|
کدخبر: 128352

خبر خوش آموزش و پرورش برای فرهنگیان

علی اللهیار ترکمن درباره حقوق معلمان و استخدام و جذب نیرو در دانشگاه فرهنگیان توضیحات زیر را ارائه کرد.

آموزشی خبر خوش آموزش و پرورش برای فرهنگیان

علی اللهیار ترکمن از محاسبه ۱۵ روز اضافه کاری زودتر از موعد آغاز سال تحصیلی جدید خبر داد. الهیار ترکمن خبرهای خوشی از جذب نیرو در دانشگاه فرهنگیان را تشریح کرد. وی از استخدام نیرو در دانشگاه فرهنگیان خبر داد و جزییات محاسبه حقوق فرهنگیان در سال ۹۹ را توضیح داد.

علی الهیار ترکمن در برنامه پرسشگر درباره این موضوع که چرا ابلاغیه معلمان ماده ۲۸ که امسال نخستین سال تدریس آنهاست از اول مهر ۹۹ خورده است؛ در حالی که سال تحصیلی جدید با دستور وزیر از ۱۵ شهریور شروع شده، تکلیف این ۱۵ روز که نه بیمه دارند و نه حقوق چیست؟ گفت: معلمان با توجه به شرایط کرونا و استمرار و ضرورت آموزش، روزهای سختی را سپری می‌کنند. به سهم خودم و مجموعه آموزش و پرورش از آنها قدردانی می‌کنم.

وی افزود: بر اساس مجوزهای استخدامی که از سوی سازمان اداری و استخدامی برای ما صادر می‎شود، شروع به خدمت این افراد، ابتدای نیمه دوم سال و بر اساس حکمی که به آموزش و پرورش ابلاغ شده، مجوز اول مهر ۹۹ است.

الهیار با بیان اینکه سال تحصیلی جدید نه با دستور وزیر آموزش و پرورش بلکه با مصوبه ستاد ملی کرونا از ۱۵ شهریور بازگشایی شده و این مصوبات برای همه لازم الاجراست گفت: معلمان ما هم که ۱۵ روز، کار را زودتر شروع کردند قطعا در ادامه کار، زحماتشان و ساعتی را که اضافه کار کردند، جبران و محاسبه خواهیم کرد.

وی دربار لزوم تدوین یک نظام برنامه‌ریزی منابع انسانی و نظام جامع مدیریت انسانی برای آموزش و پرورش گفت: کاملا درست است که هر نظام آموزشی برای اینکه بتواند به تمام جمعیت لازم‌التعلیم خود خدمت‌رسانی کند باید نیروهای آموزشی‌اش را روی یک نظام جامع و الگوی مشخص، ساماندهی، مدیریت، توزیع و به‌کارگیری کند.

حقوق معلمان

الهیار افزود: آیا آموزش و پرورش با مداخلات بیرونی که درحال‌حاضر انجام می‌گیرد، اجازه دارد که چنین نظامی را برنامه‌ریزی کند؟ و اگر اجرا کند آیا وزیرش تهدید به استیضاح نمی‌شود؟.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: نمونه بارز این مداخلات، اصلاح یازده گانه یک قانون است که در سال ۱۳۸۸ توسط مجلس به عنوان طرح، تبدیل به قانون شد و قرار بود حدود ۶۰ هزار نفر جذب آموزش و پرورش شوند که ۱۱ بار اصلاح شد و حدود ۱۹۷ هزار نفر از طریق آن وارد آموزش و پرورش شدند و این روند هنوز هم ادامه دارد و در ادبیات نیروی انسانی آموزش و پرورش، واژه‌ای به نام "جامانده" را باب کرده است.

وی ادامه داد: ناگزیر هستیم در مناطقی از نیروهای پاره وقت استفاده کنیم و برای استفاده از نیروهای خرید خدمات قانون داریم که ماده ۴۱ قانون الحاق ۲ است که مجلس تصویب و شورای نگهبان تأیید کرده است‌. این به معنای دور زدن قانون نیست؛ آموزش و پرورش در این سال‌ها در مقابل شرایط خروج ناشی از بازنشستگی نیرو است و اگر در جاهایی از همین نیروهای پاره‌وقت استفاده نکنیم، قطعا نمی‌توانیم خدمت‌رسانی کاملی به نیروهای خودمان داشته باشیم‌.‌ای کاش مجلس به جای ۱۱ بار اصلاح قانون، دولت را مکلف می‌کرد که شرایط کاری را استاندارد کند.

