|
کدخبر: 173034

موج جدید گرانی در انتظار این صنف

صنعت لوازم خانگی در حالی این روزها در حالی روی ریل گرانی حرکت می کند که شفاف سازی در مورد دلیل این گرانی‌ها به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است.

اصناف موج جدید گرانی در انتظار این صنف

افزایش چشمگیر قیمت لوازم خانگی طی یکی دو سال اخیر نارضایتی مردم و به ویژه جوانانی که قصد تشکیل خانه و خانواده دارند، را به همراه داشته است. هرچند تولیدکنندگان همواره افزایش نرخ ارز را به عنوان پاشنه آشیل رشد قیمت تمام شده کالاها و در نتیجه گران شدن محصولاتشان عنوان می‌کنند، اما همچنان این ابهام برای عموم وجود دارد که قیمت‌گذاری‌ها تا چه حد متناسب با رشد نرخ ارز و عوامل تاثیرگذار در قیمت تمام شده تولید ا

در جدیدترین اتفاق، قیمت محصولات تولیدی یک کارخانه بزرگ لوازم خانگی در کشور ۲۵ درصد افزایش یافت و این در حالی است که نرخ ارز روندی نزولی به خود گرفته و به گفته مسئولان دولتی، چشم انداز قیمت‌ها در بازار ارز نزولی است.

این در حالی است که حمید رضا شهیدی، دبیر انجمن صوتی و تصویری ایران با بیان اینکه با توجه به تولید انبوه توسط تولیدکنندگان، با افزایش قیمت‌ها، کالا روی دست تولیدکنندگان خواهد ماند، عنوان کرد: تاکنون در حوزه لوازم صوتی و تصویری و به‌ طور ویژه تلویزیون افزایش قیمتی اعلام نشده است.

وی اضافه کرد: هرچند با توجه به افزایش نرخ دستمزد، مدارک مربوطه برای افزایش قیمت‌ها آماده است، اما از طرفی منتظریم ببینیم سرنوشت نرخ ارز چه می‌شود.

شهیدی ادامه‌ داد: تداوم مقطعی یا دراز مدت نرخ ارز به‌ طور حتم بر برنامه‌ریزی‌ها و نحوه فعالیت تولیدکنندگان موثر خواهد بود.

وی افزود: این در حالی است که هنوز تکلیف نرخ عوارض گمرکی ورود مواد اولیه، اجزا و قطعات لوازم‌خانگی و مبنای محاسبه آن بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی یا نیمایی مشخص نشده و همه اینها باعث شده تا به جمع‌بندی در خصوص افزایش دادن قیمت‌ها نرسیده باشیم.

دبیر انجمن صوتی و تصویری ایران افزود: شرایط اقتصادی فعلی و مشخص نبودن بسیاری شاخص‌ها از جمله نرخ ارز و عوارض گمرکی سبب شده تا تولیدکنندگان نیز تکلیف خود را در تولید، برنامه‌ریزی و سفارش‌گذاری کالا‌ها و مواد اولیه و قطعات ندانند.

قیمت یخچال ۱.۵ میلیونی، ۳۰ میلیون تومان شد

در این مورد اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه لوازم خانگی تهران نیز معتقد است: فروش لوازم خانگی در راکدترین حالت خود به سر می‌برد ولی انجمن لوازم خانگی همینطور قیمت لوازم خانگی را بالا می‌برد.

وی ادامه داد: وقتی ۷٠ درصد مواد اولیه در داخل کشور تولید می‌شود و قیمت دلار هم پایین آمده، این افزایش قیمت بی‌رویه محصولات چه معنایی دارد؟! قیمت یخچالی که سال۹۶ یک و نیم میلیون تومان بود الان ۳٠ میلیون فروخته می‌شود در حالی که حقوق کارگر خیلی کم افزایش پیدا کرده است.

به گفته وی، ۷۰ درصد مواد تولیدی لوازم خانگی اعم از فولاد و مس و مواد پتروشیمی در داخل کشور تولید می شود اما در بورس به قیمت دلار چوب می خورد که خود این یک معضل است.

وی با بیان اینکه هنوز برای صنعت لوازم خانگی داخلی مسیر روشن و نقشه راهی تعیین نشده است، گفت: ظرفیت تولید ۳۰ درصد قطعاتی که از خارج وارد کشورمان می شود، در داخل وجود دارد.

پازوکی در مورد مولفه های قیمت در کارخانه های لوازم خانگی نیز گفت: ما نمی توانیم بگوییم که امروز چرا قیمت کالای قاچاق ارزان تر است چون آنها مشکلات بیمه و مالیات و از بورس خریدن و به روز خریدن ندارند.

وی در رابطه با تاثیر افزایش و کاهش قیمت دلار بر قیمت یخچال و لوازم خانگی گفت: ما اگر امروز با دلار ۳۰ هزار تومانی اقدام به ثبت سفارش موتور کنیم دو ماه و نیم تا سه ماه طول می کشد، لذا تولیدکننده و کاسب تاثیری در قیمت ها ندارند و حتی سرمایه خود را هم از دست داده اند.

وی از اجرایی نشدن طرح «سامانه جامع تجارت» انتقاد و اظهار کرد: کالایی که از در کارخانه یا گمرک خارج می شود باید کد شناسه داشته باشد و در سیستم ثبت شود و اگر این کار انجام شده بود ما امروز کالای قاچاق در این حوزه نداشتیم.

