|
کدخبر: 178616

کیفیت هوای تهران در شرایط بحرانی + جزئیات

کیفیت هوای پایتخت امروز ۲۲ خرداد از لحاظ غلظت آلایندگی ازن با شاخص لحظه ای ۱۵۸ در شرایط ناسالم برای همه اقشار جامعه به ویژه کودکان، زنان باردار، سالمندان و بیماران قلبی و ریوی است.

جامعه کیفیت هوای تهران در شرایط بحرانی + جزئیات

مدیر واحد پایش این شرکت روز شنبه گفت: گروه‌های حساس طی ساعات بعد ازظهر روزهای گرم سال از حضور در فضای باز خودداری کنند.

محسن روشنی افزود: علت آلودگی هوا، ازن است که گاز ازن با وجود ساختار یکسان به دو دسته ازن خوب و ازن بد تقسیم‌بندی می‌شود. ازنی که در لایه‌های بالای جو قرار دارد و مانع رسیدن اشعه ماوراء بنفش به سطح زمین می‌شود، ازن خوب نام گرفته و از این‌رو کارشناسان عنوان کرده‌اند که آسیب دیدن لایه ازن در لایه‌های بالای جو سبب به‌خطر افتادن سلامت انسان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه چنانچه غلظت ازن در سطح زمین افزایش یابد، تبدیل به آلاینده‌ای خطرناک خواهد شد، تصریح کرد: به‌همین دلیل ازنی که در سطح زمین وجود دارد، ازن بد نامیده شده و آلاینده‌ای است که عوارضی را برای سلامت انسان نیز به‌دنبال دارد.

 مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: پیش‌سازهای آلاینده ازن ترکیبات آلی فرار و اکسیدهای نیتروژن هستند. ترکیبات آلی فرار به‌ویژه در کلان‌شهرهایی مانند تهران بیشتر از تبخیر بنزین به‌وجود می‌آیند. به‌طور مثال ترکیبات آلی فرار هنگام سوخت‌گیری خودروها یا انتقال سوخت از تانکرها، تبخیر شده و به هوای تنفسی راه می‌یابند. علاوه بر این هنگامی که درِ باک خودرو برداشته می‌شود، مشاهده می‌کنیم که ترکیبی گاز مانند از آن خارج می‌شود. این بخار بنزین حاوی ترکیبات آلی فرار است.

وی درباره دیگر پیش‌ساز آلاینده ازن که اکسیدهای نیتروژن یا آلاینده NOx است، توضیح داد: منبع تولید این آلاینده احتراق است اما باتوجه به بررسی‌های انجام شده ترکیبات آلی فرار نقش پررنگ‌تری در تولید آلاینده ازن دارند.

به گفته روشنی پیش‌سازهای آلاینده ازن، ترکیبات آلی فرار و ناکس درصورت افزایش دمای هوا و عموماً بین ساعات ظهر تا عصر - بین ۱۲ تا ۱۸ عصر- به‌ویژه در روزهای گرم سال، سبب افزایش غلظت آلاینده ازن می‌شوند از آنجایی که این آلاینده اکسیدکننده‌ای قوی است و اثرات خطرناکی روی سلامت دارد، توصیه می‌شود که کلیه افراد به‌ویژه گروه‌های حساس مانند بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و خانم‌های باردار حتی‌المقدور طی بازه زمانی ذکر شده از حضور در فضای باز خودداری کنند.

بر اساس این گزارش، آلاینده ازن از ابتدای خرداد ماه تاکنون طی دو روز کیفیت هوای پایتخت را در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داده است. از سویی دیگر این آلاینده در سال گذشته نیز طی ۴۲ روز موجب تغییر شاخص کیفیت هوا به شرایط نامطلوب گردید.

شاخص کیفیت هوا معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده است.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...