|
کدخبر: 175852

بلای برنج خارجی بر سفره مردم

مسیح کشاورز گفت: در حال حاضر ۶ دهک پایین جامعه که شامل ۶۰ میلیون جمعیت یعنی خانواده های کارگران، خانواده های اقشار تحت کمیته امداد، بهزیستی و اقشار بیکار هستند وابسته به مصرف برنج ارزان قیمت هستند و وقتی برنج خارجی سه برابر گران شده توان خرید خود را از دست داده اند.

اصناف بلای برنج خارجی بر سفره مردم

دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور با اشاره به اینکه گفته می شود دارو و غذا تحریم نیست اما با کاهش ارزش پول ملی عملا مواد غذایی همانند برنج هم تحریم است، گفت: به عبارت دیگر در سال های اخیر اگر در کشور به اندازه کافی ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود داشت شاید در کشور قیمت برنج وارداتی به این میزان نمی رسید که امروز دهک های پایین جامعه توان خرید ندارند.

مسیح کشاورز با بیان اینکه در حال حاضر باید راهکارهای پیدا شود که بتوانیم برنج مورد نیاز جامعه را تامین کنیم، افزود: در حال حاضر برنج خارجی به دلیل گرانی ارز خیلی گران شده و اگر مردم توان خرید برنج ۲۶ هزار تومانی داشتند حتما برنج ایرانی می خریدند هرچند در شرایط کنونی بخشی از مردم با گرانی برنج خارجی به سمت خرید برنج ایران رفته اند.

او با تاکید بر اینکه سازمان استاندار، وزارت صنعت و وزارت بهداشت باید همکاری کنند تا برنج پر محصول به کشور وارد شود، تصریح کرد: برنج در بازار ایران بین ۱۶ تا ۲۰ هزار تومان قیمت خواهد داشت و علت ارزانی برنج پر محصول این است که برنج شکسته بیشتری دارد و طول قد آن هم کوتاه تر است و در حال حاضر مطابق با استاندارد واردات برنج نیست.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور با تاکید بر اینکه ۸۵۰ هزار تن برنج هایی که در سال ۹۹ وارد شده که نصف واردات سال ۹۸ است، اظهار کرد: این میزان برنجی که در سال ۹۹ واردات شده به طور کامل ترخیص شده و ۱۵۰ هزار تن برنج در دوماهه ۱۴۰۰ از گمرک ترخیص شده و مربوط به واردات سال ۹۹ بوده و علت تاخیر در ترخیص این محموله اعلام استاندارد جدید برنج بود و باید اصلاحات انجام می شد، به همین دلیل بدون در نظر گرفتن استاندارد فیزیکی ترخیص شد.

 حدود ۵۰ درصد واردات برنج کاهش یافت

او با بیان اینکه در سال ۹۹ حدود ۵۰ درصد وادات برنج کاهش یافته است، اظهار کرد: بخشی از این کاهش تحت تاثیر مشکلات ارزی است و از طرف دیگر وقتی محصولی ۳ برابر گران می شود تقاضای آن هم کاهش می یابد. حال با توجه به اینکه ده میلیون نفر کارگر داریم که با خانواده جمعیت آنها در کشور ۴۰ میلیون نفر می شوند و ۱۰ میلیون نفر بیکار و ۱۰ میلیون نفر هم خانواده های بهزیستی و کمیته امداد داریم که مجموعه اینها ۶۰ میلیون نفر می شود و شش دهک پایین جامعه را تشکل می دهند و اینها تا قبل از گرانی دلار برنج خارجی با قیمت ۸ هزار تومان مصرف می کردند و الان برنج خارجی سه برابر شده و توان خرید ندارند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور با بیان اینکه سرانه مصرف برنج ۴۰ کیلوگرم برای هر نفر است گفت: برای ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور که شش دهک پایینی را تشکیل می دهند باید ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج وارد می شد، اما به دلیل محدودیت های ارزی و... باعث شد یک و نیم میلیون دلار ارز تخصیص پیدا کند و در سال ۹۹ میزان واردات برنج به حدود ۸۵۰ هزار تن برسد در حالی که در سال ۹۸ حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن برنج واردات شده بود.

برنج ایرانی استاندارد صادرات ندارد

او با بیان اینکه در سال های قبل مازاد تولید برنج ایرانی وجود داشت و همواره تاکید می شد که واردات برنج عامل کاهش مصرف برنج ایرانی است اظهار کرد: طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی سالانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج ایرانی تولید می شده، اما سوال اینجاست که چرا با این میزان تولید برنج در ایران همچنان قیمت آن صعودی است و آیا غیر از این است که با افزایش عرضه باید قیمت کاهش می یافت؟ از طرف دیگر مسئولان اعلام می کنند که هر سال تولید برنج ایرانی افزایش پیدا می کند و در شرایط کنونی اگر برنج ایرانی زیر قیمت برنج خارجی بیاید به طور قطع برنج ایرانی می تواند سهم بازار خود را افزایش دهد، اما تاکنون این اتفاق نیفتاده و به نظر می رسد این امارها واقعی نیستند.

کشاورز با بیان اینکه در حال حاضر برنج ایرانی یکپارچه نیست، به همین دلیل مشکل صادراتی دارند، گفت: به عبارت دیگر هر تولیدکننده یک نوع برنج تولید می کند و انواع مختلف برنج هاشمی، طلارم و... وجود دارد به همین دلیل مشکل صادرات دارند زیرا کشورهای دیگر برنج استاندارد می خواهند که آرسینک مشخص و... داشته باشد و برنج ایرانی اگر صادرات شود به طور کامل محموله بر می گردد، چراکه شرکت های واردکننده خارجی بانک اطلاعاتی از تمام برنج های دنیا دارند و برنج ایرانی استاندارد لازم را ندارد.

هند ۱۱۰ میلیون تن برنج تولید می کند

او افزود: در حال حاضر هند ۱۱۰ میلیون تن برنج تولید می کند که ۱۰۰ میلیون تن آن که پر محصول است را مصرف می کنند و ده میلیون تن را برای صادرات ارسال می کنند، اما در ایران این امکانات وجود ندارد که بتواند تولید یکپارچه داشته باشد، محصولات باید رقابت پذیری واقعی داشته باشد یعنی تولید محصول ما نباید ۲ دلار تمام شود و برنج سایر دنیا یک دلار عرضه شود، چراکه در این صورت نمی توانیم با دنیا رقابت کنیم. در شرایط کنونی برنج در ایران به صورت محلی تولید می شود و بیشتر برای مصرف شخصی است که بخشی از مشکل ناشی از ضعف ماشین آلات و تولید است از طرف دیگر ضایعات تولید و برداشت برنج در ایران بسیار بالاست، اما در دنیا اینگونه نیست.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور تاکید کرد: در حال حاضر کشور با خشکسالی مواجه است و نباید به سمت تولید محصولات آب بر همچون برنج برود و باید با واردات این محصول به نوعی واردات آب مجازی انجام دهد و از طرف دیگر باید توجه داشت که در حال حاضر برنج در ایران بعد از گندم بیشترین مصرف را دارد و باید نیاز مردم براورده شود.

منبع: موج
  • ناشناس ارسالی در

    خدا لعنتشون کنه،چرا باید برنج داخلی که ا ز یارانه های کشور استفاده می‌کنه, گرون ب اشه که ما بریم برنج خارجی بخریم؟!!! یعنی اینقدر بد بخت سدیم که توان خرید تولیدات باغی و کشاورزی و دامی داخلی رو نداریم؛ مرگ بر صادر کنندگان و دست های پشت پرده

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...