الهیار در واکنش به این اظهار نظر که معلمان در تصمیم‌گیری‌های آموزش و پرورش شرکت ندارند، گفت: ۵۰ هزار نفر از معلمان در کادر اداری هستند و تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری می‌کنند؛ چه کسی گفته است که ما معلم را مشارکت نمی‌دهیم؟

وی خطاب به میرزاده، نماینده سابق مجلس و مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه در امور فرهنگیان گفت: آقای میرزاده شما در آخرین روزهای مجلس خودتان، استفساریه دادید و دولت را موظف کردید مربیان پیش‌دبستانی که با پول مدیر و اولیا فقط یک سال کار کرده بودند را پیمانی کنند؛ در یک استان حداقل هزار نفر این‌ شرایط را داشتند. می‌گویید ما قانون را دور می‌زنیم بعد خود شما در رأس دور زدن قانون بودید.

استخدام آموزش و پرورش

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: تدوین برنامه هفتم توسعه در پیش است و برای سند چشم‌انداز کشور بعد از ۱۴۰۴ از حالا باید فکر شود. اگر بخواهیم صحبت‌های معلم پسند کنیم، هیچ عایدی برای معلم ندارد بلکه می‌خواهیم وارد یک نظام کاملا عملی شویم که جایگاه و منزلت معلمان را در آینده تعیین کند؛ دولت و مجلس در کنار هم باید بر اساس رهیافتی که مقام معظم رهبری در صحبت‌های ۱۱ شهریور داشتند برای بهبود شرایط آموزش و پرورش تلاش کنند.

وی به کمبود نیروی انسانی آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: در پنج سال گذشته حدود ۱۴۰ هزار نفر از آموزش و پرورش بازنشسته شدند؛ البته تلاش می‌کنیم این روند را با استفاده از سازوکارهای قانونی به تأخیر بیندازیم ولی اگر بخواهند سر موعد بازنشسته شوند، یک چیزی حدود ۱۰۰ هزار نفر دیگر هم بازنشسته می‌شوند و ما بر این اساس از ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان به اضطرار استفاده کردیم.

الهیار با بیان اینکه معتقد نیستیم که کارمان کاملا دقیق و بدون نقص است ولی این عملکرد ماست که باید از آن دفاع کنیم گفت: حرف ما این است که باید مقدورات و نیازها را در نظر بگیریم و با توجه به نیاز جامعه مخاطب که دانش‌آموزان ما هستند، به وظیفه اصلی آموزش و پرورش مبنی بر در دسترس کردن آموزش برای همه اقشار کشور در اقصی نقاط کشور عمل کنیم.

وی درباره وضعیت جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان گفت: اینکه گفته می‌شود در این دولت ظرفیت دانشگاه فرهنگیان کاهش پیدا کرده است، باید بگویم در سه سال کاهش پیدا کرد و علتش هم این بود که دانشگاه فرهنگیان از لحاظ شرایط چه خوابگاه و چه نیروی انسانی مسائل و مشکلاتی داشت که دولت تصمیم گرفت کمی به دانشگاه فرصت دهد؛ زیرا وقتی یک دانشجو وارد دانشگاه شود، انجام کارهای اصلاحی سخت‌تر می‌شود. پس قرار شد یک تنفسی به دانشگاه فرهنگیان بدهند و بعد می‌بینید که در دادن مجوز سیر صعودی داشتیم.

جذب ۵۲ هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان در امسال

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: امسال ۲۰ هزار نفر در دوره چهار ساله دانشجومعلم، ۲۷ هزار و ۳۰۰ نفر در ماده ۲۸ و یک چیزی حدود ۵۰۰۰ مجوز استفاده نشده سال قبل داشتیم یعنی ۵۲ هزار نفر در دفترچه کنکور و دفترچه استخدامی آموزش و پرورش جذب کردیم.

الهیار ادامه داد: طبق قانون اساسی کشور، سازمان اداری و استخدامی وظیفه برنامه و بودجه و نیروی انسانی را به عهده دارد که نیازهای میان مدت و کوتاه مدت خودمان را بررسی و ارائه کردیم و با توجه به رشته، منطقه و جنسیت که لازم داریم به این عدد رسیدیم.

وی افزود: اکنون حداقل در چهار پنج سال گذشته منحنی جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان بالا رفته و بنا داریم از دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی نیرو بگیریم. معتقدم در جایی که آموزش و پرورش قانون دارد از قانون مصوب، ابلاغی و رسمی استفاده می‌کند و اصلا معنایش دور زدن قانون نیست؛ اگر اشکالی در قانون است باید اصلاح شود و اگر هم نیست که آموزش و پرورش دارد از اختیارات خود استفاده می‌کند.

