز:

خوش بینی بورس درباره دولت پزشکیان | بهترین توصیه برای سهامداران در شرایط فعلی چیست؟

اشتیاقی کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار با توجه به صحبت های قبلی آقای پزشکیان در زمینه اقتصادی و همچنین نظر مشاوران اقتصادی رئیس جمهور منتخب، خوش بینی خود را به دست آورد. بازار در حال حاضر بر این باور است که تصمیمات پزشکیان برای بورس اثرات منفی در پی نخواهد داشت.

اقتصاد خوش بینی بورس درباره دولت پزشکیان | بهترین توصیه برای سهامداران در شرایط فعلی چیست؟

بازار بورس بعد از اعلام نتیجه انتخابات در اولین روز با رشد ۴ درصدی روبرو شد و پیش بینی ها در مورد خوش بینی اهالی بازار سرمایه نسبت به انتخاب شدن مسعود پزشکیان به عنوان رئیس جمهور کشور را قوی تر کرد. حال برخی از کارشناسان این رشد را در نتیجه واکنش های هیجانی بازار اعلام کردند و برخی دیگر دلیل آن را رویکردهای پزشکیان استنباط کردند.

در همین رابطه خبرنگار گسترش نیوز گفتگویی با احمد اشتیاقی کارشناس بازار سرمایه داشت و عوامل موثر بر معاملات و نوسانات بورس را بررسی کردیم. در ادامه همراه ما باشید. 

احمد-اشتیاقی

واکنش بورس به رویکردهای پزشکیان

احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه به خبرنگار گسترش نیوز گفت:  بازار با توجه به صحبت های قبلی آقای پزشکیان و همچنین نظر مشاوران اقتصادی رئیس جمهور منتخب، خوش بینی خود را به دست آورد. بازار در حال حاضر بر این باور است که تصمیمات پزشکیان برای بورس اثرات منفی در پی نخواهد داشت و در مقایسه با چند سال اخیر که تصمیمات یک شبه گرفته می شد و اثرات منفی را بروز می داد، این شرایط برای دولت آینده پزشکیان کمتر احساس می شود.

وی افزود: ۲ موضوع اصلی در مناظره های آقای پزشکیان مطرح شد که در دولت جدید باید نسبت به آن تجدید نظر شود، اولی کم کردن دلار نیمایی با دلار آزاد است. اگر در بازار بورس توجه کرده باشید، سهام های مرتبط با منتفع شدن از افزایش دلار نیمایی مثل پتروشیمی ها و متانولی ها که صادرات بخش عمده ای از فروش شان را تشکیل می دهد، روز گذشته با صف خرید مواجه بود. این اتفاق نشانه این است که بازار نسبت به افزایش دلار نیمایی طی سال ۱۴۰۳ به سطوح ۵۰ هزار تومان امیدوار است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: از طرفی در سایر حوزه های دیگر و با توجه به کسری بودجه در دولت، به سرعت نمی توان منابع جایگزین کسری بودجه را به دست آورد. باید منتظر دولت جدید بمانیم که چه راهکارهایی برای ایجاد منابع مالی ارائه خواهد داد تا فشار بر قیمت تمام شده شرکت ها نباشد. قاعدتا مورد دوم منوط به این است که سیاست خارجی کشور یک گشایشی را به دست آورد تا سطح دسترسی کشور به منابع مالی بیشتر شود و به واسطه آن قسمتی از معضلات مربوط به کسری بودجه برطرف شود. این اتفاق پروسه زمان بری دارد و باید منتظر تشکیل دولت جدید ماند و همچنین بحث های مربوط به مجموع حاکمیت این اجازه را برای انجام مذاکرات خواهد داد یا خیر.

پیش بینی بورس در روزهای پیش رو

اشتیاقی تاکید کرد: با توجه به اینکه کماکان نرخ سود بدون ریسک همان نرخ اوراق اخزا روی محور ۳۲ درصد بوده است، بازار خیلی نمی تواند روند افزایشی خود را به صورت مستمر انجام دهد. اما روند کاهشی بازار سرمایه متوقف شده است و به تدریج بازار می تواند با توجه به فضایی که برای خود متصور می شود می تواند آهسته و پیوسته به روند افزایشی خود برگردد. با توجه به اینکه خیلی از نمادهای ارزنده  و بنیادی ما از لحاظ پی به ای در جایگاه ارزنده ای قرار گرفتند و اگر روی محور ۴ تا ۵ بودند می توان این امیدواری را داشت که پی به ای این شرکت ها به ۵ تا ۶ بهبود یابد. بازار یک پتانسیل رشد به صورت تدریجی را در خود دارد. می توانیم این امیدواری را داشته باشیم که دیگر اصلاح خاصی با توجه به فضای جدید در پیش نداشته باشیم.

وی افزود: با توجه به صحبت های آقای پزشکیان در روزهای انتخابات، افزایش دلار نیمایی می تواند به سرعت به اجرا درآید، به این دلیل که این تغییر نیازی به گرفتن مجوز از مجلس یا تغییرات بودجه ۱۴۰۳ ندارد. ما بقی مباحث نیاز به تغییر در بودجه ۱۴۰۳ یا اخذ مجوزاز مجلس دارد اما این موضوع از این شروط مستثنی است و افزایش دلار نیمایی در اختیار دولت پزشکیان است. سهام های مرتبط با این موضوع خیلی بیشتر می توانند منتفع شوند و بنابراین شرکت های صادرات محور در درجه اول می توانند بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان به خبرنگار گسترش نیوز گفت: فضای ابهام آلودی که قبلا داشتیم از بازار سرمایه دور شده است. فضای ابهامی که در اثر بی توجهی به بازار سرمایه وجود داشت و همچنین قیمت گذاری دستوری به وفور وجود داشت می توان گفت این موضوع برطرف شده است. با توجه به ارزش پی به ای سهام ها و ارزش بنیادی آن ها در نقاط مناسبی قرار دارد، توصیه می کنیم سهام خود را حفظ کنند و تا جایی که امکان دارد اقدام به فروش نداشته باشند. پیش بینی می شود که حفظ سهام در بورس نسبت به بازارهای دیگر سوددهی بیشتری را داشته باشد.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها