|
کدخبر: 132702 شهریار خادمی

اختصاصی گسترش‌نیوز:

روحانی: انتقال آب خلیج فارس باورنکردنی است

حسن روحانی رئیس‌جمهوری در افتتاح پروژه انتقال آب خلیج فارس این پروژه خط انتقال امید نامید.

انرژی روحانی: انتقال آب خلیج فارس باورنکردنی است

به گزارش خبرنگار گسترش نیوز، حسن روحانی رئیس‌جمهوری در آیین افتتاح مجازی مرحله اول شیرین‌سازی و قطعه اول خط انتقال آب به فلات مرکزی ایران اظهار کرد: از خداوند بزرگ شکر گذاریم که در این ایام یعنی در هفته وحدت توانستیم در هفته وحدت طرحی بزرگ و باورنکردنی را افتتاح کنیم البته ما امسال تا پایان سال مردم ما شاهد افتتاح پروژه‌های بزرگ و تاریخی خواهند بود.

وی افزود: این پروژه، طرحی بود باور نکردنی بود و در دولت تدبیر محقق شد و بنده باید این خط انتقال آب را خط انتقال امید نامگذاری کنیم. چون فقط آب به فلات مرکزی منتقل نمی‌شود بلکه امید و زندگی به فلات زندگی خواهد رسید و همه کشاورزان و صنعتگران و مردم امیدوار می‌شود که از یک آب پایدار و خط امید برخوردار می‌شود که باید تمام مردم ایران تبریک بگویم.

روحانی در ادامه بیان کرد: البته ما طرح‌های بسیار بزرگی را به اتمام رساندیم و طرح‌های عظیمی را پیش رو داریم، امسال طرح احیای دریاچه ارومیه را خواهیم داشت، که آن هم طرح بی‌نظیری است که به لطف خدا به سرانجام می‌رسد، پروژه عظیمی دیگری را خواهیم داشت که نفت را از گوره به جاسک در اوایل سال ۱۴۰۰ خواهیم برد.

رییس جمهوری با بیان اینکه طرح‌های بسیار بزرگی تا پایان امسال و اوایل سال آینده افتتاح می‌شود، افزود: به کوری چشم آنهایی که فکر می‌کردند با تحریم ردم و فشار بر ملت ایران می‌توانند ملت ایران را متوقف کنند، یا طرح‌های توسعه‌ای ملت عظیم و بزرگ را متوقف کنند و علیرغم تحریم و فشار و علیرغم اینکه یک دولت تروریست در امریکا روی کار بوده و این همه فشار بر مردم ما آورده، ما توانستیم قدم‌های بسیار بزرگ را برداریم و اکنون در سال ۹۹ سی و یکمین هفته است که پای برنامه افتتاح می‌نشینیم.

روحانی با بیان اینکه تا پایان سال طرح‌های عظیم و بزرگ را به ثمر می‌رسانیم، یادآورشد: این طرح‌ها مال ملت ایران، مال کارگران و مهندسین، برای مدیران و همه کسانی است که در این زمینه تلاش کردند.

وی ادامه داد: در این طرح عظیم و بزرگ ما می‌بینیم که طراحی، اجرا و تامین این پروژه همگی داخلی است یعنی تامین مالی طرح یا توسط شرکت‌های خصوصی انجام شده و یا از صندوق توسعه ملی کمک گرفته‌اند و یا از بانک‌ها تسهیلات گرفتند، این طرح رو مهندسین ما طراحی کردند و خود مهندسین ما اجرا کردند و این کار بزرگی است که به ثمر نشسته و انشا الله بقیه فازهای آن هم با همین سرعت ادامه پیدا می‌کند و اگر مشکلی هم باشد باز هم دولت در خدمت مردم خواهد بود برای اینکه تا این طرح‌ها را بتوانیم به پایان برسانیم.

رییس جمهوری بیان کرد: این طرحی است که بیش از ۸۰۰ کیلومتر ول درد و این فاز اول آن ۳۰۵ کیلومتر است و ادامه پیدا می‌کند تا می‌رسد به مس سرچشمه و تا یزد و چادرملو ادامه خواهد یافت.

وی افزود: این طرح بسیار عظیم و بزرگ صنایع ما را متحول می‌کند، و سبب می‌شود صدها چاه که ‌آب را از زیر زمین منتقل میکرده است برای این صنایع، این آب‌ها یا به مصرف دیگر می‌رسد یا آنهایی که ضرورت نداشته باشد، بسته می‌شود ما چاه‌های غیرمجاز در کشور متاسفانه زیادی داریم که از نظر محیط زیستی خطرناک است باعث فرونشست زمین می‌شود پس نابراین این طرح علاوه بر اینکه صنعت ما را متحول می‌کند به مردم امید می‌دهد محیط‌زیست ما را هم حفظ می‌کند.

روحانی در ادامه بیان داشت: بعضی ها  فکر نکنند که اگر ما آب را از دریا برداریم برای محیط زیست ضرر دارد. هرگز اینچنین نیست بلکه این کار باید  حساب شده باشد و این طرح کاملا محیط ‌زیستی است.

وی افزود: در چند کیلومتری دریا ما آب را برداشت می‌کنیم و پساب را در چندکیلومتری وسط دریا برمی‌گردانیم که برای آبزیان مضرر نباشد. بنابراین محیط زیست ما در تمام این طرح‌ها حضور دارد و فعال است و در چارچوب اصول محیط زیستی این طرح ها اجرا و پیاده می‌شود.

رییس جمهوری ادامه داد: یک کار بزرگ و عظمی را امروز مردم شاهد بودیم. ضمن اینکه آب برای حیات مردم کشور هم بسیار مهم است زیرا که آب سبب حیات است و تنها صنعت و کشاورزی نیست. آب مصرفی مردم هم باید تامین شود و این آب مصرفی در برخی از جهات شاید چاره‌ای نداشته باشیم. جز اینکه آب دریا را شیرین کنیم.

همانطور که امروز گفته شد در طرح آینده بندر عباس ۵۰ درصد آب مصرفی مردم با شیرین‌سازی از آب دریا تامین می‌شود. پس این کار، یک کار بسیار بزرگ و عظیمی است برای حیات مردم و برای توسعه کشور و صنعت کشور که بسیار حائز اهمیت است و انشاالله اینگونه طرح‌ها باید اجرا و پیاده شود.

ما در سال ۹۲، ۱۸ دستگاه آب شیرین‌کن داشتیم و امروز ۷۲ دستگاه آب شیرین کن داریم که این یک تحول عظیم و بزرگی است که در این ۷ سال رخ داده که ان شاءالله در سال جاری و ۹ ماه دیگری از عمر این دولت باقی مانده ، با همان تلاش با کوشش روز اول و با همان امید روز اول، به کار خود ادامه می‌دهیم و من تردیدی در موفقیت دولت، ملت و مردم برای آبادانی ایران ندارم.

 • علی محمد ارسالی در

  بالاخره دولت از خواب غفلت پا شد

 • ناشناس ارسالی در

  رييس جمهور محترم لطفا هزينه هم بگيد ببينيم چند برابر پروژه مشابه ، هزينه شده تا ميزان حيف و ميل بيت المال برا ملت روشن بشه

  • ناشناس ارسالی در

   با هزینه بخش خصوصی بوده

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...