الهیار با بیان اینکه در آموزش و پرورش تمام تلاشمان حل مسائل با استفاده از سازوکارهای قانونی است گفت: در آموزش و پرورش مسائل پیچیده‌ای داریم. در حوزه منابع انسانی که راه‌حل‌های خاص می‌خواهد و با صحبت‌های دفعتی به هیچ جا نمی‌رسیم.

وی افزود: سال ۱۳۹۹، سهم آموزش و پرورش در لایحه دولت از بودجه عمومی حدود ۱۳.۷ درصد بود اما وقتی قانون تصویب شد به ۱۲.۶ درصد رسید؛ در کمیسیون آموزش و تحقیقات، پیشنهادی رفت که درآمد اختصاصی دانشگاه‌ها و سازمان فنی و حرفه‌ای از مشمول قانون کسر ۳ درصد قانون متوازن مستثنا شدند اما آموزش و پرورش را مستثنا نکردند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش افزود: بحث ما این است که این مسائل پیچیده و مزمن شده است؛ راه‌حل‌های مقطعی و موقتی به جایی نمی‌رسد و ما راه‌حل‌های خاص مبتنی بر مطالعه، پژوهش و یافته‌های علمی می‌خواهیم. آماده همه گونه همکاری خدمت مجلس هستیم و آمادگی داریم که گزارش‌های‌مان را به مرکز پژوهش‌های مجلس بدهیم و شرایطی را برای تصمیم‌سازی فراهم کنیم تا بتوانیم مسائل را حل کنیم.

وی درباره لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان هم گفت: لایحه رتبه‌بندی در حال تدوین است و در معاونت علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه دنبال می‌کنیم و در این هفته پیش رو با سازمان اداری و استخدامی جلسه داریم و به زودی لایحه رتبه‌بندی تقدیم مجلس می‌شود اما با شرایط و شروط خودمان و مبانی نظر خودش و همچنین نفوذی که در کارکرد بر ارتقای کیفیت آموزش و پرورش دارد؛ در این راستا، یک بعد آن، بعد مالی هست اما ابعاد دیگر هم دارد.

منبع: راهبرد معاصر
 • مریم نیازی ارسالی در

  چه خبر از أعمال مدرک دوم فرهنگیان

 • معلم ارسالی در

  از الهیار بی شرف تر تویی که سر تیتر میزنی خبر خوش برا فرهنگیان

  • ناشناس ارسالی در

   احسنت
   چرا حرف بیخود میزمی کجاش خوشبود این خبر؟

 • ناشناس ارسالی در

  کسانی که سال قبل مرخصی بدون حقوق داشتند واز۱۵شهذیپر به مدرسه رفتند تکلیف این ۳هفته چی میشه

 • علی ارسالی در

  سلام جناب الهیارچرا ازنیروهای قراردادی نمیگی بخدا آب توبساط نداریم همینجوری پیش بره از گشنگی میمریم

 • علی ارسالی در

  نمیدونم چرابااین همه تبلیغ درمورد کرونا وزیراموزش و پرورش چه اصراری به رفتن معلمین و دانش آموزان به مدرسه داره؟

 • وزیر ارسالی در

  شاه وزیر خراست

 • شیعه ارسالی در

  معلمان تو جامعه از همه کم کار میکند از همه زمین و زمان شکایت دارن الان تقریبا نزدیک به یک ساله تو خونه میخورن و میخوابن کار مفیدشون هم در حد منفی است الان دیگه فقط خانواده ها دارن به فرزندانشون درس میدن شاد یا نیست اگر هم باشه فقط دانش اموزان برای اینکه حضور غیاب داشته باشه فقط همین

  • ناشناس ارسالی در

   هیچ هم اینطور نیست. اتفاقا این روزها فشار روانی تدریس بیشتر از گذشته شده است. آموزگاران روستاهای دور دست که اکثر دانش آموزان گوشی هوشمند ندارند و به اینترنت دسترسی ندارند. ایثارگرانه علیرغم تعطیلی در مدارس حضور می یابند و با جان ودل و با رعایت مسائل بهداشتی در خدمت دانش آموزان هستند.

  • بنده خدا ارسالی در

   چرا به معلم ها توهین می کنی ؟؟اگه می تونی امسال به فرزندت بدون کمک معلم درس بده طوری که یاد بگیره .اگه راهنمایی معلم ها نباشه ،شما چطوری با فرزندت کار می کنی؟؟امسال قدر معلم ها را فهمیدید؟؟چون تو کار با بچه ها کم آوردید.

