|

بخوانید :

کدخبر: 208407

درباره بازسازی ساختمان این‌ها را کسی به شما نمی‌گوید!

بازسازی ساختمان ممکن است در ابتدا چیز ساده‌ای به نظر برسد، اما در عمل پیچیده‌تر از این حرف‌هاست.

سبک زندگی درباره بازسازی ساختمان این‌ها را کسی به شما نمی‌گوید!

چون وقتی وارد کار می‌شوید، تنها فقط با یک نفر طرف حساب نیستید؛ بلکه با چندین‌وچند استادکار طرفید که هر کدام ممکن است به نوعی سرتان کلاه بگذارند. می‌دانید چرا؟ چون خیلی‌ از کارهای ساختمانی را می‌شود زیبا تحویل داد، اما درست انجام نداد. وقتی استادکار رفت، وقتی آب‌ها از آسیاب افتاد، کم‌کم می‌بینید که کناف ترک برداشت، رنگ خراب شد، دیوار رطوبت داد و...

 خدمات بازسازی ساختمان در چیدانه؛ اولین مرجع تخصصی و آنلاین معماری و دکوراسیون داخلی

بازسازی ساختمان، حواستان به این ریزه‌کاری‌ها باشد

با توجه به اینکه در یک بازسازی ساختمان چه کارهایی را قرار است انجام دهید به یکسری موارد باید بیشتر دقت کنید. ما در ادامه به بعضی از رایج‌ترین کارهای بازسازی اشاره می‌کنیم.

کابینت‌سازی

معمولا طراحی و اجرای کابینت یکی از کارهای مرسوم در بازسازی ساختمان است. در این مرحله شما به دنبال کابینت‌ساز می‌گردید. تیمی که هم نمونه‌کارهایش را دوست داشته باشید و هم قیمتی که پیشنهاد می‌دهند برایتان معقول باشد. نکته‌ی مهمی که در این بخش باید به آن دقت کنید حدود اختیارات شما نسبت به قیمت تمام‌شده‌ی پیشنهادی است. به چه معنی؟ برای مثال:

کابینت‌ساز به شما می‌گوید بروید و ورق‌های ام‌دی‌اف مورد نظرتان را انتخاب کنید؛ می‌روید، می‌گردید و بعد از انتخاب طرح مورد نظرتان به شما می‌گوید که این مدل جزء کارهای گران بازار است و برای این مدل ام‌دی‌اف باید هزینه‌ بیشتری پرداخت کنید.

یا کابینت‌ساز به شما می‌گوید من هزینه دستگیره‌ها و یراق‌آلات را تا قیمت مشخصی قبول می‌کنم. بروید و دستگیره مورد نظرتان را انتخاب کنید؛ به بازار می‌روید، می‌گردید و کاشف به عمل می‌آید که قیمت دستگیره‌های موجود در بازار خیلی بیشتر از قیمت تعیین شده توسط کابینت‌ساز است.

این موارد و موراد اینچنینی شاید کلاه‌برداری نباشند، اما انسان‌دوستانه‌ هم نیستند و بیشتر منفعت‌طلبانه‌اند. و در نهایت خرج‌تان را بیشتر از چیزی می‌کنند که فکرش را می‌کردید. به این موارد دقت کنید تا حساب‌کتاب‌تان اشتباه از آب درنیاید.

بازسازی-ساختمان۱

تعویض کاشی سرامیک

معمولا بازسازی ساختمان با تعویض کاشی سرامیک‌های سرویس بهداشتی و آشپزخانه همراه است. ما توصیه می‌کنیم که مسئولیت خرید کاشی و سرامیک را خودتان مستقیما به عهده بگیرید. یعنی بعد از مرحله انتخاب، وقت خرید نیز حضور داشته باشید. چرا؟

چون متاسفانه در بازار کاشی و سرامیک می‌بینیم که گاهی مدل‌های کپی از نمونه‌های اصلی با قیمت و کیفیت کم‌تر در بازار موجود هستند که با هم مو نمی‌زنند. بهترین کار این است که مطمئن باشد سرامیک‌های مورد نظرتان از فروشگاه معتبر مورد قبول‌تان خریداری شده‌اند.

بازسازی ساختمان با کناف

کناف‌کاری سقف و دیوار می‌تواند تغییرات زیادی در ساختمان ایجاد کند. به همین دلیل استفاده از آن بسیار رایج است. وقتی تصمیم به درست کردن سقف کاذب کناف یا کناف‌کاری دیوار می‌گیرید، انتخاب نوع کناف و کناف‌کار خوب مسائلی‌ هستند با آن روبرو خواهید بود. در بازار کناف‌های مختلفی وجود دارند که از نظر مرغوبیت با هم متفاوتند. بهتر است از یک برند مرغوب و به صورت تضمینی خرید کنید. به غیر از مرغوب بودن کناف، حرفه‌ای بودن کناف‌کار نیز بسیار ضروری است.

اگر کناف‌کار حرفه‌ای نباشد ممکن است نصب کناف را با ظرافت انجام ندهد. برای مثال اگر بین صفحات کناف فاصله زیادی بماند و با بتونه‌کاری زیاد اصلاح شود، به مرور زمان باعث ترک خوردن و سایه‌انداختن کناف می‌شود که تاثیر مستقیم روی زیبایی سقف یا دیوار دارد.

