|
کدخبر: 172895

سیر تا پیار ماجرای سگ کشی شهرداری تبریز

چند روز گذشته تعدادی سگ درتبریز دار زده شدند.

 

چند روز قبل فیلمی به عنوان سگ کشی عوامل شهرداری تبریز به سرعت در فضای مجازی منتشر شد شد که واکنش منفی کاربران فضای مجاری را همراه داشت.

مردم تبریز در واکنش به این حادثه با هجوم آوردند به وانت شهرداری سگ‌های ولگرد را آزاد کردند و راننده وانت را مورد ضرب و شتم قرار دادند. چند روز بعد جمعی از حامیان حیوانات به کشتار سگ‌ها با حضور مقابل ساختمان شهرداری تبریز خواستار استعفا و برخورد با عاملان کشتار روز گذشته سگ‌ها در تبریز شدند.

یکی از اعضای شورای شهر تبریز در واکنش به این قضیه ادعا کرد که عوامل شهرداری سگ هارا زنده گیری کرده و به دلیل آن که بعضی از خودروهای حمل سگ‌های ولگرد سقف ندارند آنها را بی‌هوش کردند و با طناب بسته‌اند و کشتاری در کار نبوده است.

این عضو شورای شهر تبریز ادعا کرد که فیلم منتسب به سگ کشی برای یک زن که پیمانکار سابق شهرداری بوده برای انتقام گیری به دلیل اختلافش با شهرداری منتشر کرده است و این سگ‌ها با زنده گیری در خارج از کشور فروخته می‌شوند.

در پی این حادثه اخبار ضد و نقیض زیاد است امروز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ قرار است این اتفاق در جلسه شورای شهر تبریز برسی شود.

فیلمی با موضوع کشتار سگ‌های بدون صاحب توسط شهرداری، از روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که واکنش تند شهروندان را درپی داشته و شورای شهر نیز در جلسه فردای خود آن را بررسی می‌کند. بعضی نیز امروز در اعتراض به این اقدام مقابل شهرداری تجمع کردند.

از روز گذشته فیلمی با عنوان «دار زدن سگ‌ها توسط شهرداری تبریز» در شبکه‌های اجتماعی دست به‌دست شد که کاربران این شبکه‌ها نسبت به آن واکنش‌های تندی نشان دادند. وحید در توئیتر خود نوشت: یکی از همین روزها سگ‌های مرده بیخ گلوی تو را خواهند گرفت و با دندان خونالود به تو خواهند گفت: با کشتن هر سگ یک ستاره قتل عام می‌شود. رفاقت سگ و انسان هزار ساله است. هیچ رفیق درستکاری رفیقش را نمی‌کشد مگر نارفیق آن‌هایی که سگ می‌کشند و از سگ‌ها متنفرند هیچگاه در زندگی معنای رفاقت را نفهمیده‌اند به آنها اعتمادی نیست.

بهراد ذاکری عضو شورای شهر رشت نیز در واکنش به این اتفاق در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

"برای سگ‌هایی که اسیر حیوانیت ما هستند تصاویر خفه کردن سگ‌ها در تبریز امروز آزار دهنده‌ترین لحظاتی بود که سپری کردم در طول عضویت در شورای رشت بارها برای ساماندهی سگ‌های رها تلاش کردم اما بارها با تحلیل نجس بودن و محکوم بودنشان به مرگ روبه‌رو شدم سوال اینجاست که این حیوانات بی‌زبان چه جفایی در حق ما کرده‌اند که این چنین به خود حق می‌دهیم که حق حیاتی که خداوند به آنها داده بگیریم؟

کاش اینقدر سنگ دل نبودیم که برای امیال و خوی حیوانیمان در حقشان جفا کنیم دست تک تک حامیان حیوانات را که در این مدت برای زنده نگه داشتن واژه انسانیت تلاش کردند می‌بوسم و امیدوارم که روزی برسد که در آن شهری عاری از خشونت را نسبت به آنان تجربه کنیم."

تجمع معترضان به سگ‌کشی مقابل شهرداری تبریز

این واکنش‌ها به تجمع اعتراضی حامی حیوانات و اعضای کمپین نه به کشتار سگ‌ها مقابل ساختمان شهرداری تبریز منجر شد. آنها خواستار استعفای معاون خدمات شهری شهرداری و و برخورد با عاملان کشتار روز گذشته سگ‌ها در تبریز شدند.

انتشار فیلم‌ها هدفدار کار پیمانکار سابق است

در مقابل اعضای شورای شهر تبریز نظر متفاوتی دارند و از سوءاستفاده پیمانکار سابق جمع‌آوری سگ‌ها سخن می‌گویند.

محرم محمدزاده، عضو شورای اسلامی شهر تبریز در واکنش به فیلم منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، اظهار کرد: در کمیسیون خدمات به تمام عوامل شهرداری ابلاغ کردیم که سگ‌ها را زنده‌گیری کنند.

وی در پاسخ به سوالی درباره علت بستن گلوی سگ‌های جمع‌آوری شده با طناب، گفت: در پرس و جو با شهردار متوجه شدیم بعضی از خودروهای حمل سگ‌های ولگرد سقف ندارند و پس از بیهوش کردن سگ‌ها، آنها را به دیوار خودرو می‌بندند.

محمدزاده افزود: شهرداری قرارداد خود با پیمانکاران سابق ساماندهی سگ‌ها را امسال تمدید نکرد زیرا این پیمانکاران سگ‌ها را به کشورهای خارجی برده وآنجا می‌فروختند که با مشخص شدن این مسئله و قرار داد نبستن با این پیمانکاران، این کلیپ‌ها در فضای مجازی منتشر شد

عضو شورای شهر تبریز ادامه داد: در تبریز سگ ولگرد زیاد است و از سویی مردم تقاضای جمع‌آوری سگ‌ها را دارند و از سوی دیگر پیمانکارانی که شهرداری با آنها قرار داد نبسته این جو را ایجاد می‌کنند اما مدیریت شهرداری حیوان دوست است و فکر نکنم در میان شورای شهر و مدیران شهری نظر مثبت برای کشتن آنها وجود داشته باشد زیرا کشتن سگ به هر دلیلی جرم است و هیچ کس حق ندارد یک جاندار بکشد و این اصلاً شرعی و انسانی درست نیست.

وی تاکید کرد: پیگیر موضوع هستیم و اجازه تکرار چنین کاری را نیز نمی‌دهیم؛ نمی‌خواهم جزییات را بگویم و اسم کسی را بیاورم اما اگر نیاز باشد اطلاع رسانی خواهیم کرد که چه کسانی پشت این قضیه هستند.

عضو شورای شهر تبریز افزود: از دادستانی تقاضای پیگیری دارم تا اگر سگی کشته شده شهرداری و کسانی که این کار را کردند تاوان سخت بدهند اما اگر در حد شایعه است و پیمانکاران می‌خواهند سوءاستفاده کنند، برای حفظ آبروی شهر باید اقدام شود.

محمد زاده خاطرنشان کرد: در گذشته مدیریت شهری از متخصصان داخل و خارج از تبریز و حتی متخصصان خارج از کشور درخواست راهکار برای نگهداری از سگ‌ها را داشت که برخی راهکارها در تبریز قابل اجرا نبود مانند لانه‌سازی مقابل هر خانه چون شاید این اقدام در ترکیه عملی باشد اما در تبریز امکان ندارد.

وی گفت: راهکارهایی مانند اینکه قسمتی از شهر را به سگ‌ها اختصاص دهیم و شهرداری سگ‌ها را زنده گیری با روش علمی نگهداری کند مطرح و اجرا شد زیرا سگ‌ها هم حق زندگی دارند اما نباید موجب آسیب به شهروندان باشند.

شورای شهر موضوع سگ‌کشی را بررسی می‌کند

محمد باقر بهشتی، عضو شورای شهر تبریز اظهار کرد: شهرداری با یک خانم برای نگهداری از سگ‌ها قرارداد داشت اما با روش نگهداری او موافق نبود و از آنجایی که میان شهرداری و این خانم اختلاف نظر به وجود آمد به همین علت این خانم با فضا‌سازی این فیلم را در فضای مجازی منتشر کرده است.

وی خاطر نشان کرد: شهرداری مدعی است که سگ‌ها را ابتدا بی‌هوش و سپس جا بجا می‌کند، البته این گفته‌های شهرداری است و برای شورای شهر همچنان این موضوع روشن نشده است.

بهشتی در ادامه گفت: اخبار متناقضی وجود دارد که شورای شهر نمی‌داند کدام خبر صحت دارد بنابراین در جلسه شورای شهر که (یک شنبه) برگزار می‌شود، این اتفاق بررسی خواهد شد.

سابقه شهرداری تبریز در سگ‌کشی

اگرچه شهرداری‌ها مدام درخصوص کشتار سگ‌های ولگرد متهم می‌شوند اما اتفاقی عجیب اینکه این موضوع برای شهرداری تبریز در امسال برای دومین بار است که رخ می‌دهد. فرودین‌ماه امسال بود که فیلمی از جان دادن یک قلاده سگ در منطقه ائل باغی تبریز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و در آن صدای شیون دختری نیز به گوش می‌رسد. در این فیلم چند ثانیه‌ای صدای گریان و لرزان این دختر حکایت از کشته شدن تعداد زیادی سگ در این منطقه از تبریز که در حوزه استحفاظی شهرداری منطقه ۹ تبریز قرار دارد، می‌دهد و چندی بعد آن در دختر در مصاحبه‌ای گفته بود:

"حدود ۲۰ سگ در این منطقه از شهر زندگی می‌کردند که من با توجه به علاقه‌ای که نسبت به حیوانات دارم از یک سال پیش برایشان غذا آورده و به نوعی با آنها ارتباط برقرار کرده بودم… به حدی من با این سگ‌ها صمیمی شده بودم که به محض حضورم بر روی تپه‌های این منطقه به سمت من می‌آمدند… در طول این غذا دادن‌ها بارها با اعتراض کارگران فضای سبز آن منطقه نیز روبه‌رو شده بودم که از من می‌خواستند به جای غذا دادن بر روی چمن‌های منطقه آن را روی تپه‌های بریزم که من هم ضمن عذرخواهی همین کار را می‌کردم.

... طبق روال برای غذا دادن به آنها آمدم که متوجه شدم خبری از سگ‌هایم نیست با خود فکر کردم که شاید سگ‌ها برای بازی رفته‌اند و حتماً باز می‌گردند… با صحنه‌ای مواجه شدم که به شدت دلم را به درد آورد، یکی از سگ‌هایم که از سال پیش آب و غذا می‌دادم در کنار درختی در حال جان دادن بود. این صحنه مرا بسیار آزاد داد از کارگران منطقه که جویا شدم متوجه شدم برخی افراد ناشناس که البته بنده می‌دانم چه کسانی هستند، گوشت‌های آلوده‌ای را در منطقه ریخته بودند که سگ‌های بینوا با خوردن آنها جان دادند

 

منبع: رکنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...