  • ایرانی ارسالی در

   شماکه میگید معلمان بیکارند برو یک ساعت توی فضای مجازی تدریس کن ببین کیا بیکارند .وجدانا من به عنوان یک معلم حاضرم برم توی این وضعیت درس بدم ولی یک ساعت تدریس در فضای مجازی رو نداشته باشم.بیخود تو خونه نشستی قضاوت نکن

 • بلوچ ارسالی در

  ای صاحبان مسند به داد معلمان خرید وخدمات وامثالشان برسید مگه اینا انسان نیستند زندگی ندارند زن وبچه ندارند
  اگه میگین دارند پس دراین شرایط سخت اقتصادی چطور زندگی می‌کنند خودتونو یه لحظه به جای ایناجا بزنید چه حالی دستتون میده
  بترسید از آه مظلوم

 • محمد ارسالی در

  باسلام،وقتی دم ازخبرخوش فرهنگیان می زنی یکبارهم نیروهای خدماتی راآدم حساب کنید که بابیش از۱۰سال سابقه ومدارک دانشگاهی بااین بیماری باخول وخاک دست و پنجه نرم میکنند به امیداینکه توی این شدت کمبودنیرو مسول خداشناشی پیدابشه تغییر پست داده شوند اینهمه معلم و مشاورمی گیر ید ولی ازسال۸۹ تا بحال بااینکه هرسال بازنشسته دارن. خدماتی استخدام نمی کنید بعضی شهرستان ها دومدرسه تحویل یک خدمتگزار این انصافه. ضعیف کش ترین دولت درطول ۸سال بودید مخصوصا درآموزش وپرورش که بعد ازده سال پیمانی رارسمی نکرده ومدارک دانشگاهی شان رااعمال نمیکنید اما.درادرات دیگه اعمال کردند. درچند مرحله تبه بندی هم خدماتی راآدم حساب نکردید مگر نیه اینکه زن وبچه آنها هم برنج کیسه ای ۲۵۰هزار وگوشت کیلو۹۰هزار لازم دارندخدارابیادبیارید یکبارهم شده تاچندصباحی اردولت تان مانده برای رضای خداقدمی برای این قشر مظلوم بردارید

 • ابراهیم عباسی ارسالی در

  آقای اللهیارترکمن چرا مانع استخدام معلمان حق التدریسی می شوید که سالها خاک کلاس درس راخورده اند.باحقوق کم وبیمه ناقص ساختندو دم نزدند.شمادرقسمتی ازحرفهایتان درجذب معلم استناد به بیانات مقام معظم رهبری دریازدهم شهریور می کنید آیا ایشان دررابطه بامنزلت معلم وجایگاه معلم بیانات وتوصیه های گسترده ای انجام نداده اند؟چرا اندکی به آن بیانات استناد نمی کنید که دراین سالهای متمادی نگاه به معلمان حق التدریس نگاهی برده گونه بوده واین معلمان با حداقلها ساختند وسوختند.درحال حاضر هم حقوق این معلمان پس ازسالها تلاش به دومیلیون تومن نمی رسد حال بماند که درتابستان همین حقوق کم وبیمه راندارند.آیا مقام معظم رهبری را ازاین مشقاتی که برسر همکارانتان می آید باخبر کرده اید؟اگر ایشان شرایط معیشتی ما راپس ازسالها خدمت خالصانه بشنوند به نظرتان چه واکنشی خواهند داشت؟
  دیواری کوتاهتر ازاین معلمان پیدا نمی شود که تمام دلایل افت تحصیلی به معلمان حق التدریسی نسبت داده می شود!یعنی همکاران دیگر به اصول وقواعد تدریس تسلط جامع وکامل دارند که مانداریم.
  واقعا جای تاسف است که همکارانی این چنینی تمام تلاش وکوشش خود را درطبق اخلاص گذاشته اند،باحداقلهامی سازند ومی سوزند ولی برخی بزرگان آموزش وپرورش جز تحقیر کردن ایشان،ارمغان دیگری برای این دسته ازهمکارانشان ندارند.
  اگر واقعا استخدام معلمان حق التدریس باسابقه،تاکید می کنم باسابقه(نه معلمانی که تازه کارهستند)مشکل دارد پس لااقد حق وحقوقشان رابطور کامل پرداخت کنید؟کجای دنیا بامعلمشان اینگونه برخورد می کنند که بخاطر مشکلات معیشتی مجبور شوندحتی هزینه ایاب وذهاب خود راقرض کنند.
  والله مردن بهتر از زنده بودن این چنینی است.

 • زهره نژاد ارسالی در

  چرا نیرو های غیر دولتی رو با اون همه تجربه و دارا بودن دوره های ضمن خدمت را به کار گیری نمیکنند که دیگه واسه آموزش و پرورش هزینه اضافی آموزش رو در بر نداشته باشه و باز برای افراد دیگر در مدارس غیر دولتی جا باز شود وبه نیروهای جوان و با تجربه تبدیل شوند

 • ا،معلم ارسالی در

  انشا...اه ما معلمای حق التدریس که بیشتر از ۱۰ ساله بلا تکلیفیم دامن باعث بانیشاو بگیره،حالا با فک وفامیل خودتونم تینجوری تا میکنید،هر شب اهمونو وشکایتتونو به امام زمان (ع) میکنیم،اون دنیا منتظرتونیم....

 • ناشناس ارسالی در

  سلام خدمتآقای حاجی میرزایی وزیر آموزش و پروش آقای وزیر پس تکلیف مربیان پیش دبستانی چیست چرا ما مربزان پیش دبستاین ها رو جذب آموزش و پروش نمی کنید چرا آخه ما تا چندین سال انتظار بمانیم تا ما رو جذب کنید ما زحمت نکشیدیم تو راه روستا تو داخل خود روستا با امکانات صفر روستا تو فصل زمستان با هر روز بیمار شدن آقای وزیر آخه ما مربیان پیش دبستانی تا کجا صبر کنیم به ما هم رسیدگی کنید چرا به مربیان پیش دبستانی ارزش قائل نیستید چرا ؟ یعنی ما این قدر بی ارزش هستیم

 • ناشناس ارسالی در

  سلام ای کاش ی خرده هم ب فکر نیروههای خدماتی بودن

 • ناشناس ارسالی در

  آخه این معلما دیگه چی میخوان؟ دولت را بیچاره کردیدبابا.یکساله که دارید توخونتون مفت می خورید ومفت می گردید وکارشما را ما اولیا انجام میدیم .پس به ما چی می رسه ؟حقوق هاتون هم که به عرش اعلا رساندند.بس کنید دیگه .یکم فکر کنید خروجی آموزش وپرورش توی این ۴۲ سال چی بوده ؟ معتاد .دزد.اختلاسگر.اراذل واوباش .این وضع جامعه است .نتونستید حفظ محیط زیست را به این نسل یاد بدید.پارک ها پر از الوات ومعتاد از دختر تا پسر .آخه چرا خودتون را با جامعه معلمین غرب وشرق مقایسه می کنید؟ شما چی کردید واسه جامعه .معلم بچه من صبح پا میشه با صدای گرفته از روی کتاب می خونه می فرسته تو شاد .من خودم باید توضیح بدم مثال بزنم تا بچه بفهمه .بابا انصاف هم خوب چیزیه .بخدا تو این مملکت فقط حق مال کارگره نه کارمند ومعلم و....

 • فاطمه ارسالی در

  چرا وقتی الکی میگید خبر خوش اگه نیرو کم دارید پس چرا ما کنکوریهای ۹۹رو برای فرهنگیان نمگیرید انقدر که گفتید امسال فرهنگیان بیشترین ورودی رو داره ما با تراز۹۰۳۰چرا نباید دعوت به مصاحبه بشیم آخه عدالتتون کو آخه این همه وعده و وعید کو؟چرا هیشکی جواب گو نیس

 • بهار ارسالی در

  چرا معلمان مظلوم خرید خدمات رو درک نمیکنین.خدا نبخشتون ک مثل برده با ما برخورد میکنید.با۷سال سابقه .بیمه ناقص.نداشتن شان و منزلت معلمی.نداشتن امنیت شغلی
  خدا نگذره از شماها

 • ناشناس ارسالی در

  چرا از معلمان برون سپار استخدام نمیکنید که سالهاست تدریس میکنن وبا حقوق بسیار کم وبدون بیمه در دورافتاده ترین نقاط تدریس میکنن چرا از برون سپار هیچ حرفی نمیزنید چرا

 • فرهنگی ارسالی در

  اولا خبر پو میدونم بازم جرات ندارید کامنت های من رو بزارید برای صدمین بار میگم دروغ این حضرات رو ننویس شما هم تو جرم اینا شریکی . فرهنگیان حاضرند با نون خالی خود سر کنند ولی ریخت این بابا رو که دروغگو و بی سوادی بیش نیست نبینن . بازم کامنت منو نزار

ارسال نظر