|
کدخبر: 324989

تخصیص ارز/بهره بین بانکی/ارز نیمایی

اطلاعیه عجیب بانک مرکزی درباره ارز نیمایی/زمان ثبت سفارش ارز معلوم نیست

بانک مرکزی در یک اطلاعیه جدید، شرایط تخصیص یا تمدید ثبت سفارش ارز نیمایی و ارز اشخاص از محل صادرات را اعلام کرده است.

اقتصاد اطلاعیه عجیب بانک مرکزی درباره ارز نیمایی/زمان ثبت سفارش ارز معلوم نیست

در این اطلاعیه، بانک مرکزی به اهمیت تخصیص ارز در این دو دسته اشاره کرده است و تاکید می‌کند که تخصیص یا تمدید ثبت سفارش ارز نیمایی و ارز اشخاص از محل صادرات تنها در صورت وجود منابع سیستمی در سقف منابع ارزی اعلام شده به وزارتخانه‌های مربوطه انجام می‌شود. همچنین، با توجه به این شرایط جدید، بانک مرکزی اعلام می‌کند که تاریخ مشخصی برای تخصیص یا تمدید ثبت سفارش ارز قابل اعلام نیست. به عبارت دیگر، تخصیص ارز نیمایی و ارز اشخاص از محل صادرات تنها در صورت وجود منابع ارزی کافی در سیستم بانکی کشور انجام خواهد شد.

طبق اعلام بانک مرکزی، نرخ بهره بین بانکی در هفته منتهی به چهارشنبه ۲۹ فروردین به ۲۳.۵۲ درصد رسید.

شرط قرار گرفتن در ابتدای صف

با توجه به این اطلاعی در صورتی که بازرگانی بخواهد تخصیص ثبت سفارش در اولویت قرار گیرد، باید نظر دستگاه از سازمان مجوز دهنده را اخذ کند، در غیر این صورت باید در صف تخصیص ارز بماند تا سهمیه ارزی به دفتر وزارتخانه مربوط تعلق گیرد.

از سوی دیگر بابت تسریع در فرایند تخصیص ارز این امکان برای وزارتخانه‌های متولی در بستر سامانه جامع تجارت فراهم شده تا از طریق فیلد نظر دستگاه نسبت به اعلام اولویت سیستمی برای ثبت سفارش‌های مورد نظر اقدام کنند.

با توجه به این اطلاعیه امکان تسریع در تخصیص وجود ندارد جهت تسریع در فرایند تخصیص فقط و فقط از وزارتخانه مربوط پیگیری شود.

روند تخصیص ارز اشخاص

 با توجه به این اطلاعیه این سوال مطرح می‌ شود که ارز اشخاص از چه مسیری تامین خواهد شد؟ در این خصوص نیز بانک مرکزی به این نکته اشاه  کرده در خصوص ارز اشخاص از محل صادرات دیگران تأیید ثبت سفارش‌های ایجاد شده تاریخ مشخص و از قبل تعیین شده‌ای ندارد؛ بنابراین به هیچ عنوان نمی‌توان تاریخ مشخصی برای تخصیص یا تمدید ثبت سفارش اعلام کرد.

زمان تایید تعرفه ارز قطعات

همچنین در این اطلاعیه به این نکته اشاره شده که در خصوص موارد مربوط به ارز اشخاص از محل صادرات خود به اطلاع می‌رساند یک تا ۱۵ روز پس از ایجاد ثبت سفارش تایید می‌شود برای موارد مربوط به تعرفه‌های (سی کی دی، قطعات خودرو) پیرو اطلاعیه مورخ ۱۰ دی  ۱۴۰۲ مبنی بر تامین ارز تعرفه‌های CKD خودرو و موتورسیکلت فصل ۹۸ (و قسمتی از فصل ۸۷) به صورت مستقیم از منابع یوان بانک مرکزی، نسبت به ایجاد درخواست تخصیص ارز به شرح ذیل اقدام می‌شود.

از سوی دیگر تخصیص زمان ثبت سفارش‌های مربوط به کشنده نامشخص است. تخصیص زمان ثبت سفارش‌های مربوط به مناطق آزاد نا مشخص است. در خصوص تایید کارمزد هم به اطلاع می‌رساند پس از تخصیص اصل فیش، چند روز بعد کارمزد آن نیز تأیید خواهد شد.

همچنین به اطلاع می‌رساند درخواست‌های گروه کالایی ۱ و ۲۱؛ یا به وزارتخانه مربوط مراجعه شود یا وزارتخانه‌های بهداشت و جهاد؛ پس از اعلام اولویت سیستمی وزارتخانه مربوط در چارچوب منابع در دسترس بانک مرکزی در اسرع وقت (یک تا ۱۰ روز) تأیید خواهد شد. جهت تخصیص ارز یا تمدید ثبت سفارش گروه کالایی ۱ و ۲۱، اخذ نظر دستگاه از وزارتخانه‌های متولی (فیلد نظر دستگاه) نسبت به اعلام اولویت سیستمی برای تأیید ثبت سفارش مورد نظر الزامی است.

 

تخصیص یا تمدید ثبت‌سفارش ارز نیمایی و ارز اشخاص از محل صادرات به شرط وجود منابع سیستمی در سقف منابع ارزی اعلامی به وزارتخانه های متبوع صورت می‌گیرد. بنابراین به هیچ عنوان نمی‌توان تاریخ مشخصی برای تخصیص یا تمدید ثبت سفارش اعلام کرد. چنانچه بازرگان بخواهد تخصیص ثبت سفارش در اولویت قرار گیرد، اخذ نظر دستگاه از سازمان مجوز دهنده الزامی است در غیر این صورت باید در صف تخصیص ارز بماند تا سهمیه ارزی به دفتر وزارتخانه مربوط تعلق گیرد. بابت تسریع در فرایند تخصیص ارز این امکان برای وزارتخانه‌های متولی در بستر سامانه جامع تجارت فراهم شده تا از طریق فیلد نظر دستگاه نسبت به اعلام اولویت سیستمی برای ثبت سفارش‌های مورد نظر اقدام کنند. امکان تسریع در تخصیص وجود ندارد جهت تسریع در فرایند تخصیص فقط و فقط از وزارتخانه مربوط پیگیری شود.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها