|
کدخبر: 135427

شهریه این رشته‌های دانشگاه آزاد افزایش یافت

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران ضمن اشاره به میانگین افزایش شهریه در دانشگاه آزاد، جزییات تسهیلات شهریه‌ای برای دانشجویان علوم پزشکی را تشریح کرد.

فرهنگ شهریه این رشته‌های دانشگاه آزاد افزایش یافت

علیرضا خوشدل در خصوص نحوه برگزاری کلاسهای مجازی و عملی گفت: ما از قبل شرایطی را ایجاد کرده‌ایم تا دانشجویان کاروز؛ یعنی افرادی که عملا پزشک یا پرستار بوده و زیر نظر اساتید کار می‌کنند، در کادر درمان، به‌صورت جهادی مشغول خدمت رسانی به مردم هستند.

وی درباره دانشجویان کارآموز اظهارکرد: آموزش‌های تئوری این گروه از دانشجویان به‌صورت مجازی صورت می‌گیرد و آموزشهای عملی شان نیز در محیط‌های آزمایشگاهی و مراکز بالینی، بر پا شده است. به عبارت ساده؛ برنامه کارآموزی به‌صورت مجازی انجام می‌شود و آن دسته از دانشجویان که نیاز به انجام میزان مشخصی کار عملی دارند، به منظور جلوگیری از ازدحام زیاد و ممانعت از قرار گرفتن در معرض بیماری، با ظرفیت یک چهارم در محیط‌های بالینی بیمارستان‌های سفید، مشغول شده‌اند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران ادامه داد: تمام کادر بیمارستان ها، همکاران بالینی ترم آخر پزشکی و اعضای هیات علمی بالینی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران، به‌صورت تمام وقت و بدون تعطیلی مشغول کار بوده و طی این ۹ ماه، حتی از مرخص عادی خود نیز استفاده نکرده‌اند.

وی درباره میزان افزایش شهریه‌ های رشته‌های علوم پزشکی نیز توضیح داد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران عملا مجری ابلاغیه‌های سازمان مرکزی است. سازمان مرکزی تنها مرجع تصمیم گیر در خصوص تعیین شهریه هاست، با این وجود اما مشخصا شهریه دانشگاه آزاد بطور متوسط در ترم جاری بین ۱۵ تا ۲۰ درصد (در کل مجموعه دانشگاه آزاد برخی رشته‌ها بدون افزایش یا حداقل افزایش را داشته و بعضی از رشته ها، کمی بیشتر از ۲۵ درصد) افزایش پیدا کرده و شهریه دانشجویان پزشکی‌ها نیز بسته به رشته، متفاوت است.

خوشدل با اشاره به اینکه به علت هزینه تمام شده بالا در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی، عملا افزایش شهریه در این رشته‌ها در مقایسه با سایر رشته‌ها بیشتر بوده است، افزود: ما این ترم و هنگام ثبت نام جدید، حس کردیم که بعضی دانشجویان با مشکلاتی مواجه هستند، لذا برای جلوگیری از آسیب آموزشی آنها، درخواست هایی از سازمان مرکزی کردیم که الحمد الله با مساعدت روبه‌رو شد؛ مثلا توانستیم در رشته روانشناسی، تخفیف ۲۵ درصدی بگیریم و در برخی رشته‌های دیگر، حتی با تخفیف تا ۵۰ درصدی برای دانشجویانی که به‌صورت همزمان تحصیل می‌کنند، موافقت شد. یکی دو رشته دیگر هم شامل این تخفیف ۵۰ درصدی شده‌اند.

وی همچنین به تسهیلات ارائه شده به دانشجویان اشاره کرد و ادامه داد: خوشبختانه اکنون امکانی به‌وجود آمده که تمامی دانشجویان می‌توانند به میزان ۱۰۰ درصد شهریه خود، از تسهیلات وام برخوردار شوند؛ یعنی اگر فردی توان پرداخت شهریه را نداشته باشد، می‌تواند ۱۰۰ درصد شهریه را وام بگیرد و در بازپرداخت آن و تقسیط نیز مشکل چندانی نخواهد داشت.

وی افزود: درحال‌حاضر دانشجویانی هستند که با مبلغ بسیار جزئی ثبت نام کرده‌اند و در واقع دانشجویی وجود ندارد که به دلیل کمبود شهریه دچار محرومیت یا تعلیق شده باشد.

 

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...