|
کدخبر: 150211

قیمت کنسرو ماهی چگونه محاسبه می شود؟

عوامل مختلفی در نرخ کنسرو ماهی تاثیر‌گذار است و مهم‌ترین آن نرخ ماهی است و طبیعتا با نوسانات نرخ ماهی نرخ کنسرو هم تغییر خواهد کرد.

صنعت قیمت کنسرو ماهی چگونه محاسبه می شود؟

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات با بیان اینکه عوامل متعددی در نرخ کنسرو ماهی اثرگذار است، گفت: در سه ماهه پاییز علی رغم کاهش نرخ ماهی با افزایش نرخ روغن مواجه شدیم و از طرفی کارخانجات نیز با کمبود ورق برای تولید قوطی فلزی کنسرو مواجه هستند که تمام این عوامل در نرخ تمام شده کنسرو ماهی اثرگذار است.

عیسی گلشاهی در نشست خبری سازمان شیلات که صبح امروز برگزار شد در پاسخ به این سوال که قرار بود نرخ کنسرو ماهی کاهش پیدا یابد پس چرا روند قیمت‌ها در بازار کاهشی نبوده است؟ گفت: عوامل مختلفی در نرخ کنسرو ماهی تاثیر‌گذار است و مهم‌ترین آن نرخ ماهی است و طبیعتا با نوسانات نرخ ماهی نرخ کنسرو هم تغییر خواهد کرد.

وی ادامه داد: آنچه که با سندیکای کنسرو‌سازی توافق کردیم این است که در امسال با هر نرخ ماهی که به دستشان می‌رسد نرخ کنسرو ماهی از ۳۰هزارتومان بیشتر نشود، اما به صورت عمومی با کمتر از این نرخ درفروشگاه‌ها عرضه شود.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات اضافه کرد: میانگین نرخ کنسرو ماهی ۱۸۰ گرمی در روغن گیاهی در شش ماهه اول سال در فروشگاه‌های زنجیره‌ای حدود ۲۸هزارو ۵۰۰ بوده است. البته انواع کنسروهای خاص با روغن زیتون و روغن کنجد که مجموع آنها بیشتر از ۵ درصد مجموع تولید کنسرو را شامل نمی‌شودممکن است با نرخ بالاتری عرضه شود.

گلشاهی تصریح کرد: میانگین نرخ کنسرو ماهی ۱۸۰ گرمی در روغن گیاهی در سه ماهه سوم سال به ۲۴هزار و۵۰۰تومان رسیده است و در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز با این نرخ عرضه می‌شود. زیرا صید آغاز شده است و ماهی در اختیار کنسروسازان قرار گرفته و تولید را انجام می‌دهند.

به گفته وی نرخ جت پرینت روی کنسروها قابل تغییر نیست زیرا فرآیند تغییرات نرخی که سازمان حمایت تعریف کرده بسیار طولانی است و به همین خاطر جت پرینت اصلی تغییر پیدا نمی‌کند. اما کنسروماهی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تخفیف و فروش ویژه در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: براساس رصد هفتگی نرخ کنسروماهی در فروشگاه‌ها از نرخ ۲۲ هزارتومان تا ۲۶هزار و ۹۰۰تومان به مردم عرضه می‌شود و میانگین آن ۲۴هزارو۵۰۰تومان است.

گلشاهی همچین به عوامل دیگر افزایش نرخ کنسرو ماهی نیز اشاره کرد و گفت: علی رغم کاهش نرخ ماهی در سه ماهه پاییز نرخ روغن افزایش پیدا کرده است. همچنین کارخانه جات درگیر به‌دست آوردن قوطی فلزی هستند یعنی ورقی وجود ندارد که قوطی فلزی تولید کنند. حتی در صنعت روغن با وجود اینکه روغن تولید می‌شود اما ورق برای بسته‌بندی روغن وجود ندارد. این عوامل هم تاثیر‌گذار هستند اما تلاش می‌کنیم که قیمت‌ها تثبیت شوند.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات در پایان گفت: سازمان شیلات و وزارت جهاد کشاورزی چون با امنیت غذایی مردم سروکار دارند نمی‌خواهند محصول با نرخ گران به‌دست مردم برسد.

منبع: ايسنا
  • ناشناس ارسالی در


    کنسرو ۴۰ هزار تومنی یکماه یارانه خدایا شکرت

ارسال نظر