|
کدخبر: 124240

وضعیت بازار بورس در نیمه اول ۹۹ / کاهش ارزش معاملات

بالاترین بازدهی منفی بورس در نیمه نخست سال جاری ثبت شد. شاخص سهام در پایان شهریور نزدیک به ۱۰ درصد نزول کرد تا درصد منفی در مرداد ماه را جابجا کند.

این دومین ماه پیاپی است که بورس شاهد رشد منفی شاخص کل است پیش از این در مرداد نیز شاخص نزدیک به ۹ درصد رشد منفی را تجربه کرده بود.

سکونت در کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار

 بورس تهران شهریورماه را با شاخص یک میلیون و ۵۹۵ هزار واحدی به پایان برد که نسبت به آخرین روز معاملاتی مرداد ماه کاهشی معادل ۹.۲ درصد را نشان می‌دهد. عدد شاخص آخرین روز معاملاتی تیرماه یک میلیون و ۷۵۷ هزار و برای مرداد ماه یک میلیون و ۹۲۵ هزار واحد بود.

فاصله ۱۷۲ هزار واحدی سقف و کف شاخص

پایین ترین رقم شاخص این ماه در روز ۱۹ شهریور بود که یک میلیون و ۵۵۶ هزار واحد بود و بالاترین رقم به تاریخ ۱۰ شهریور برمی‌گردد که یک میلیون و ۷۲۸ هزار واحد بر تابلوی بورس ثبت شد. فاصله‌ی بالاترین رقم و پایین‌ترین رقم شاخص در ماه آخر فصل ۱۷۲ هزار واحد بود.

کاهش ارزش معاملات

ارزش معاملات کل شهریور ماه نسبت به ماه گذشته ۴۰.۵ درصد کاهش یافت. ارزش معاملات شهریور ۲ میلیون و ۵۲ هزار و ۷۸۸ میلیارد ریال و ارزش معاملات مردادماه ۳ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۲۳۶ میلیارد ریال ثبت شده است.

بورس-1

۱۹ مرداد نفرین شده

شاخص کل از ۱۹ مرداد روند نزولی به خود گرفت و این روند افت و خیزان ادامه یافت تا یک میلیون و ۵۹۵ هزار رسید. تفاوت نقطه پایانی با اوج ۴۸۳ هزار واحد است. برای این که مقدار ریزش لمس شود کافی است به عدد شاخص کل در ابتدای سال توجه شود عدد در اولین روز کاری امسال ۵۰۸ هزار واحد بود. با این حال شاخص در پایان شهریور بیش از یک میلیون واحد رشد داشته است. بازدهی بورس در پایان نیمه اول سال و در مقایسه با پایان سال بیش از ۲۰۰درصد رشد داشته است. در واقع با وجود اینکه از روند پر شتاب بورس در نیمه دوم تابستان گذشته اما در نیمه اول سال بورس بالاترین بازدهی را دارد.البته در بازه فصل تابستان اوضاع کاملا معکوس شده است، بادزهی بورس در پایان تابستان نسبت به اخر بهار ۲۵ درصد بوده است.

بورس-2

بورس-3

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر