|
کدخبر: 314235

مسکن / بازار مسکن / قیمت خانه

قیمت مسکن در تهران کاهشی شد / رکود در خط پایان؟

متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در آبان‌ماه امسال نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد کاهش و حجم معاملات ۱۴.۸ درصد افزایش یافت.

اقتصاد قیمت مسکن در تهران کاهشی شد / رکود در خط پایان؟

آمارهای جدید بانک مرکزی نشان می‌دهد که قیمت مسکن در تهران تغییر کرده است. در ماه آبان سال ۱۴۰۲، تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به ۳.۶ هزار واحد رسید. این عدد نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۱۴.۷ درصد افزایش و ۵۵.۱ درصد کاهش یافته است.

 همچنین در این ماه ، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۷۵۷.۷ میلیون ریال بود که حاکی از کاهش ۰.۴ درصدی نسبت به ماه قبل و افزایش ۶۲.۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل می‌باشد.

بر اساس این گزارش حجم معاملات در این ماه نسبت به ماه قبل به میزان ۱۴.۸٪ افزایش پیدا کرده است. رشد مثبت حجم معاملات در کنار کاهش قیمت مسکن که در ادامه روند کاهشی این مولفه از تیرماه سال جاری بوده است، نشانه برقراری آرامش نسبی در بازار معاملات مسکن شهر تهران طی ماه‌های اخیر می‌باشد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در آبان ماه سال جاری در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۲۸.۶ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

شاخص اجاره در تهران چه تغییری کرد؟

گفتنی است، در ماه مورد بررسی، رشد شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه قبل به ترتیب معادل ۲ و ۳ درصد بوده است.

رشد نقطه به نقطه شاخص مزبور در آبان ماه سال جاری در شهر تهران و کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۵۱.۶ و ۵۷.۷ درصد می باشد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها