|
کدخبر: 133130

اعتراض دانشجویان به افزایش شهریه‌های دانشگاه آزاد

افزایش چشمگیر شهریه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در امسال که به دلیل شیوع ویروس کرونا، همه کلاسهای درس تعطیل است، صدای اعتراض بسیاری از دانشجویان این دانشگاه پرجمعیت را در ایران بلند کرده و حتی کار را به آنجا کشانده است که آنها در این زمینه، پویش و «کمپین» در فضای مجازی به راه انداخته‌اند.

دانشگاه آزاد اسلامی درحال‌حاضر پرجمعیت‌ترین دانشگاه ایران است به گونه‌ای که طبق آمار رسمی سال ۱۳۹۷، این دانشگاه تعداد ۲۸۰ هزار و ۱۷۱ نفر دانشجو داشت و این رقم در دو سال گذشته همچنان روند صعودی داشته است.

شیوع ویروس مهلک کرونا از اسفندماه گذشته و تعطیلی کلاسهای درس از همان زمان در همه دانشگاههای کشور با دستور ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا موجب شده است بسیاری از دانشجویان دانشگاه آزاد انتظار داشته باشند با تعطیلی کلاسها و مجازی شدن آنها، شهریه‌ها افزایش نیابد و حتی بخشی از شهریه ترم دوم سال گذشته نیز به آنها باز گردانده شود.

این در حالی است که دانشجویان این دانشگاه در همه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در زمان ثبت‌نام در ترم اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ با افزایش شهریه رو به رو شده‌اند.

به گفته دانشجویانی که این مسئله را با ما در میان گذاشتند، امسال هزینه‌های ثابت و متغیر در رشته‌های مختلف از جمله علوم انسانی افزایش زیادی داشته به طوری که تامین آن برای دانشجویان و خانواده‌های آنان در شرایط کنونی اقتصادی کشور و وضعیت بیکاری بسیاری از مشاغل به دلیل کرونا، بسیار مشکل است و برای پرداخت آن با دشواری‌های جدی مواجه شده‌اند.

« ح. خزاعی» که خود را دانشجوی علوم سیاسی معرفی کرد، در این باره گفت: با توجه به عدم برگزاری کلاس‌های حضوری و اینکه استفاده‌ای از امکانات و لوازم دانشگاهی توسط دانشجویان در شرایط کنونی صورت نمی‌گیرد، افزایش شهریه‌ها هیچ توجیه منطقی ندارد.

«مرجان» دانشجویی که در رشته تربیت بدنی دانشگاه آزاد تحصیل می‌کند، هم اظهارکرد: تعداد دروس عملی رشته ما زیاد است اما اکنون به دلیل کرونا هیچ کلاس حضوری و عملی برای ما برگزار نمی‌شود. با وجود این وضعیت، شهریه‌های درسی ما در امسال افزایش یافته است در حالی که ما حتی جزوه نداریم و ترم پیش برای برخی دروس، پاورپوینت برای امتحان پایان ترم، آماده و ارسال کردیم.

در این شرایط، گروههایی از دانشجویان نیز به تشکیل پویش در فضای مجازی در اعتراض به افزایش شهریه‌های دانشگاه آزاد روی آورده‌اند.

این گروه از دانشجویان سوال می‌کنند: مگر در قبال افزایش شدید شهریه‌ها چه اقدامی برای آنها انجام شده است؟! و از آن مهم‌تر، چگونه می‌توان از خانواده‌ها مخصوصا کسانی که دو فرزند دانشجو دارند، انتظار داشت با وضعیت درآمدی اندک خود، از پس این مخارج سرسام آور برآیند؟!

*پویش علیه افزایش شهریه ها

یکی از گروههایی که اقدام به راه‌اندازی پویشی با هشتگ #افزایش_شهریه علیه شهریه‌های دانشگاه آزاد در فضای مجازی کرده، دانشجویان رشته‌های دامپزشکی هستند.

آنها در نامه‌ای که با عنوان «بسم الله العدل» آغاز شده، جزییات این پویش را مطرح کرده و خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی نوشته اند: «با توجه به افزایش شهریه‌ی تمامی واحدهای عملی و برخی از واحدهای نظری رشته دامپزشکی، آن هم با وجود برگزاری بیشتر کلاس‌ها به صورت مجازی و کاهش کمیت و کیفیت کلاس‌ها به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا، بدین وسیله مراتب تکدر دانشجویان را به استحضار می‌رسانیم.»

