|
کدخبر: 324550

بورس امروز / بازار بورس / پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز ۲۸ فروردین / تزریق هزار میلیارد تومانی به بازار

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم ) را در روز دوشنبه، دو هزار و ۷۴۱ میلیارد تومان نشان می‌داد.

اقتصاد پیش بینی بورس امروز ۲۸ فروردین / تزریق هزار میلیارد تومانی به بازار

در حالی که شاخص هم‌وزن به‌عنوان نماگر اصلی بازار سرمایه رشد ارتفاعی را تجربه می‌کرد، شاخص هم‌وزن نیز با رشد ۰.۳۴ درصدی (معادل دو هزار و ۴۵۸ واحد) در پله ۷۴۹ هزار واحدی باقی ماند. این رشد هم‌ زمان با ثبت رکوردی موازی در قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط را نشان می‌دهد.

معاملات بورس تهران در آینه آمار و ارقام

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم ) را در روز دوشنبه، دو هزار و ۷۴۱ میلیارد تومان نشان می‌داد. تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات روز دوشنبه را ۶.۶ میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد.

همچنین بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز از ورود سرمایه آنها به بازار سهام حکایت دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز دوشنبه بورس از ورود ۱۲۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی پول حقیقی به سهام حق تقدم خبر می‌دهد.

پیش بینی بورس سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

سناریوی ادامه تنش‌ها در حال کمرنگ شدن است. تزریق هزار میلیارد تومانی به صندوق تثبیت مزید بر علت شد تا بازار روز میانی هفته، ۱۸۰ درجه در نقطه مقابل روز یکشنبه قرار گیرد. در بازار روز میانی هفته، ۸۰ درصد نمادها در سوی مثبت دامنه نوسان قرار گرفتند. به نظر می‌رسد در حال حاضر جریان خروج پول از بازار سهام به سوی بازارهای موازی متوقف شده است.

با توجه به کاهش دامنه نوسان ارزش معاملات همچنان پایین است. اما عرضه‌ها به‌شدت کاهش یافته و تقاضا مشهود است.

از سوی مقابل، آتش تند بازارهای موازی فروکش کرده است. صندوق‌های طلا به طور میانگین با کاهش سه درصدی مواجه شدند. این موج فروش در ربع‌سکه با شدت بیشتری دنبال شد به صورتی که به طور متوسط، قیمت ربع‌سکه ۸.۵ درصد نسبت به روز گذشته کاهش یافت.

صندوق های طلا

صندوق‌های اهرمی اما از سوی مقابل در سقف روزانه خود قرار گرفتند و بازدهی دو درصدی کسب کردند. همین موضوع نشان از اقبال سهامداران برای خرید سهام در روزهای پیش رو هفته دارد.

از این رو، در راستای پیش بینی بورس سه شنبه می‌توان انتظار نقشه سبز دیگری را داشت. محدودیت یک درصدی در بازار روز سه‌ شنبه نیز ادامه خواهد داشت و احتمالاً این موضوع مجددا باعث خواهد شد نمادها به صف خرید بنشینند.

خبرهای مهم بورسی در ۲۷ فروردین ۱۴۰۳

با توجه به این که در بند چ ماده ۶۸ برنامه پنج ساله ششم توسعه، امکان الکترونیکی شدن فرآیند مربوط به «ارسال گواهینامه حق‌تقدم خرید سهام جدید از طرف شرکت به صاحبان سهام به جای استفاده از پست سفارشی»، «پذیره‌نویسی و تعهد خرید سهام شرکت، به جای مراجعه به بانک و تکمیل اوراق مربوطه» و «صدور گواهینامه موقت سهام، اوراق سهام و گواهینامه‌های حق‌تقدم خرید سهام شرکت به جای چاپ کاغذی آن‌ها» به روش مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار پیش‌بینی شده بود، از سال ۱۴۰۲ پذیره‌نویسی الکترونیکی حق‌تقدم در بازار سرمایه عملیاتی شد.

فرصت های تازه برای سهامداران

پیش از این بر اساس الزامات قانون تجارت مصوب سال ۱۳۴۷، فرآیند افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات سهامداران از طریق ارسال پُستی انجام می‌شد و سهامدارانی که تمایل به شرکت در افزایش سرمایه داشتند، در صورتی که دارای مطالباتی از ناشر بودند باید استفاده از مطالبات گواهی حق تقدم را امضاء و به شرکت ارسال می‌کردند. اما اگر سهامداران مطالباتی نداشتند باید با واریز آورده نقدی به حساب شرکت ناشر، در افزایش سرمایه مشارکت و مدارک واریز مبلغ مربوطه را برای شرکت ارسال می‌کردند. اما از سال گذشته با اجرایی شدن پذیره‌نویسی الکترونیکی حق تقدم در بازار سرمایه، سهامداران سجامی شده می‌توانند همانند یک خرید اینترنتی نسبت به مشارکت در پذیره‌نویسی به صورت الکترونیک اقدام کنند.

روند پذیره‌نویسی الکترونیکی حق‌تقدم

در این روش، سهامداران سجامی شده می‌توانند با مراجعه به «درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه» به آدرس ddn.csdiran.ir وارد این سامانه شده و در پذیره‌نویسی‌های فعال شرکت کنند.

سهامداران سجامی که اطلاعات هویتی آن‌ها در درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه به ثبت رسیده است، می‌توانند در فرآیند افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات هر شرکت سهامی عام ثبت شده نزد سازمان به صورت الکترونیکی و برخط (آنلاین)، شرکت کنند و در این سازوکار نیاز به صرف زمان طولانی و هزینه‌های جانبی وجود ندارد.

در صورتی که سهامدار دارای مطالباتی از شرکت باشد تنها باید اجازه استفاده از مطالبات جهت استفاده از حق‌تقدم را در سامانه صادر کند و در آخر اگر استفاده سهامدار از حق‌تقدم نیازمند واریز وجه به حساب شرکت باشد، می‌تواند از طریق درگاه پرداخت الکترونیک موجود در سامانه، مبلغ لازم را پرداخت کند و نیازی به مراجعه به بانک و ارسال مدارک پرداخت به شرکت وجود ندارد. در رویه جدید فرآیندهای لازم جهت مشارکت در افزایش سرمایه کم‌تر از چند دقیقه تکمیل و انجام خواهد شد.

منبع: تجارت نیوز
  • ناشناس ارسالی در

    حالا دیدید که سوء مدیریت خاندوزی ، فرز ین و عشقی که گند زدن به بورس ، مشکل ا صلی بورس هست و نه چیز دیگه . دلار ، طل ا، سکه‌، خودرو، زمین، مسکن و حتی قیمت **** افزایشی ولی بورس سقوط آزاد!!!!!!!!

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها