|
کدخبر: 197824

آخرین وعده زنگنه هم عملی نشد!

درحالی که بیژن زنگنه، وزیر سابق نفت در مرداد ماه سال جاری و در آخرین حضورش در جمع خبرنگاران وعده داده بود که امسال حدود ۵۰ میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور اضافه می شود، جواد اوجی، وزیر جدید نفت، تحقق این وعده زنگنه را عملی ندانست.

انرژی آخرین وعده زنگنه هم عملی نشد!

زمستان سال گذشته برای نخستین بار شاهد صدور جداول خاموشی در فصل سرما بودیم. قطعی های متعدد برق که در میانه زمستان ناشی از کمبود سوخت نیروگاه‌ها بود، شرایطی عجیب در سال پایانی دولت دوازدهم برای تأمین برق زمستانه رقم زد.

بیژن زنگنه، وزیر سابق نفت در یازدهم مردادماه امسال در آخرین حضورش در جمع خبرنگاران وعده داد که زمستان امسال ۵۰ میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور نسبت به زمستان سال گذشته افزوده می شود. این وعده زنگنه در صورت تحقق، میزان ناترازی تولید و مصرف گاز را که به گفته جواد اوجی، وزیر جدید نفت در زمستان امسال به ۲۰۰ میلیون مترمکعب در روز می رسد، به طور قابل توجهی کاهش می داد.

اما آنطور که جواد اوجی در مصاحبه اخیر خود اعلام کرده، مقدار زیادی به تولید و عرضه گاز در زمستان سال جاری نسبت به زمستان سال گذشته اضافه نمی شود و این به معنای پوچ بودن آخرین وعده بیژن زنگنه است.

بخشی از ۵۰ میلیون مترمکعب افزایش ظرفیت تولید گاز در زمستان ۱۴۰۰ که مورد تأکید زنگنه بود به آغاز برداشت از فاز ۱۱ پارس جنوبی باز می گردد. پروژه ای که سالها به خاطر بدعهدی توتال و CNPCI چین و وقت‌کشی وزارت نفت با رویای IPC و برجام، با تأخیر مواجه شد و آنطور که زنگنه وعده داده بود، برداشت گاز از فاز ۱۱ در زمستان سال جاری محقق نخواهد شد.

جواد اوجی، وزیر نفت در مصاحبه اخیر خود در خصوص زمستان امسال گفت: "تلاش ما جبران ذخیره‌سازی‌های سوخت مایع نیروگاه‌های کشور است که افزون بر بحث تانکرهای سوخت‌رسان، در بخش بالادست گاز در پارس جنوبی هم تلاش می‌کنیم ۱۲ تا ۱۴ میلیون مترمکعب به رقم برداشت گاز افزوده شود، گرچه مقدار مصرف رشد ۸ درصدی دارد اما به تولید گاز آن‌چنان اضافه نمی‌شود."

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...