|
کدخبر: 121790

سد بانک مرکزی مقابل دلالی جدید در بازار ارز

در روزهای اخیر برخی با استفاده از امکان دریافت ۲۲۰۰دلار با ارائه هر کد ملی و فروش آن در بازار آزاد، تلاش کردند از شکاف نرخ ارز صرافی و بازار آزاد استفاده کنند.

بانک و بیمه سد بانک مرکزی مقابل دلالی جدید در بازار ارز

با این حال، اقدام مناسب بانک مرکزی در زمینه توقف این روند باعث جلوگیری از ایجاد تقاضای کاذب ارز در بازار شد و جلوی تلاطم آتی نرخ ها در نتیجه این نوع عرضه ارز را خواهد گرفت.

بانک مرکزی در فاصله کوتاهی پس از شکل گیری صف تقاضا برای دریافت ۲۲۰۰ دلار ارز سهمیه ای با هر کد ملی و تحرکات دلالان بازار ارز، به موضوع ورود کرد و با توقف ارائه ارز سهمیه ای، از سوداگری در این بخش جلوگیری کرد.

بر پایه این گزارش، در روزهای اخیر برخی با استفاده از امکان دریافت ۲۲۰۰ دلار با ارائه هر کد ملی و فروش آن در بازار آزاد، تلاش کردند از شکاف نرخ ارز صرافی و بازار آزاد استفاده کنند. با این حال، اقدام مناسب بانک مرکزی در زمینه توقف این روند باعث جلوگیری از ایجاد تقاضای کاذب ارز در بازار شد.

کارشناسان معتقدند در زمان وجود تقاضاهای مختلف ارزی و محدودیت های کشور در این بخش، تخصیص ارز باید به تقاضاهای اساسی تری باشد و از اینگونه سوداگری ها نیز جلوگیری شود.

در عین حال، رفع شکاف نرخ ارز نیز می تواند به شکل گیری اینگونه تقاضاهای ارزی خاتمه دهد و ارز تک نرخی می تواند زمینه بروز فعالیت های مخرب در بازار ارز و تشکیل صف دریافت دلار سهمیه ای را متوقف کند.

بانک مرکزی جلوی خرید و فروش کاذب ارز را گرفت

بهروز محبی نجم آبادی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به تصمیم اخیر بانک مرکزی در خصوص ممنوعیت فروش ارز به هر کارت ملی، گفت: این تصمیم برای مقابله با تلاطم ارزی در بازار و خرید و فروش کاذب گرفته شده است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه با تفاوت قیمت ارز در بازار و صرافی ها این نوع فروش مورد استقبال گسترده واقع شده است، افزود: در ابتدا نیز تصمیم به فروش ارز به این شکل اشتباه بود زیرا بروز تبعات اینچنینی دور از ذهن نبوده است.

وی با تاکید بر اینکه بازار ارز باید با مدیریت یکپارچه به سمت تعادل قیمتی حرکت داده شود، گفت: تعادل بخشی به عرضه و تقاضا یکی از مهم ترین اقداماتی است که از تنش یکباره در نرخ ها جلوگیری می کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، با بیان اینکه ساماندهی ارزی در ابتدای حضور دکتر همتی در سمت ریاست کل بانک مرکزی رخ داد، افزود: انتظار ما این است که با برنامه ریزی و آینده نگری نسبت به تصمیمات اتخاذ شده، دوباره بازار به سمت تعادل قیمتی حرکت کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: پیش بینی تقاضای مردم به ارز می تواند در تصمیم گیری های آتی برای ساماندهی وضعیت بازار موثر باشد.

جلوی تلاطم مجدد ارزی گرفته شد

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز با بیان اینکه بانک مرکزی سابقه خوبی در ساماندهی بازار ارز داشته است، گفت: ‌ممنوعیت فروش ارز به هر کارت ملی تصمیم به موقع در مسیر مقابله با دلالی و سواستفاده برخی از وضعیت بازار بوده است.

محمدرضا میرتاج الدینی با اشاره به تصمیم اخیر بانک مرکزی مبنی بر ‌ممنوعیت فروش ارز به هر کارت ملی، گفت: این تصمیم به موقع در مسیر مقابله با دلالی و سواستفاده برخی از وضعیت بازار بوده است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی سابقه خوبی در ساماندهی بازار ارز داشته است، افزود: اقداماتی از این دست در ممنوعیت فروش ارز نیز به طور حتم با تدابیر مناسبی اجرایی شده است.

وی با اشاره به صف های طولانی شکل گرفته مقابل صرافی ها در روزهای اخیر، تصریح کرد: در روزهای اخیر، با شکاف قیمتی به وجود آمده بین نرخ صرافی ملی و بازار آزاد، تعداد خریداران برای دریافت سهمیه ارز با کارت ملی افزایش‌ یافته و از طرف دیگر دلالی برای فروش ارز در بازار آزاد نیز زیاد شده بود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، با تاکید براینکه بانک مرکزی ورود به موقعی برای جلوگیری از تهاجم به بازار برای خرید و در نهایت فروش کاذب ارز داشته است، گفت: ما امیدواریم با این دست اقدامات دوباره بازار به سمت آرامش نسبی قیمتی حرکت کند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: خوشبختانه ممنوعیت عرضه ارز به هر کارت ملی از سوی بانک مرکزی مدیریت صحیحی در حوزه ساماندهی ارزی بوده و جلوی تلاطم آتی نرخ ها در نتیجه این نوع عرضه ارز را گرفت.

 

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر