کدخبر: 99877

۵۰۰ هزار تن برنج در آستانه فاسد شدن!

رئیس انجمن وارد‌کنندگان برنج طی نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به تبدیل ارز واردات این محصول از ۴۲۰۰ تومانی به نیمایی، از قطره چکانی بودن اختصاص همان ارز، رسوب ۵۰۰ هزار تن برنج در گمرک و تهدید فاسد شدن این محوله‌ها با ورود فصل گرما خبر داد.

تجارت ۵۰۰ هزار تن برنج در آستانه فاسد شدن!

عباس توکلی رئیس انجمن وارد‌کنندگان برنج ایران نامه‌ای خیلی فوری به همتی رئیس کل بانک مرکزی ایران درباره مشکلات اختصاص ارز به واردات این کالای اساسی نوشت.

در این نامه اشاره شده است که ارز واردات این محصول از ۴۲۰۰ تومانی به نیمایی تغییر یافته است اما ارز نیمایی نیز به صورت قطره چکانی اختصاص می‌یابد و ۵۰۰ هزار تن برنج از بهمن ماه سال گذشته در گمرک رسوب کرده است.

این امر علاوه بر هزینه‌های انبارداری، دموراژ، منجر به تهدید فساد و آسیب به سلامت محموله‌های برنج بر اثر گرما در بنادر شده است و این احتمال وجود دارد محموله‌های مانده در گمرک توسط فروشندگان خارجی پس گرفته شود.

در این نامه همچنین اشاره شده است که بانک مرکزی در صورت عدم تامین ارز نیمایی برای واردات برنج با قید فوریت روش‌های اجرایی و امکان‌پذیر دیگری در دستور کار قرار دهد.

متن این نامه به شرح زیر است.

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر همتی

ریاست محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

با سلام

احتراماً، مستحضرید علی رغم اهمیت تأمین کسری برنج کشور از محل واردات برای مصرف شش دهک اقشار آسیب پذیر کشور و همچنین تأکید مراجع ذیربط برای ادامه تأمین ارز ۴۲۰۰ تومانی برای این مهم، متأسفانه با مقاومت بانک مرکزی و عدم تأمین ارز برای حدود ۵۰۰ هزار تن کالای رسوبی از بهمن ماه ۹۸، در اردیبهشت ماه ۹۹ تغییر گروه کالایی برنج انجام شد.

در جلسات کارگروه محترم تنظیم بازار کشور برای رفع بلاتکلیفی محموله‌های برنج رسوبی بر الویت تخصیص ارز نیمایی تأکید گردید و واردکنندگان با توجه به تحمیل هزینه‌های انبار داری و دموراژ از فروشندگان خارجی خود دوباره مهلت گرفته تا تعهدات خود را از محل ارز نیمایی انجام دهند.

متأسفانه بانک مرکزی با تخصیص ارز نیمایی به صورت قطره چکانی و توقف آن دوباره این صنعت را با چالش جدی مواجه نموده، علاوه بر هزینه‌های انبارداری، دموراژ، تهدید فساد و آسیب به سلامت محموله‌ها بر اثر گرما در بنادر و همچنین تهدید عودت محموله‌ها توسط فروشندگان خارجی به دغدغه‌های جدی تبدیل شده است.

حال آن که تنها مسئول و مرجع تصمیم گیری برای تخصیص ارز در کشور بانک مرکزی است ادامه بلاتکلیفی و تهدید امنیت غذایی کشور و صنعت واردات برنج به عنوان دومین کالای استراتژیک کشور، هیچ دفاع و بهانه‌ای را باقی نمی‌گذارد به نظر می‌رسد در صورت عدم تأمین منابع ارز نیمایی، بلافاصله سایر روش‌های اجرایی و امکان‌پذیر می‌بایست در دستور کار قرار گیرد.

