|

بخوانید :

کدخبر: 213682

جاسوسی سازمان سیا از کره جنوبی لو رفت

وجود این دفتر مخفی پس از شکایت سه کارمند کره‌ای از دولت آمریکا به دلیل اخراج غیر قانونی آن‌ها مشخص شد.

بین‌الملل جاسوسی سازمان سیا از کره جنوبی لو رفت

این سه کارمند توسط این دفتر استخدام شده بودند. این دفتر تحت برنامه "منبع باز" سازمان سیا بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ فعالیت و در سال ۲۰۲۰ این سه کارمند محلی را اخراج کرده است.

این افراد در دادخواست خود اعلام کرده‌اند اخراج آن‌ها ناعادلانه بوده است، زیرا هیچ دلیل موجه و ضروری برای انجام چنین اقدامی وجود نداشته است.

با این حال دادگاه مرکزی منطقه‌ای کره جنوبی این دادخواست را رد و اعلام کرده است اخراج این این افراد یک تصمیم از سوی کشوری مستقل بوده و خارج از حوزه قضایی این دادگاه محسوب می‌شود.

سازمان سیا سال گذشته تمام دفاتر "برنامه منبع باز" خود را تعطیل کرد.

جاسوسی سازمان سیا از کره جنوبی جدیدترین مورد جاسوسی آمریکا از متحدان خود محسوب می‌شود.

در تابستان سال جاری رسانه‌های اروپایی فاش کردند که آمریکا از سرویس مخفی دانمارک برای جاسوسی از سران بسیاری از کشور‌های اروپایی از جمله «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان استفاده کرده است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، خواستار توضیح واشنگتن و کپنهاگ شد و گفت که جاسوسی از متحدان و شرکای اروپایی قابل قبول نیست. کاخ سفید وعده داد که این موضوع را با متحدان خود از طریق کانال‌های امنیت ملی "مناسب" حل خواهد کرد.

افشای جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا از سیاستمداران اروپایی برای اولین بار توسط ادوارد اسنودن در سال ۲۰۱۳ انجام شد. اسنودن با انتشار اسنادی اعلام کرده بود که سازمان امنیت ملی آمریکا حتی گوشی‌های همراه رهبران اروپایی را به مدت چند سال شنود کرده است.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...