پازوکی با تأکید بر اینکه کاسب، قاچاق فروش و گران فروش نیست، گفت: ما گرانی داریم اما گرانفروشی نداریم، البته برخی تولیدکنندگان هم به جای اینکه کالا را به توزیع کنندگان بفروشند خودشان، کالا را در طرح های لیزینگ می فروشند که این کار درست نیست.

دو مشکل بازار لوازم خانگی

حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی نیز در این خصوص با بیان اینکه در حال حاضر صنعت لوازم خانگی با مشکل افزایش فوق العاده قیمت مواد اولیه مواجه شده است، گفت: تقاضا برای تمام مواد اولیه مانند پتروشیمی، آهن، فولاد، مس و آلومینیوم بسیار زیاد شده و این موضوع در افزایش قیمت نهایی خیلی موثر بوده است.

وی، افزایش قیمت ارز و قیمت مواد اولیه وارداتی را دو مشکل عمده این صنعت عنوان کرد و افزود: قیمت مواد اولیه خارجی با تولیدکنندگان این صنعت بر اساس قیمت روز و جهانی ارز محاسبه می‌شود.

غزنوی همچنین افزایش قیمت ارز و افزایش ۳۹ درصدی هزینه‌های نیروی انسانی را نیز در افزایش قیمت لوازم خانگی موثر دانست و افزود: با این وجود خیلی از شرکت های لوازم خانگی افزایش قیمتی نداشتند و شرکت‌هایی که افزایش قیمت دادند تقریبا متناسب با همین افزایش قیمت ها در سال ۹۷ بوده است.

وی با اشاره به اینکه کالاهای ایرانی با کالاهای خارجی قابل رقابت هستند، گفت: در حال حاضر همین محصولاتمان را به اروپا صادر می‌کنیم.

غزنوی تأکید کرد: تولید محصولات ایرانی با کیفیت و لاکچری نیازمند قوانین حمایتی و کارا و جلوگیری از واردات بی رویه است.

منبع: اقتصادنیوز
 • ۰۰۰ ارسالی در

  دم از کالای ایرانی زدن با واژه بیگانه لا کچری به کار بردن احمقانه ست.

  • ناشناس ارسالی در

   بابا پول ندین این آشغالها رو بخریم پولها تون جمع کنید برین تو کشورهای همسایه ملک بحرین بچه هاتون رو نجات بدین

 • سهند ارسالی در

  درهای بسته و پلمب شده کشور را باز کنید، سرمایه دار دزد و بیشرف و نجس ایرانی را س رجاشون بنشانید ملت را از این بند ازاد کن ید!!! البته حرف مفت!!! زدم چون همه میدان ن حاکمیت و تصمیم گیرنده واقی در این کشور سرمایه داران..... هستن

 • shs ارسالی در

  تا چهار سال پیش تولیدکنندگان داخلی همش م ی گفتن که مردم از جنساشون استقبال چندانی نمی کنن و حالا که مردم جنس خارجی نمی تو نن بخرن قیمت کالاهای داخل اینقدر گرون شد ه که اگه بخوان هم نمی تونن بخرن

 • ناشناس ارسالی در

  حضرت عباس باشمشیرش دونصفتان کند

 • ناشناس ارسالی در

  خجالت بکشیدبعدهم میگییدآمریکامقصرتحریمه الهی سرطان خون بگیریدکه خون مردم مستضعف رادر شیشه کردید بخاطر رانی میگوییداحمدی نژادنیایدچون مردقیرتی ودلسوزجامعه است گم شویدننگتانباداخلالگران

 • اسی ارسالی در

  وقتی علم اقتصاد درکشور وجودنداردو افراد بیسوا دوتملق گو سرکارباشند همینه که هست تازه بادنیا هم سر جنگ داریم

 • ناشناس ارسالی در

  کشوری که صاحب نداشته باشد ازاین بهتر نمی شود

 • ناشناس ارسالی در

  حالا هی برید رای بدید

 • ناشناس ارسالی در

  گور پدر همشون همشون کثافتو لجن هستن

 • محمد کاشانی ارسالی در

  فعلا دولت چراغ خاموش دستور بازار باز لوا زم خانگی ایرانی رو صادر کرده وهرچقدر دلش ون بخا د گرون کردن امیدوارم پس از تحریم مردم در کیفیت و قیمت انتقامشون رو از تول ید کننده بیشرف بگیرن

 • ناشناس ارسالی در

  مملکت را مدیرانی بی مسولیت بدست افراد سود جو میگن ماچند سال هستیم بار ببندیم .کانادا زن و بچه پول میزارن اونجا خودش ایران ...میچرخه .این آدمها خدمتگذار مردم .......میترسن ازاینها دررسانه سوال کنن.مگر ریگی به کفش دارن.....50 ساله مردم عصبی روانی شدن....آقا بیاید داخل مردم اوضاع ببین .....مردم را جهادی شناسایی درست .عده ای مثل زالو خون مردم ..........فریاد

 • بیسواد ارسالی در

  همش فکر پر کردن جیب خود هستن ،این حرفها بهانه بیش نیست چون رد مسئولین تو این ش رکت ها پیدا میشه ،

 • علی ارسالی در

  از ماست که بر ماست

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...