|
کدخبر: 170651

منابع صندوق توسعه ملی در بورس کی واریز می شود؟

اسلامی بیدگلی گفت: قرار است ۲۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی تا پایان اردیبهشت به صندوق تثبیت بازار سرمایه تزریق شود.

اقتصاد منابع صندوق توسعه ملی در بورس کی واریز می شود؟

سعید اسلامی بیدگلی عضو شورای عالی بورس در رابطه با جزئیات مصوبات هفت گانه که توسط سرانه قوا به تائید رسیده است، اظهار کرد: مهم‌ترین پیامی که این تصمیم برای بازار سرمایه دارد شامل مقادیر تزریقی تحت عنوان نقدینگی یا پیش بینی خروج نقدینگی‌ها از بازار سرمایه نمی‌شود، بلکه پیام چنین مصوبه‌ای این است که دولت و حاکمیت پشت سر بازار سرمایه ایستاده‌اند و حاضر هستند برای حمایت از این بازار قوانین و مقرراتی را تصویب کنند تا به توسعه بازار سرمایه کمک شود.

او افزود: موضوع تزریق نقدینگی از طریق منابع صندوق توسعه ملی از زمانی آغاز شد که شاخص‌های بازار سرمایه شروع به ریزش کردند، همان موقع بود که شورای عالی بورس نامه‌ای را مبنی بر واریز یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی نوشت که به تائید مراجع بالاتر نیز رسید که از آن میزان فقط هزار میلیارد تومان آن به بازار تزریق شد.

عضو شورای عالی بورس گفت: اکنون در مصوبه به تصویب رسیده که حدود دویست میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه تزریق شود که حدس ما این است که مبلغ مذکور به چهار هزار میلیارد تومان می‌رسد. همچنین ناگفته نماند طی بررسی‌های صورت گرفته این مبلغ تا پایان اردیبهشت به این بازار انتقال می‌یابد.

بیدگلی گفت: یکی از اجزای بازار سرمایه شرکت‌های وابسته به بانک‌ها هستند، اما با توجه به قانون ۱۶ و ۱۷ رفع موانع تولید نمی‌توانستند حضور‌ی در بازار سرمایه داشته باشند و در زمان‌هایی که بورس نیاز به منابع مالی داشت مسئولان بازار سرمایه نمی‌توانستند از سیستم بانکی مبلغی را دریافت کنند.

او بیان کرد: لغو مصوبات ۱۶ و ۱۷ این امکان را می‌دهد که بانک‌ها بی آنکه سهام مدیریتی در شرکت‌ها ایجاد کنند، بتوانند در شرایط فعلی به بازار سرمایه کمک کنند، البته ناگفته نماند که فعالیت شبکه پولی زیر نظر نهاد ناظر شورای پول و بانک است و نباید از قوانین آن عبور کند، البته یک سری نگرانی‌هایی در رابطه با ورود بانک‌ها وجود دارد که امید می‌رود با مدیریت درست این ظن و گمان‌های به وجود آمده رفع شود.

عضو شورای عالی بورس گفت: وقتی قرار است مبلغی از شبکه پولی به بازار سرمایه تزریق شود، هر دو طرف یعنی اعتبار گیرنده و اعتبار دهنده باید مدل‌های مدیریت ریسک و ارزیابی ریسک داشته باشند و طبیعتا اگر چنین مواردی وجود نداشته باشد در بلند مدت سبب آسیب می‌شود.

او تصریح کرد: یکی از بندهای مالیات که در خصوص واگذاری مالیات دولت به صندوق تثبیت است، نشان از آن دارد که دولت گام‌های مهمی در مورد بازار سرمایه بر می‌دارد، اکنون حدود ۸ هزار میلیارد روزانه نقل و انتقال مالیات سهام داریم که قرار است طبق مصوبه ۸۰ درصد آن به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شود.

اسلامی بیدگلی در پایان گفت: در هدایت نقدینگی شرکت برای حمایت از سهامشان در بازار سهام باید دقت کرد، به سبب آنکه ناشران ما در بخش تولید و خدمات باید منابعشان را در همین راستا هدایت کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
  • ناشناس ارسالی در

    حناتان دیگر رنگ نداره

  • ناشناس ارسالی در

    واریز شد کردنش توعقب وجلو زناشون تاقشنگ اونجا رااباد کنند

  • ناشناس ارسالی در

    سال ۴۰۰۰میلادی صندوق توسعه میریزن حساب

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...