|
کدخبر: 186655 ساغر رحیمی‌شاد

در گفتگوی گسترش نیوز با یک کارشناس بازار مسکن مطرح شد:

کاهش قیمت مسکن در راه است؟

محسن فلکی گفت: «متاسفانه قیمت مسکن با بازارهای موازی مثل سکه و دلار بالا می‌رود. ولی به علت چسبندگی قیمت ها با کاهش نرخ آن‌ها قیمت مسکن کم نمی‌شود».

اقتصاد کاهش قیمت مسکن در راه است؟

متاسفانه سال‌هاست که بازار مسکن در کشور ما به یک بازار سرمایه ای تبدیل شده است. به طوری که حتی با پرداخت وام‌های میلیونی از طرف دولت هم مردم به هیچ وجه توانایی خرید مسکن را ندارند. شیوع کرونا در کشور و تحریم‌ ها نیز این رکود را بیش از پیش تشدید کرده است. و حالا در آستانه روی کار آمدن دولت جدید برای همه این سوال پیش آمده که در ماه های آتی وضعیت این بازار تغییر می‌کند یا خیر. برای بررسی جزییات بیشتر این موضوع با محسن فلکی، کارشناس بازار سرمایه به گفتگو نشستیم. با گسترش نیوز همراه باشید.

فلکی-مسکن

محسن فلکی در ابتدای صحبت‌های خود به خبرنگار سرویس اصناف گسترش نیوز گفت: « به نظر بنده در مورد وضعیت اجاره بها امسال همه مردم مجبور شدند ملک‌هایشان را با قیمت بالاتری تمدید کنند و قیمت امسال تاثیر خود را روی اجاره خانه ها گذاشت. وضعیت خرید و فروش مسکن نیز حدود ۱ درصد افزایش پیدا کرده ولی نمی‌توان گفت که افزایش چشمگیری رخ داده است. به نظر بنده مردم و سرمایه گذاران برای خرید و فروش منتظر تصمیم دولت جدید هستند».

وی در ادامه صحبت‌های خود اظهار داشت: «ورود مصالح ساختمانی به بورس برای انبوه سازان بسیار تاثیرگذار است و می‌توانند نسبت به عرضه و تقاضا خرید خودشان را انجام دهند. ولی تاثیر زیادی روی قیمت مسکن نخواهد گذاشت. ورود مسکن به بورس نیز کار بسیار اشتباهی است و در هیچ کشوری تا به حال این اتفاق نیفتاده است و عملا باعث تلقین و تایید این نگاه می‌شود که مسکن کالای سرمایه ای است».

این کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: «دولت آینده اگر قصد انجام فعالیت در بازار مسکن را داشته باشد باید تعهدات پروژه مسکن مهر و پروژه ملی مسکن را انجام دهد. حالا اگر خودش هم بخواهد تعهدی بدهد در سال اول و دوم قطعا تاثیری نخواهد گذاشت چون حداقل ساخت یک پروژه دو سال زمان می‌برد یعنی حتی اگر از روز اول هم فعالیت خود را در این زمینه شروع کند حدودا دو سال کاری از دستش بر نمی آید».

فلکی در صحبت‌های پایانی خود به خبرنگار گسترش نیوز گفت: «متاسفانه قیمت مسکن با بازارهای موازی مثل سکه و دلار بالا می‌رود. ولی به علت چسبندگی قیمت ها ها با کاهش نرخ آن‌ها قیمت مسکن کم نمی‌شود. قیمت مسکن در صورت رکورد بازار و احتیاج به نقدینگی برخی از سازنده ها می‌تواند چند درصد کاهش داشته باشد».

 

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...