رنگ یا کاغذ دیواری

نقاشی یا کاغذ دیواری چهره ساختمان‌تان را از این رو به آن رو می‌کند و تغییرات چشم‌گیری ایجاد می‌نماید. اما اگر حواستان نباشد ممکن است برایتان به یک دردسر بزرگ تبدیل شوند. اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که هنگام کاغذ دیواری و نقاشی باید به آن دقت کنید عایق‌کاری دیوارهاست. اگر دیوار شما درست عایق‌کاری نشده باشد، خیلی زود چهره زیبای دیوارتان تبدیل به زشت‌ترین عضو خانه می‌شود.

اگر در مناطق پر بارش زندگی می‌کنید حواستان به دیوارهای پنجره‌دار باشد و در صورت نیاز برای پنجره‌ها سایبان نصب کنید و البته که از پنجره‌های دوجداره استفاده کنید. زیرا اگر باران‌های شدید به دیوار داخلی منزل‌تان نفوذ کند باید فاتحه‌ی زیبایی‌اش را بخوانید.

در این مورد اگر به نشت رطوبت شک دارید، بهتر است ابتدا با نقاشی شروع کنید و بعد از مدتی که از عایق بودن دیوارها مطمئن شدید آن‌ها را کاغد دیواری کنید. زیرا ترمیم دیوار نقاشی شده خیلی آسان‌تر و منطقی‌تر از کاغذ دیواری است.

نورپردازی و تغییر جای کلیدپریز‌ها

معمولا وقت بازسازی ساختمان نورهای ساختمان را هم تقویت می‌کنند. نورپردازی سقف کناف رایج‌ترین روش نورپردازی ساختمان است. علاوه بر این گاهی به دلیل تغییر طراحی داخلی خانه نیاز به برق کشی و تغییر جا کلیدپریزها خواهید داشت. رعایت کردن این چند نکته شاید به کارتان بیاید:

  1. کلید پریزهای مرغوب بخرید که زود خراب نشوند
  2. از استادکار بخواهید در نصب آن‌ها دقت کنید و جهت خاموش روشن شدن همه کلید‌ها یکسان و استاندارد باشد
  3. متاسفانه گاهی می‌بینیم که استادکارها از لامپ‌‌های ارزان درجه سه استفاده می‌‌کنند که خیلی زود بعد از مدتی استفاده می‌سوزند. در این مورد حتما نظارت مستقیم داشته باشید تا دوباره‌کاری نداشته باشید

سیستم گرمایش و سرمایش و بازسازی تاسیسات ساختمان

یکی از چالش‌برانگیزترین کارهای بازسازی ساختمان رفتن به سراغ تاسیسات و زیرساخت‌هاست. چون این کارها معمولا خرابی و کندوکاری‌های زیادی به همراه دارند. و به همین دلیل حساسیت بالایی هم دارند. فرض کنید کف خانه را کندید تا لوله‌کشی پکیج و رادیاتور را اجرا کنید. اگر استادکار در انتخاب لوله‌های توکار، در نصب آن‌ها و به طور کلی جزئیات کار احساس مسئولیت کافی داشته باشد، بدون شک خیلی زود متوجه می‌شوید که به چه دردسر بزرگی افتاده‌اید.

تنهای توصیه ما به شما این است که با افراد زبده و حرفه‌ای کار کنید، در هنگام بستن قرارداد محکم‌کاری کنید و خودتان همواره به روند اجرای کارها نظارت داشته باشید.

بازسازی-ساختمان۲

بازسازی ساختمان را به دست اهالی فن بسپارید

در چیدانه می‌توانید به اهالی فن و متخصصین بازسازی ساختمان دسترسی داشته باشید. می‌توانید به پروفایل آن‌ها بروید و نمونه‌کارهایشان را ببینید. برای پیدا کردن بهترین اهل فن کافیست که با آن‌ها تماس بگیرید و بر اساس معیارهای خودتان مقایسه انجام دهید.

قرارداد بازسازی ساختمان را جدی بگیرید

چه با اهالی فن چیدانه، چه با سایر متخصصین پای قرارداد که رفتید، حواستان باشد که متن قرار داد باید اصولی و قانونی باشد. دقت کنید که همه جزئیات در بندهای قرارداد آورده شوند. از برند مواد و مصالح گرفته تا مقدار آن‌ها. علاوه بر این باید تک‌تک تعهدات خودتان به عنوان کارفرما و تعهدات پیمان‌کارها را با ذکر جزئیات در قرار داد بیاورید. یک قرارداد سفت‌وسخت باعث می‌شود تا پیمانکارها احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند.

در پایان:

بازسازی ساختمان ریزه‌کاری‌های بسیار زیادی دارد که در این مقاله تنها به چند مورد از آن‌ها اشاره کردیم. شما به هر حال باید به یک نیروی متخصص اعتماد کنید. متخصصین بازسازی و دکوراسیون در چیدانه به شما کمک می‌کنند. اما خودتان هم بی‌کار ننشینید؛ اطلاعات کسب کنید و آگاهانه قدم بردارید.

نویسنده: مژگان احمدی

نویسنده: رپورتاژ

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...