|
کدخبر: 137141

اقدامی جدید برای کاهش قیمت مرغ در بازار

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه در روزهای آینده نرخ مرغ کاهش می‌یابد از توزیع روزانه ۳۰۰ تن مرغ گرم با نرخ ۱۸ هزارو ۵۰۰ تومان و ۲۰۰ تن مرغ منجمد با نرخ ۱۵ هزار تومان در تهران خبر داد.

اصناف اقدامی جدید برای کاهش قیمت مرغ در بازار

مرتضی رضایی در پاسخ به این سوال که چرا قیمت شیر خام افزایش یافته است؟ گفت: برای تعیین نرخ یک کالا سازمان حمایت بررسی‌های کارشناسانه انجام می‌دهد و سپس نرخ مشخص شده در ستاد تنظیم بازار مطرح شده ومصوب می‌شود. برای شیر خام نیز در گذشته نرخ ۳۳۰۰تومان کارشناسی شده بود ولی در تنظیم بازار به ۲۹۰۰تومان کاهش پیدا کرد.

وی با اشاره به افزایش نرخ نهاده‌های دامی گفت: برخی از خوراک‌های رایجی که وارداتی نبودند به تبع از همه محصولات کشاورزی با افزایش نرخ مواجه شدند.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی اضافه کرد: در آنالیز سازمان حمایت نرخ هرکیلوگرم شیر خام بالاتر از ۴۵۰۰تومان تمام شد ولی خوشبختانه دامداران همراهی کردند و نرخ ۴۵۰۰تومان را پذیرفتند.زیرا جامعه دیگر تحمل تنش‌های قیمتی سنگین را به خصوص در مورد مواد غذایی ندارد.

وی که در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری صحبت می‌کرد در پاسخ به این سوال که چرا در ابتدا نرخ شیرخام ۴۱۵۰تومان تعیین و قیمت‌گذاری لبنیات هم برهمان پایه انجام شد ولی روزهای بعد نرخ شیرخام به ۴۵۰۰تومان افزایش یافت؟ گفت: تعیین نرخ ۴۱۵۰تومان برای شیرخام براساس تامین ۱۰۰درصدی نهاده‌های وارداتی به نرخ مصوب برای دامداری‌ها بود.زمانی که نرخ شیرخام درجلسه تعیین می‌شد اطلاعات ریز استخراج نشده بود اما با محاسباتی که در روزهای بعد انجام دادیم متوجه شدیم که نرخ بایستی بیشتر باشد.

به گفته وی چون تامین نهاده‌ها ماه به ماه متفاوت است از مهرماه به سازمان حمایت برای تغییر نرخ شیرخام نامه زدیم.

رضایی با بیان اینکه اگر صنایع لبنی در این بین دیده نشوند نرخ شیرخام معنایی ندارد زیرا این صنایع جذب‌کننده شیرخام دامداران هستند، گفت: قرار بود نرخ نهایی تا روز بعد از جلسه مشخص شود و به همین دلیل پس از محاسبات و اعمال تغییرات نرخ را به سازمان حمایت فرستادیم ولی مشکلی که پیش آمده این بود که مصاحبه هایی زودهنگام برای اعلام نرخ شیرخام انجام شد.

وی همچنین در مورد قیمت‌گذاری لبنیات نیز گفت: وزارت جهادکشاورزی مسوول قیمت‌گذاری بر روی محصولات لبنی نیست و اگر مسئله‌ای است سازمان حمایت و تنظیم بازار باید به آن رسیدگی کنند.

رضایی در بخش دیگری از صحبت هایش در خصوص افزایش نرخ مرغ در روزهای اخیر تا ۳۵ هزارتومان گفت: به هیج عنوان با این قیمت‌ها موافق نیستیم و این اتفاق مورد تایید نیست و به همین دلیل ستادی در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده است تا به سرعت این افزایش نرخ را حل کند.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه از مرداد ماه هشدار داده بودیم که تغییراتی رخ خواهد داد، تصریح کرد: قیمت مصوب جوجه یکروزه ۲۹۰۰ تومان است که این نرخ در اسفند سال گذشته ۱۴۹۰، فروردین امسال ۵۴۰ تومان، اردیبهشت ۸۹۹ تومان، خرداد ۱۴۰۰ تومان، تیر ۲۰۷۰ تومان، مرداد ۱۰۱۰ تومان، شهریور ۷۹۵ تومان بود و این نرخ درحال‌حاضر ۲۱۰۰ تومان یعنی کمتر از نرخ مصوب است.چندین ماه است که اعلام کردیم مرغداران در ضرر هستند و اگر این قیمت‌ها اصلاح نشود و جلوی ضرر و زیانشان گرفته نشود مرغداران گله هایشان را حذف می‌کنند و باید صنعت مرغ مادر را نجات دهیم.

وی با اشاره به آمار گمرک در خصوص واردات ذرت و کنجاله وجو و همچین مصرف ماهیانه این اقلام گفت: در تامین نهاده‌های ذرت و کنجاله سویا نسبت به نیاز کشور عقب هستیم که دلیل آن هم کاهش تولید است.

رضایی تصریح کرد: درسطح شهر تهران روزانه ۳۰۰ تن مرغ گرم با نرخ ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان توزیع می‌شود و از روزهای بعد در صورت موفقیت این طرح در سایر شهرها هم انجام خواهد شد.در کنار این طرح روزانه ۲۰۰ تن مرغ منجمد با نرخ ۱۵ هزار تومان در شهر تهران عرضه می‌شود.

وی در پایان گفت: پیش‌بینی می‌شود هفته آینده قیمت مرغ چند هزارتومان کاهش یابد و همچنین ۱۰۰درصد نهاده‌ها نیز برای صنعت مرغ تامین شده است و خیال این صنعت راحت باشد.

منبع: ايسنا
  • رسول عباس زاده ارسالی در

    سلام کی این قانون را ایجاد کرده هر موقع دستتان تنک شد به جیب مردم دست دراز کنید می دانید که نضارت ندارید

ارسال نظر