|
کدخبر: 325996

اما و اگرهای دریافت ارز دانشجویی/ سهمیه هر دانشجو مشخص شد

ه اطلاع رسیده است که بانک مرکزی ایران اعلام کرده است که دانشجویان ایرانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، می‌توانند سهمیه ارزی دریافت کنند.

اقتصاد اما و اگرهای دریافت ارز دانشجویی/ سهمیه هر دانشجو مشخص شد

مبلغ این سهمیه سالیانه ۱۳ هزار یورو است و به صورت واریزی به حساب دانشگاه پرداخت می‌شود. همچنین، به علاوه، هزینه‌های اقامت نیز به صورت حداکثر ماهیانه ۱۵۰۰ یورو به دانشجو و ۵۰۰ یورو به ازای هر عضو همراه دانشجو (از جمله همسر و فرزندان) پرداخت می‌شود.

برای دریافت این سهمیه ارزی دانشجویان متقاضی در دانشگاه‌های تحت نظارت وزارت علوم باید به سامانه سجاد (سامانه جامع امور دانشجویان) و دانشجویان متقاضی در دانشگاه‌های تحت نظارت وزارت بهداشت نیز باید به سامانه موحد (سامانه تسهیلات ارزی و مشمولین مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت) مراجعه کنند و مراحل تشکیل پرونده خود را انجام دهند.

در نهایت پس از تایید شدن مدارک دانشجوی متقاضی، کد مرکز مبادله ارز و طلای ایران برای دانشجوی متقاضی پیامک می‌شود و برای دریافت ارز دانشجویی باید به یکی از شعب منتخب بانک ملی که اسامی آن در سایت این بانک موجود است، مراجعه کند.

گفتنی است؛ این ارز فقط به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که تحصیل آنها به صورت حضوری و تمام وقت است و شامل دوره‌های غیر حضوری و پاره وقت نمی‌شود.

همچنین برای دریافت ارز دانشجویی باید دانشگاه محل تحصیل دانشجو مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت باشد.

دانشجویان متقاضی سهمیه ارز دانشجویی برای مشاهده اسامی دانشگاه‌های مورد تایید نیز باید با توجه به رشته تحصیلی خود به سامانه‌های سجاد (وزارت علوم) و موحد (وزارت بهداشت) مراجعه کنند

مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز دانشجویی

گواهی اشتغال به تحصیل به تاریخ روز و با سربرگ دانشگاه با قید رشته، مقطع، تاریخ شروع دوره و ذکر عدم دریافت هر گونه کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه، که به تأیید سامانه تاک رسیده باشد، ویزای دانشجویی، آخرین مهر ورود و خروج از ایران در گذرنامه، ارائه فرم I۲۰ یا F۱ برای دانشجویان شاغل به تحصیل در آمریکا، برگه معافیت تحصیلی یا کارت پایان خدمت برای دانشجویان پسر، مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز دانشجویی است.

متقاضیان واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی ابتدا باید در سامانه سجاد به نشانی https://portal.saorg.ir/secondary-exchange-request/ مراجعه و ثبت نام کنند و پس از تائید کارشناس و با دریافت پیام اطلاع رسانی از طریق نشانی الکتریکی و یا پروفایل متقاضی در سامانه می‌توانند به بانک عامل مراجعه کرده و ارز دانشجویی را دریافت کنند.

چقدر ارز دانشجویی می‌توان گرفت؟

پرداخت ارز برای هزینه‌های اقامت مقطع کارشناسی ارشد به مدت ۳۶ ماه (۳ سال) و دکتری ۶۰ ماه (۵ سال) و با سقف ۱۳ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها به صورت سالانه و با نرخ بازار متشکل ارزی که در سامانه معاملات الکترونیکی ارز به نشانی https://fxmarketrate.cbi.ir/ قابل مشاهده است، انجام می‌شود.

مقدار این مبلغ برای هر ترم جاری ماهانه ۱۰۰۰ یورو و در صورت وجود اعضای خانواده همراه به ازای هر نفر ماهانه ۵۰۰ یورو و تا سقف تعیین شده است. همچنین تا سقف ۱۲ هزار یورو ارز برای مصارف شهریه به دانشجویان واجد شرایط پرداخت می‌شود.

نکاتی که باید به آن‌ها توجه کنیم

دریافت ارز دانشجویی تنها برای ترم جاری و به میزان سابقه ثبت شده در گواهی اشتغال به تحصیل امکان پذیر است و همچنین دانشجو برای هر ترم ۶ ماهه ۴۵ روز مجاز به اقامت در ایران است و اگر مدت اقامت دانشجو از این مدت بیش‌تر باشد ارز دانشجویی به آن تعلق نمی‌گیرد.

منبع: برنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها