|

بخوانید :

کدخبر: 167492

بازگشت شکوه بورس به یک شرط!

یک کارشناس بورس، بازگشت بازار سرمایه به مدار طبیعی خود را منوط به حمایت جدی تر دولت از این بازار دانست.

بورس بازگشت شکوه بورس به یک شرط!

نوید خاندوزی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۱۴۰۰ گفت: دولت بعدی نیز باید برنامه‌های حمایتی جدی از بازار داشته باشد؛ چرا که بورس بازاری شناخته شده برای عموم است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

وی با اشاره به رکود ایجاد شده در بازار سرمایه بیان کرد: با نگاهی به سنوات گذشته باید گفت دوره مشابه با دوره فعلی را قبلا نیز تجربه کردیم، از نظر رکود ایجاد شده در بازار، سال ۹۲ را می‌توان مشابه به حال دانست؛ با این تفاوت که بازار سرمایه در سال ۹۹ رشد خاصی را به خود دید.

نوید-خاندوزی

خاندوزی افزود: با همان شتابی که سهامداران به بازار هجوم آوردند و روند رو به رشد را شاهد بودیم، فرآیند کاهشی و اصلاحی نیز آغاز شد؛ چرا که بسیاری از معاملات، عقبه تحلیلی نداشت و فشارهای احساسی در صف‌های فروش دیده می‌شد؛ از طرفی حقوقی‌ها نقش صحیحی در زمان خود برای حفظ تعادل بازار ایفا نکردند و همه این عوامل علتی برای ایجاد رکود فعلی شد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: البته حضور دولت و تامین مالی قابل توجهی را که از بورس داشت نباید نادیده گرفت.

خاندوزی به عوامل تاثیر‌گذار در ۶ ماهه نخست سال اشاره کرد و گفت: عوامل دخیل در رفتار بازار سرمایه را باید به دو دسته سیاسی و اقتصادی تقسیم کرد، در بخش سیاسی، انتخابات ریاست جمهوری، مذاکرات برجام و تعاملات بین‌المللی و در بخش اقتصادی روند بازارهای جهانی، نرخ سود و ارز، گزارش شرکت‌ها عواملی هستند که در ۶ ماه نخست سال تاثیر بسزایی در روند بازار سهام دارند.

وی درباره واکنش بازار به انتخابات ریاست جمهوری گفت: بعید است بازار واکنش چندانی نسبت به این رویداد سیاسی داشته باشد و از آنجا که اهمیت بازار سرمایه برای مردم ثابت شده هر شخصی از هر جناحی با هر طرز فکری وارد نهاد اجرایی شود تفاوتی ندارد؛ تنها باید سیاست‌های کمکی یا توسعه‌ای برای بورس در نظر بگیرد.

خاندوزی ادامه داد: سال‌های سختی که موضع گیری‌های شدیدی نسبت به بازار سرمایه وجود داشت، تمام شده و اکنون باید به فکر توسعه این بازار باشند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: داشتن برنامه‌های بلند مدت برای رشد بازار سرمایه یکی از موضوعاتی است که کاندیداهای ریاست جمهوری می‌توانند از آن استفاده کنند، چون مباحث بورسی موضوعات چالش برانگیزی است که می‌تواند حامیانی را جذب کند؛ البته نباید طرح‌های آنها در حد طرح بماند و پس از انتخابات به فراموشی سپرده شود.

وی درباره نرخ سود سپرده بانکی و تاثیر آن بر بورس خاطرنشان کرد: سکان دار تعیین نرخ سود، بانک مرکزی است و بعید است که سیاست افزایش نرخ سود در دست بانک مرکزی و بدنه دولت باشد؛ چون ایرادات این موضوع بر همه روشن است؛ یعنی اگر در کوتاه مدت هم پاسخگوی نیاز باشد در بلند مدت برای اقتصاد مضر است و احتمالا برای چند ماه آتی ثبات نرخ فعلی داریم.

منبع: سنا
 • ناشناس ارسالی در

  مرده شور دولت کذاب و همه کارشناسان پفکی، یکجا با هم....

 • اب ارسالی در

  این دولت خیال حمایت از بورس را ندارد حدف دولت
  ایجاد نارضایتی عمومی تا به خ واسته های سیاسی خود برسد برای نمونه آزاد سازی سفرهای نوروزی تا کشور را فلج کند ب ا جان مردم بازی کرد فقط سیاسی کاری ننگ ب ر این دولت

 • حسن دزده کثیف ارسالی در

  روز شماری م یکنیم تا عمر منحوس این دولت فاسد و دزد و خیانتکار و دلال که اصلاح طل بان فاسد به پشتیبانی آن مردم را بخاک سیا ه نشانده و اندوخته ای ایشان را غارت کردن د و ارزش پول ملی را با بی کفایتی و خیانت به بی ارزش تر از آشغال رساندند . هر چه زودت ربه پایان برسه تا مصونیت بودن در د ولت تمام شود تا به حساب این جنایتکاران ک ثیف برسیم و به اشد مجازات برسانیم.
  تف بر شما که شرم ندارید و این بلا را سر ما اوردید .

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...