عدم تصمیم گیری و پاسخگویی به این صنعت که کارنامه درخشانی در تأمین نیاز سبد غذایی اقشار ضعیف جامعه در سنوات قبل داشته‌اند و سهم قابل توجهی در اشتغالزایی از مرحله ورود محموله‌ها به کشور تا توزیع آن را دارند امری ناصواب است که آثار زیان بار آن غیر قابل جبران خواهد بود و مسئولیت آن تنها متوجه آن مجموعه محترم می‌باشد.

نامه-برنج

 

منبع: تسنیم
 • ناشناس ارسالی در

  چه جالب واردات اشتغال زایی میاره تولید داخل کشور بیکاری

 • رضا ارسالی در

  کی ازدست مافیای بورکراسی اداری خلاص میشویم

 • ناشناس ارسالی در

  من به چندین فروشگاه رفتم اماموفق به یک کیسه برنج 10کیلویی تنظیم بازاربه قیمت78هزارتومان نشدم همه اش پارتی بازی است اگرواقعااین همه برنج وجودداردواردبازارفروش کنیدوبه دست مردم برسانید

 • امیر ارسالی در

  لعنت بر شما همتون یه مشت محتکر و دلالین که دنبال جیب خودتون هستین .ملت نون شب ندارند بخورند شماها ۵۰۰هزار تن را دارین میریزین دور شما از نسل یزیدین...

 • ناشناس ارسالی در

  بدید مردم بخورن خدا کریمه

 • ناشناس ارسالی در

  سلام من الان مستجر هستم تو این سه ما فقدر ۱۰ کیلو برنج خریدم چون گرون هست نمیتونم برنج زیاد بخرم مجبور هستم همش نون استفاده کنم برای چی ۵ تن برنج را به بازار با قیمت پایین نمیدید تا ما بیچاره ها بتوانیم بخریم تو را خدا به فکر مردم باشید

 • ح ج ارسالی در

  برنج کیلوی 17هزار چتور کیلوی 7هزار مگن دوروغ گو

 • ناشناس ارسالی در

  خدا را خوش میاد پسرم کارگر
  شغل ازاد
  یک هفته قبل اومده بود خونه ام
  از اوضاع پرسیدم گفت حی مادر
  پنج عایله
  نون خالی سخته براشون
  واون وقت اینقدر اصراف تو کشور
  بازم خدا راشکر
  که فعلا پول دکتر نمی دن
  سالمن شکر

 • ناشناس ارسالی در

  خدا لعنت کنه این دلالهای مزخرف رو

 • ناشناس ارسالی در

  این مدیریت است؟

 • کارگرساده ارسالی در

  اینا هش جنگ زرگری، کسی به فکر مردم نیس فقط میخوان جیب خودشون را پرکنند برنج با ارز 4200 وارد میکنند وبا ارز ازاد حساب مردم بیچاره میکنند سودش هم نصف نصف هیچ نظارتی نیست.

 • نکته سنج ارسالی در

  عجب وعجیب .... مگه برنج هندی که از پلاستیک ونشاسته درست میشه که حتی گفتن موش وآفات هم بهشون نمیزنه خراب میشه؟ جوک گفته برید تحقیق کنید نه برنج هندی ونه پاکستانی هیچکدام خراب نمیشوند چون اصلا برنج نیستن
  برنج لاشه ونیم دانه درجه سه بخورید هندی نخورید سرطان زا هست خواهش میکنم تایید کنید تا هم وطنان بخونند یامرتضی علی

 • محمد ارسالی در

  همشن یک مشت دزدیدند که به جان مردم افتاده اند

 • علی ارسالی در

  الله اکبر در مملکت میلیون ها گرسنه شرمنده خانوادشونن اونوقت برنج فاسد میشه اونم ۵۰۰هزار تن ... یعنی خدایا ما در این گناه کبیره شریک نیستیم ... الله اکبر

 • محمد ارسالی در

  انشا الله که همش کوخ میشه بعد هم میریزند تو دریا ولی راضی نیستن بدن مردم بد بخت استفاده کنند خدا لعنت کنه این دلالها را

ارسال نظر