|
کدخبر: 120588

از نصب فیلترشکن توسط دانش آموزان جلوگیری کنید

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا گفت: والدین از نصب "پروکسی و فیلترشکن" توسط دانش‌آموزان جلوگیری کنند چرا که نصب و اجرای این نرم‌افزارها سطح دسترسی کودکان و نوجوانان را به محتواهای نامناسب باز می‌کند.

فرهنگ از نصب فیلترشکن توسط دانش آموزان جلوگیری کنید

سرهنگ علی‌محمد رجبی با اشاره به ضرورت نظارت والدین بر فعالیت سایبری فرزندان خود اظهار کرد: همراهی و هماهنگی والدین با سیستم آموزش مجازی وزارت آموزش‌ و پرورش، نه‌ تنها باعث بالا رفتن سطح آموزش و یادگیری دانش‌آموزان می‌شود بلکه بهترین مانع برای جلوگیری از تهدیدها و آسیبهای فضای مجازی علیه دانش‌آموزان است.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا با اشاره به ناآشنایی و اطلاعات کم برخی خانواده‌ها درباره تهدیدها و آسیبهای فضای مجازی، افزود: آموزش مجازی دانش‌آموزان می‌طلبد تا والدین برای همراهی و مصونیت دانش‌آموزان، دانش و اطلاعات خود در زمینه فضای مجازی و تهدیدها و آسیبهای آن را به ‌روز کنند.

وی تصریح کرد: به ‌روز شدن والدین و افزایش سواد رسانه‌ای آنها با توجه به منابع آموزشی موجود در اینترنت و سایت پلیس فتا کار سختی نیست و والدین در این رابطه نگران نباشند.

آشنا کردن کودکان و نوجوانان با آسیبهای فضای مجازی توسط والدین یک ضرورت است

این مقام انتظامی با اشاره به استفاده از آموزش مجازی در امسال و افزایش زمان استفاده دانش‌آموزان از اینترنت خاطرنشان کرد: آشنا کردن کودکان و نوجوانان با تهدیدها و آسیبهای فضای مجازی توسط والدین یک ضرورت است و والدین برای کاهش تهدیدها و آسیبهای فضای مجازی می‌توانند با استفاده از ابزارهای کنترلی، نظارت دقیق‌تری بر فعالیت و رفتار مجازی دانش‌آموزان داشته باشند.

رجبی با تأکید بر توجه به رژیم مصرف اینترنت گفت: حضور کنترل‌نشده و استفاده زیاد از فضای مجازی علاوه بر آسیبهای جسمانی، صدمات روحی و روانی مثل اعتیاد اینترنتی را در پی خواهد داشت.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا افزود: والدین باید بر زمان استفاده از اینترنت توسط دانش‌آموزان نظارت ویژه داشته باشند و آموزش مجازی دروس نباید باعث این امر شود که تمام زمان دانش‌آموزان در فضای مجازی سپری شود.

والدین از نصب پروکسی و فیلترشکن توسط دانش‌آموزان جلوگیری کنند

وی با اشاره به سطح دسترسی دانش‌آموزان در فضای مجازی گفت: والدین از نصب پروکسی و فیلترشکن از سوی دانش‌آموزان جلوگیری کنند چراکه نصب و اجرای این نرم‌افزارها سطح دسترسی کودکان و نوجوانان را به محتواهای نامناسب بازکرده و باعث آسیبهای روحی و روانی دانش‌آموزان می‌شود.

این مقام انتظامی، حفظ حریم خصوصی توسط دانش‌آموزان در آموزش مجازی را یک ضرورت خواند و بیان کرد: استفاده از پوشش اعلامی مدارس در آموزش مجازی نخستین مرحله از حفظ حریم خصوصی دانش‌آموزان است.

رجبی یادآور شد: پاک بودن دستگاه‌هایی که دانش‌آموز قرار است از طریق آن به اینترنت متصل و آموزش ببیند یک ضرورت است چراکه ذخیره بودن تصاویر شخصی و خانوادگی و اطلاعات مهم کاری والدین در این دستگاه‌ها با توجه به دسترسی کودکان، برای حفظ این اطلاعات محرمانه و خصوصی خطرناک است و در صورت غفلت دانش‌آموز احتمال به سرقت رفتن این اطلاعات یا افشاء ناخواسته آنها وجود دارد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا به خانواده‌ها توصیه کرد که برای برقراری ارتباط دانش‌آموزان از تبلتهای سایز بزرگ استفاده کنند چراکه صفحه گوشی با توجه به سایز کوچک آن می‌تواند به بینایی کودکان آسیب جدی وارد کند.

وی، استفاده از ضد بدافزارها، سیم‌کارت کودک، رمزنگاری داده‌های مهم بر روی موبایل یا تبلت دانش‌آموز و استفاده از بسته‌های اینترنت داخلی را از دیگر توصیه‌هایی برشمرد که می‌تواند به امنیت خانواده و دانش آموزان کمک کند.

ضرورت توجه به تنظیمات حریم خصوصی و امنیت در پیام‌رسان شاد

این مقام انتظامی، توجه به تنظیمات حریم خصوصی و امنیت در پیام‌رسان شاد را ضروری دانست و از والدین خواست با تعریف گذرواژه مناسب، فعال‌سازی تأیید دو مرحله‌ای و اعمال تنظیمات حریم خصوصی امنیت فرزند خود را افزایش دهند.

رجبی از آمادگی پلیس فتا برای همکاری محتوایی، فنی و پلیسی با آموزش و پرورش برای ارتقاء مهارت و امنیت خانواده‌ها و دانش‌آموزان در بستر شبکه اجتماعی دانش‌آموزان (شاد) خبر داد.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر