|
کدخبر: 181883

چطور با جیب خالی قرقاول پرورش بدهیم؟

از دو سال پیش که تحریم‌ها باعث افزایش هزینه‌های تولید شد قیمت اقلامی که اساسی بودند و مشمول نرخ‌گذاری دولتی بیش از دوبرابر رشد کرد.

اصناف چطور با جیب خالی قرقاول پرورش بدهیم؟

در بازار کالاهایی که مشمول این سیاست نیستند وضعیت بدتر است و یکی از تولیدکنندگان می‌گوید حاشیه سود آنها به «حداقل رسیده‌است.» عرفان تا‌ج‌الدینی تولیدکننده جوجه یک‌روزه قرقاول درباره شرایط تولید این بخش از صنعت دامپروری می‌گوید: «از خرداد سال گذشته هزینه تولید جوجه‌یک روزه قرقاول دوبرابر شده و بازار کشش افزایش قیمت بیشتر را ندارد.» به گفته این تولیدکننده قیمت جوجه یک‌روزه در خرداد پارسال ۲۰ هزار تومان بود که امسال به ۴۰ هزار تومان رسیده‌است، «اما هزینه‌های تولید بیشتر از دوبرابر رشد کرده‌است.

برای مثال قیمت سویا در سال گذشته هر کیلو حدود ۵ هزار تومان بود اما امسال به ۱۲ هزار تومان رسیده است، تازه اگر پیدا بشود وگرنه باید از دلال گران‌تر خرید.» تاج‌الدین با اشاره به اینکه خوراک دام، ۸۰ درصد از هزینه‌های تولید را تشکیل می‌دهد می‌گوید: «هر جوجه یک‌روزه با احتساب خوراک پرنده مادر در گله‌ای ۲۰۰ قطعه‌ای حدود ۲۰ هزار تومان است که با هزینه‌های دیگر نگهداری، قیمت تمام‌شده آن به ۳۰ هزار تومان می‌رسد.

 این برای مرغداری با ابعاد بزرگ است و درصورتی‌که که واحد تولیدی کوچک باشد هزینه تولید جوجه‌ یک‌روزه بیشتر تمام می‌شود.»  او درباره بازار فروش قرقاول می‌گوید: «با توجه به هزینه‌ها، قیمت واقعا بالا نیست. موضوع این است که سمت تقاضا قدرت خرید ندارد. همه هم نقد کار می‌کنند در حالی‌که مشکل همه هم نقدینگی است.

 افزایش قیمت‌ها تنها یک وجه بازار را نشان می‌دهد و وجه دیگر ناتوانی خرید و رکود در بازار است. تورم هم تولید را فراگرفته و هم مصرف را.»  به گفته این تولیدکننده هزینه پرورش جوجه یک‌روزه «که ۴ ماه باید دان بخورد تا آماده کشتار شود بین ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان است. در این چهار ماه قرقاول ۶ کیلو دان می‌خورد که با احتساب هرکیلو ۱۰ هزار تومان ۶۰ هزار تومان تنها هزینه خوراک دام است. هزینه‌های کارگر، اجاره‌بها و حمل‌ونقل به کنار.» به عقیده تاج‌الدینی بزرگ‌ترین مشکل بازار «قیمت‌گذاری دستوری دولت در بازار نهاده‌های دامی است.

 بارها واردکننده‌ها درخواست کرده‌اند که نرخ نهاده‌ها آزاد شود اما خبری نیست. اگر نرخ نهاده‌ها آزاد شود دان با قیمت کمتری به دست تولیدکننده می‌رسد و این یعنی حل شدن ۸۰درصد از مشکلات تولید.» به گفته تاج‌الدینی درصورت آزادسازی نهاده‌ها و بالارفتن میزان تولید در بخش قرقاول می‌توان «به جوجه یک‌روزه ۳۰ هزار تومانی هم امیدوار بود. الان قیمت واقعی جوجه یک‌روزه قرقاول ۵۰ هزار تومان است اما بازار کشش ندارد.»

 

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...