|
کدخبر: 146536

دلیل گران شدن مصالح ساختمانی مشخص شد

عضو کمیسیون عمران مجلس، معتقد است، حضور و دخالت دلالان و واسطه‌ها یکی دیگر از دلایل افزایش نرخ مصالح ساختمانی و از جمله مهم‌ترین معضل بازار ایران بوده است.

راه و مسکن دلیل گران شدن مصالح ساختمانی مشخص شد

عضو کمیسیون عمران مجلس حضور و دخالت دلالان را از دلایل افزایش نرخ مصالح ساختمانی دانست و بر ضرروت مقابله با واسطه‌گران تاکید کرد.

غلامرضا شریعتی اندراتی در رابطه با افزایش نرخ مصالح ساختمانی، گفت: فولاد و سیمان از جمله محصولات پرکاربرد در ساختمان بوده که افزایش نرخ آنها به صورت مستقیم بر بهای تمام شده مسکن، تاثیرگذار است؛ در این خصوص جلسه‌ای با حضور وزیر صمت در کمیسیون عمران مجلس برگزار کردیم و پس از بررسی علل و عوامل افزایش نرخ این محصولات مقرر شد با برنامه‌ریزی و اجرای سازوکاری، نرخ فولاد را به زیر ۱۰ هزار تومان و نرخ هر پاکت سیمان را به ۱۹.۵۰۰ هزار تومان برسانیم.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رشد نرخ مصالح ساختمانی در شرایط فعلی مبنای منطقی نداشته و باید کاهش پیدا کند، تصریح کرد: بر اساس شیوه‌نامه وزارت صمت تمامی محصولات فولادسازان باید در بازار سرمایه عرضه می‌شد، اما هنوز این روند تکمیل نشده و تنها بخشی از تولیدکنندگان محصولاتشان را در بورس عرضه کردند که خود بر افزایش نرخ مصالح ساختمانی به ویژه فولاد تاثیرگذار بوده است؛ از طرفی صادرات بخشی از تولیدات فولادسازان نیز بر این افزایش نرخ بی‌تاثیر نبوده است، اما وزیر صمت عدم ثبات در بازار را ناشی از نداشتن اختیار کافی برای توقف صادرات دانست.

عضو کمیسیون عمران مجلس، افزود: برای افزایش اختیارات وزیر صمت جهت کنترل و مدیریت بازار و جلوگیری از صادرات محصولات هنگام افزایش نرخ در چهارچوب قانون، مقرر شد این وزارتخانه مکاتباتی با کمیسیون عمران در این راستا داشته باشد تا قیمت‌ها به حالت متعادل خود بازگردد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، معتقد است، حضور و دخالت دلالان و واسطه‌ها یکی دیگر از دلایل افزایش نرخ مصالح ساختمانی و از جمله مهم‌ترین معضل بازار ایران بوده که موجب افزایش نرخ محصولات می‌شود که باید با آن به صورت جدی مقابله کرد.

منبع: خانه ملت

ارسال نظر