|
کدخبر: 154947

علت افزایش قیمت مرغ چه بود؟

دبیر ستاد تنظیم بازار گقت: طبق اعلام وزارت جهاد مبنی بر تامین صد در صدی نهاده‌های دامی با نرخ مصوب و لحاظ سایر هزینه‌ها، نرخ گوشت مرغ گرم بیشتر از نرخ فعلی نیست.

اقتصاد علت افزایش قیمت مرغ چه بود؟

چندی پیش ستاد تنظیم بازار نرخ نهاده‌ها را افزایش داد و در همین راستا نرخ هر کیلو ذرت از کیلویی ۱۵۰۰ به کیلویی ۱۷۰۰ تومان، سویا از ۲۷۰۰ به ۳۶۰۰ و جوجه یک روزه از ۲۸۰۰ به ۴، ۲۰۰ تومان رسید.

همین امر سبب شد تا فعالان بازار مرغ کشور خواستار افزایش نرخ این محصول از ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان به ۲۴ هزاز تومان شوند.

حبیب اسدالله نژاد نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی در این رابطه می‌گوید: در حالی که با توجه به افزایش نرخ نهاده‌های تولید می‌بایست نرخ مرغ نیز افزایش پیدا می‌کرد تا تولیدکنندگان از این بابت متضرر نشوند، ولی این اتفاق رخ نداد.

وی معتقد است: افزایش نرخ مرغ در بازار درحال‌حاضر ناشی از همین تصمیمات ستاد تنظیم بازار است؛ نرخ حدود ۲۴ هزار تومان نرخ واقعی مرغ است که انتظار می‌رود ستاد تنظیم بازار نیز با توجه به افزایش نرخ نهاده‌ها، نرخ مصوب این محصول را اصلاح کند.

قبادی: نرخ مرغ بیشتر از نرخ فعلی نیست

در این رابطه، عباس قبادی اظهارکرد: در مهر ماه امسال نرخ مصوب گوشت مرغ با لحاظ تحویل ۸۵ درصد ذرت و ۵۵ درصد کنجاله سویا مورد نیاز مرغداران با نرخ مصوب (مابقی با نرخ بازار) تعیین و ابلاغ شد.

دبیر ستاد تنظیم بازار افزود: با توجه به اعلام وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر تأمین ۱۰۰ درصدی نهاده‌های دامی با نرخ مصوب و لحاظ سایر هزینه‌ها، نرخ گوشت مرغ مصرفی بیش‌تر از نرخ فعلی محاسبه شده توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نخواهد بود.

وی ادامه داد: روند تعیین نرخ گوشت مرغ صرفاً مدیریتی و در راستای کمک به تولید کشور و ترمیم ذخایر استراتژیک از این محل صورت پذیرفته است.

قبادی تاکید کرد: در صورت لزوم به بازنگری نرخ باید مراتب از طریق وزارت جهاد کشاورزی به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام و نتیجه در کارگروه تنظیم بازار مطرح شود.

منبع: مهر

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...