آنها با استناد به بیانات امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی در باره اهمیت دانشجویان نوشته اند: « موجودیت هر مملکت و کشوری به دانشجو و معلمان آن وابسته است اما گویی جمع قلیلی (از مدیران دانشگاهی)، این سرمایه‌های ملی را نوعی گاوصندوق بالقوه می‌دانند و هنگامی که در تنگنای اقتصادی قرار می‌گیرند در صدد بالفعل کردن مطالبات ناحقشان از دانشجویان برمی‌آیند....برآیند عملکرد مسئولان مالی دانشگاه آزاد اسلامی نتیجه‌ای جز این موضوع نشان نمی‌دهد که گویا از دید آن‌ها، ما دانشجو نه، بلکه مشتری هستیم اما... حتی، اصول اولیه مشتری‌مداری را نمی‌دانند! ».

دانشجویانی که این پویش را دنبال می‌کنند، برای اثبات ادعای خود دلایلی را برشمرده‌اند که برخی از آنها عبارتند از: « افزایش شهریه واحدهای عملی در شرایط حاضر که مصادف است با برگزار نشدن حضوری کلاس‌ها»، «کوتاهی در شروع بموقع کلاس‌ها در ترم جدید»، « عدم ارائه حداقل خدمات رفاهی مناسب برای فراگیری دروس همانند اینترنت» و «عدم ارائه خدماتی همچون حمل‌ونقل و اتوبوسرانی و سایر هزینه‌هایی که اضافه از دانشجویان به اجبار گرفته می‌شود».

شرکت‌کنندگان در این پویش حتی خواستار تشکیل «کمیته حقیقت یاب» شده و از نمایندگان مجلس خواسته‌اند «در اسرع وقت پاسخ روشنی به سوالات بی‌شمار و بی‌پاسخ دانشجویان داده شود.»

*دانشگاه آزاد چه پاسخی دارد؟

احمد حیدری سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی یکی از دلایل افزایش شهریه‌های این دانشگاه را افزایش هزینه‌ها عنوان کرد و گفت: در کشور ما تمام هزینه‌ها از پارسال تا امسال سیر صعودی داشته و هزینه‌های دانشگاه آزاد نیز به ناچار و به تبع آن افزایش یافته است.

وی ادامه داد: کلاس‌های درس چه حضوری و چه مجازی برگزار شود، حقوق اساتید و کارمندان دانشگاه پرداخت می‌شود و نمی‌توانیم بگوییم به دلیل اینکه استاد کلاس را مجازی برگزار می‌کند، حقوق پرداخت نمی‌کنیم. حتی حقوق اساتید و کارمندان ۲۰ درصد اضافه شده و ۲۰ درصد افزایش حقوق اساتید نسبت به تورم کشور بسیار اندک است.

حیدری تصریح کرد: زمانی که شرایط کرونایی در کشور ایجاد شد، درآمد دانشگاه آزاد نیز حدود یکهزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرد.

سخنگوی دانشگاه آزاد عنوان کرد: زمانی که آموزش مجازی شد، دانشگاه آزاد پهنای باند خریداری کرد و زیرساخت‌های اینترنتی تقویت شدند و این تقویت زیرساخت‌های واحدهای استانی هزینه بسیار زیادی به دانشگاه تحمیل کرد.

وی اظهارکرد: به دلیل شرایط کرونایی، تمام دانشجویانی که ترم بهمن ثبت نام کرده و خرداد و تیر ماه امتحان داده بودند، تا سقف ۶ واحد می‌توانستند در این ترم مجدد ثبت نام کنند و کلاس‌های آموزشی هم برای آنها برگزار شد و هیچ شهریه‌ای نیز پرداخت نکردند. بر این اساس تعداد بسیار زیادی از دانشجویان برای استفاده از این شرایط ثبت نام کردند.

حیدری عنوان کرد: امسال در شرایط کرونایی مقرر شد دانشجویان تنها شهریه ثابت پرداخت کنند و تمام دانشجویان با شهریه ثابت ثبت نام کردند. همچنین در سال گذشته هیات امنای کل در مورد میزان شهریه‌ها تصمیم‌گیری می‌کردند اما امسال هیات امنای استانی تصمیم‌گیری کردند زیرا شرایط هر شهرستان متفاوت است و بیشتر دانشجویان دانشگاه آزاد بومی هستند.

 حیدری تصریح کرد: همچنین مقرر شد دانشجویانی که مشکل پرداخت شهریه دارند به آنها تخفیف داده شود. ما دانشگاهی آموزشی هستیم که حقوق و مهندسی در کارشناسی میخوانند یک سوم شهریه دانش آموزان مدارس غیرانتفاعی نیست. برخی دانشجویان مدعی بودند که شهریه کلاس‌های عملی را پرداخت کرده‌اند اما کلاس‌های عملی مثل رشته تربیت بدنی برگزار نشده است.

وی در این خصوص توضیح داد: در ترم بهمن سال ۹۸ بیشتر کلاس‌های عملی و آزمایشگاهی برگزار و هزینه آن برای دانشگاه چند برابر شد به دلیل اینکه پیش از شیوع کرونا ۱۵ دانشجو در یک کلاس شرکت می‌کردند اما در زمان کرونا و برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی کلاس‌ها در چند گروه برگزار شد.

حیدری اظهارکرد: بیشتر کلاس‌های تربیت بدنی نیز در گروه‌های ۶ نفره برگزار شده و ممکن است در برخی مواقع، این کلاس‌ها به روش‌های دیگر برگزار و نمره بارگزاری شده باشد.

رضا همدانچی مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در پاسخ به پیگیری‌های خبرنگار در این خصوص گفت: دریافت برخی از هزینه‌ها مثل بیمه دستور وزارت علوم است و طبق این دستورالعمل باید از دانشجویان اخذ شود.

وی با بیان اینکه تسهیلات و مساعدت هایی در پرداخت شهریه برای دانشجویان درنظر گرفته شده است، توضیح داد: مقرر شده که دانشجویان با پرداخت شهریه ثابت، ثبت نام کنند و مابقی شهریه به صورت اقساط یا از طریق اخذ وام از صندوق رفاه و بانک‌های طرف قرارداد دانشگاه پرداخت شود.

این در حالی است که «محمد مهدی طهرانچی» رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اخیرا از عدم افزایش شهریه ثابت دانشجویان خبر داده و از تدوین شیوه‌ای جدید برای محاسبه شهریه دانشگاه آزاد سخن گفته است.

طهرانچی در این باره توضیح داد: بر اساس مدل جدید محاسبه شهریه در دانشگاه آزاد که برای سال تحصیلی جدید اعمال می‌شود در شهریه ثابت که ۴۰ درصد کل شهریه ترم یک دانشجو را تشکیل می‌دهد هیچ افزایشی نخواهیم داشت و افزایش شهریه تا ۲۰ درصد هم مربوط به شهریه متغیر بوده که بسته به نوع رشته و واحد دانشگاهی اعمال می‌شود.

به گفته طهرانچی، در این شیوه جدید، شهریه با توجه به سطح واحدهای دانشگاهی متفاوت است؛ بر این اساس شهریه در هر واحد با توجه به ضعف و قوت آن‌ مجموعه تعیین می‌شود و با طرح جدیدی که در دانشگاه آزاد ایجاد شده، شاید رشته‌ای در محلی پرمخاطب شهریه‌اش افزوده شود، ولی در کنار آن از شهریه ده‌ها رشته دیگر کاسته شده است.

رئیس دانشگاه آزاد توضیح داد: « سیستم جدید تعیین شهریه شرایطی را فراهم کرده است که فرد بتواند رشته‌ای پر مخاطب را در یک واحد با امکانات انتخاب کند و در جایی حاشیه همان شهر انتخاب همان رشته هزینه پایین تری داشته باشد. کاری که بر اساس این مدل جدید انجام داده‌ایم این است که برای دانشجویان مدل‌های مختلفی را ارائه داده‌ایم به نحوی که حتی برای یک رشته در واحدهای مختلف روش‌های متفاوتی از پرداخت شهریه را در نظر گرفته‌ایم.»

 هنوز نتایج عملی این مدل جدید پرداخت شهریه برای دانشجویان روشن نیست اما بطور طبیعی آنها انتظار دارند شهریه آنها متناسب با وضعیت برگزاری کلاسها و شرایط کرونایی کشور باشد و از تحمیل هزینه‌های سنگین بر خانواده‌ها پرهیز شود.

برای آنکه بتوان دریافت آیا مدل جدید تعیین شهریه به خواسته‌های دانشجویان پاسخ می‌دهد یا خیر، باید منتظر هفته‌های آینده بود.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...